Kilo vermek isteyenler dikkat: Tüm bildiklerinizi unutun…

Kilo vermek isteyenler dikkat: Tüm bildiklerinizi unutun...

Bir kibrit kutusu kadar peynir, karbonhidrat ve proteini karıştırma, spor salonuna yazıl, ekmek yemekten  sıkıldıysanız ve denemenize rağmen hala kilo veremeyenler dikkat. İşte kilo verme hakkında bilmedikleriniz…

Yaktığınız kaloriden daha az kalori ile beslenirseniz kilo verirsiniz.

Bunu hepimiz duymuşuzdur ama bu tutum oldukça yanlış. Günde 1500 kalori yaktığınızı düşünün ve yine aynı gün toplamda 800 kalorilik öğünler yediğinizi. Bu durumda vücut aldığınız her karbonhidratla beraber depoladığı suyu atıyor. ‘Ödem atmak’ dediğimiz durum. Tartıya çıkıp kilo verdiğinizi görürsünüz ama aslında sadece vücuttaki suyu atmış olursunuz. Oysa su yerine yağlardan kurtulsanız beliniz incelir, etiniz sıkılaşır. Yağ yakmadığınız için vücut hemen savunma sistemlerini çalışıyor ve attığınız ödemlerle beraber yağları koruma altına alıyor.Yağları tutmasının sebebi ise; ani etkilerler atılan su yüzünden hormon üretiminin durmaması, hücre yapısı bozulmaması, iyi kolestrolün düşmemesi ve bağışıklık sisteminin çökmemesi.

Su atınca neden yağlar kalıyor?

Yağı, şekeri, tuzu, proteini kestiniz. Beden ihtiyacı olan ve şimdiye kadar alıştığı her şeyden uzak kaldı. Yağları koruyacak ki sistem çökmeyecek. Hücrelerin bile yarısı bu yağlardan oluşuyor. Östrojen, testosteron hep o yağlar sayesinde artan iyi kolesterol sayesinde üretiliyor. Yani siz aç kalınca beden enerji arayışına giriyor, yağları stokluyor. Hayati fonksiyonların devamlılığı için kullanıyor ama tam performans da değil. Aç kalmak yerine gerekli olan enerjiyi vücuda verseydiniz; yağ, protein, sebze tüketseydiniz göbeğinizdeki yağları kullanacak ve enerjiye dönüştürecekti. Yemek yedikçe yağ yakacaktınız. Yemek yedikçe glukogan ve leptin salgılayacaktınız. Yağlar yanacak ve göbek kalmayacaktı.

Şimdi ne olacak peki?

Vücut en kolay şekilde enerjiye çevireceği maddeye koştu; yani proteinlere. Yani kaslara. Siz kendinizi aç bırakınca dokularda ve karaciğerde bulunan karbonhidrat yapılı şekeri yakıp, su attı. Sonra yeterli besin vermediği için devasa enerji kaynağı olan yağları korumaya çekti ve proteinleri glukoza çevirdi. Proteini, glukoza çevirince kas kaybettiniz. Glokoz, kan şekerini yükseltince insülin salgıladınız ve yağ yakımını durdurup depolamaya başladınız. Hem kas kaybettiniz hem de yağ depoladınız.

Okumaya devam...  Sıcakta Uyuyabilmek için Taktikler

Çözüm ne?

Çözüm çok basit. Yemek yemek! Ama hamburger, kola, cips, çikolata yemeyin. Et, sebze, süt ürünleri, kuruyemiş, bakliyat tüketin. Size kilo aldıran yiyecekler tükettiğiniz an insülin salgılatan basit karbonhidratlardır. Kan şekeri yükseldiği an insülin atağa geçer ve kandaki şekeri hücrelere yayar. Sağlıksız ve düzensiz beslendiğinizde kalan şeker karaciğere gider ve yağ sentezi yaparak sağlıksız kilo alımlar başlar. Kanda insülin varsa yağ yakma sürecini başlatan glukagon hormonu olmaz, leptin olmaz, growth hormon olmaz ve kilo alırsınız.

Beslenme yoluyla ancak bu şekilde kilo verebilirsiniz, kalori açığı denen durumu uyguladığınızda isterseniz 1000 kalori açık bırakın, kalan kaloriyi sağlıksız yerlerden alırsanız insülin nedeniyle yağ yakamazsınız. Sağlıklı yerden alırsanız bu sefer de yeterli kalori almadığınız için vücut hayati fonksiyonların devamlılığını sağlamak adına metabolizma hızını düşürür, yağ yakımını durdurur yine yağ yakarak kilo veremezsiniz.

Sağlıklı, düzenli beslenme alışkanlığı edinirseniz sağlıklı olarak kilo verebilirsiniz. Eğer siz de tüm çabalarınıza rağmen kilo veremiyorsanız bu videoyu izleyin.

 

Kaynak:https://www.cnnturk.com/saglik/kilo-vermek-isteyenler-dikkat-tum-bildiklerinizi-unutun

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*