Kabukları Atmayın! Vitamini İçinde Olduğu Kadar Kabuğunda da Olan 14 Besin ve Faydaları

Hepimiz yediğimiz çoğu şeyin faydasını az çok biliyoruz. Fakat hep soyup attığımız bu besinlerin kabuklarının aslında ne faydası olduğunu biliyor muyuz? 14 farklı besin kabuğunun doğru şekilde tüketildiğinde sağlayacağı mucizevi faydaları sizler için derledik. 

Not: Kronik rahatsızlığı olanlar ve hamile olanların kullanmaması veya mutlaka doktora danışmaları öneriliyor.

1. Kivi kabuğu

Kivinin kabuğu içinden çok daha fazla oranda antioksidan içeriyor. Kabuğunu soyup salatalarınıza koyabilir veya kabuklarıyla birlikte rondo’dan geçirdiğiniz kivinin suyunu içerek tüketebilirsiniz.

2. Yumurta kabuğu

İyice kaynatılıp bakterilerinden arındırıldıktan sonra toz haline getirilen yumurta kabuğu, içinde barındırdığı birçok mineralle ve özellikle kalsiyumla kemiklerin ve dişlerin sağlığında rol oynayabiliyor.

3. Muz kabuğu

Muz kabuğu ile birlikte dizler ovulduğunda ağrıların biraz dindiği söyleniyor. Ayrıca ruh halini dengelediği için de öneriliyor..

4. Sarımsak kabuğu

Sarımsak içerdiği çeşitli antioksidanlarla kalbi koruyor ve bağısıklık sistemini güçlendirebiliyor. Sarımsakları zeytinyağıyla birlikte kabuğunu soymadan pişirip tüketebilirsiniz.

5. Karpuz kabuğu

İçerdiği vitamin ve diğer elementlerle kansere karşı savaşıp yaşlanmayı geciktirebiliyor. Karpuz kabuğunu reçel şeklinde tüketebilirsiniz.

6. Soğan kabuğu

Çay şeklinde tüketerek kanı temizleyip, kansere karşı etkili olabiliyor. İdrar söktürücü etkisinin ve kadınlarda adet düzenleyici etkisinin olduğu söyleniyor. Saç bakımında da kullanılabiliyor.

7. Elma kabuğu

Cilde dost bir meyve kabuğu olan elma, mide ve bağırsak kanserlerine karşı etkili olabiliyor.

8. Mandalina kabuğu

İçerdiği yüksek orandaki C vitaminiyle bağışıklık sistemini güçlendirebiliyor. Ayrıca doğru ve düzenli tüketiminde bağırsakları çalıştırıyor ve beyin tümörlerini küçültebildiği de söyleniyor.

9. Havuç kabuğu

İçerdiği betakrotenle kansere karşı savaş açabiliyor.

10. Ananas kabuğu

Ananas kabuğunun dikenli kısmı dışında kalan sert kabuğu içerdiği bromelaninle öksürüğü kesmekte etkili olabiliyor. Ayrıca mideye iyi gelip ayaktaki nasırları da geçirmekte yardımcı olabiliyor.

11. Patates kabuğu

Eskiden yaralı bölgelerin tedavisinde kullanılan patates kabuğu kadınlardaki demir ihtiyacının bir kısmını karşılayabiliyor. Saç ve cilt bakımında fayda sağlayabiliyor.

12. Domates kabuğu

Özellikle içinde bulundurduğu likopenle prostat ve diğer tür kanserlerin riskini azaltabiliyor. Astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde ciltte nemlendirici olarak kullanılabiliyor.

13. Portakal kabuğu

Portakal kabuğu iştahsızlıkta ve kanı temizlemede yardımcı olabiliyor. Bağırsak problemlerine iyi gelip içerdiği C vitaminiyle bağışıklık sistemini güçlendirebiliyor ve kansere karşı kalkan oluşturabiliyor.

14. Ceviz kabuğu

E vitamini içeriğiyle, tırnak ve saç bakımında etkili olabiliyor. Kanserle savaşıp D vitamini eksikliğine iyi gelebiliyor.

 

 

Kaynak

Okumaya devam...  Beyaz Saçları Yok Eden Anneanne Yöntemi Karışım

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*