Karaciğer detoksu yapan mucize gıdalar

Karaciğer detoksu yapan mucize gıdalar

Eğer kendinizi sürekli yorgun, sinirli ve depresif hissediyorsanız ve bir de aldığınız kalorilere dikkat etmenize rağmen kilo almaya devam ediyorsanız bedeniniz aşırı toksin yüklenmesine maruz olabilir.

Kısa bir zaman ayırarak burada yazan detoks önerilerini okuyarak ve uygulayarak yaşam kalitenizi ve sürenizi uzatabilirsiniz. İşte size karaciğer detoksu yapan yedi mucize gıda;

1- Limon

Limon yaygın olarak doğal şifalı ilaçlarda kullanılır. Limon; lif, vitamin C, vitamin B6, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum gibi vücudumuzun ihtiyacı olan besinler ile yüklüdür. Limon ayrıca kan temizleyici, karaciğer detoksu ve bağışıklık sistemini güçlü yapmak için yardımcı antioksidanlardan olan P1 Vitamini (bioflavonoid) içerir. Karaciğer detoksu için günde bir miktar su ile yarım limon suyu içmek yeterli olacaktır.

2- Yeşil Çay

Yeşil çay tüm beslenme uzmanlarının sağlıklı bir içecek olduğu konusunda uzlaştığı bir içecektir. Yeşil çay yapmak için, Camellia sinensis bitkisinin yaprakları kullanılır. Bu yapraklar kateşin (catechin) açısından son derece zengindir. Kateşin bir tür antioksidan olup vücutta oluşacak yağ birikmelerini engeller ve detoksu kolaylaştırır. Günde 4-5 fincan yeşil çay içmek karaciğerinizi yenileyecektir. Ayrıca yeşil çayın kafein içerdiği de unutulmamalıdır. (100 gr yeşil çaydan yaklaşık olarak 28 gr ham kateşin elde edilir. Bu miktarın 11,7 gramını Epigallokateşin gallat (EGCg), 3,5 gramını Epigallokateşin (EGC), 3 gramını Epikateşin gallat (ECg) ve 2 gramını ise Epikateşin (EC) oluşturur.

3- Enginar

Enginar özellikle karaciğer ve kanı temizleyen yoğun gıdalardan biridir. Bu nedenledir ki enginar ekstrakları 1800’lü yıllardan beri karaciğer problemi olan hastalara doktorlar tarafında reçete ile verilmiştir. Günümüz araştırmacılarının yaptığı analizlerde enginarın içerdiği cynarin ve silymarin karaciğeri korumakta ve aynı zamanda karaciğer yıpranan hücrelerini onarmaktadır. İlave olarak safra üretimini de arttırmaktadırlar. Enginar tüketiminin kan şekerini dengelediği de unutulmamalıdır.

Okumaya devam...  Tırnaklarınız sağlığınız hakkında ne diyor ?

4- Zerdeçal

Zerdeçal, köri tozu ana bileşenlerinden biri olup uzun yıllardan bu yana şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır.
Gösterdiği anti-enflamatuar özellikleri ile karaciğeri besler ve safra üretimini arttırır. Safra da karaciğer tarafından vücuttan toksinlerin atılması ve karaciğer hücrelerinin yenilenmesi için kullanılır.

5- Avokado

Avokado lezzetli bir meyve olup besin açısından da çok zengindir. Vücutta üretimi yapılan ve antioksidanların temeli olan ve karaciğerin yenilenmesi ve hücre üretimi için ihtiyaç duyduğu glutatyon üretimini sağlar. Avokado tüketerek kilo alırım diyorsanız endişe etmenize gerek yok. İçerdiği tekli doymamış yağlar ile kötü kolesterol düşürmekte ve kalp hastalıkları riskini de azaltmaktadır.

6- Soğan

Soğan sadece mutfakta yemeklere aroma ve lezzet verici bir sebze değildir. İçerdiği bir çok vitamin ve minerallerle serbest radikallere karşı vücudu korumaktadır. Soğan ayrıca kükürt(Sülfür) içermektedir. Kükürt karaciğerin sülfasyon yollarını açan ve vücutta birikmiş toksinlerin atılmasına yardımcı olan bir kimyasal bileşiktir. Kırmızı soğan karaciğer detoks için en iyisidir.

7- Lahana

Lahana kükürt oranı yüksek ve vitamin K, C, folat ve Omega-3 yağ asitleri içeren turpgillerden bir sebzedir. Yüksek glukosinolat ve klorofil içeriği nedeniyle, lahana önemli detoks enzimlerini aktive eder ve karaciğeri kuvvetlendirir. Genellikle yeşil lahana (taze ve organik) en iyi detoks etkisine sahip olmakla birlikte hangi tür olursa olsun lahana tüketimi vücudunuzdan zararlı toksinleri atarak sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.
Sağlıklı, uzun bir ömür dileğiyle…

byCERES

Kaynak:http://www.kadinsalseyler.net/saglik/karaciger-detoksu-yapan-mucize-gidalar/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*