İşte Alzheimerden Korunmanın 10 Yolu

İşte Alzheimerden Korunmanın 10 Yolu

Günde 3-5 fincan kahve içen kadın ve erkeklerde Alzheimer gelişme riskinin yüzde 65 oranında azaldığı belirlendi, Elma suyu, Tarçın gibi ürünler de hastalıktan koruyor.

Hastalığın tedavisinden çok hastalığı önlemenin en iyi ilaç olduğu biliniyor. Tıp yazarı Jean Carper’ın en çok satan “Alzheimer’ı Önlemek İçin Yapabileceğiniz 100 Basit Şey” isimli kitabında yer alan bazı basit önlemler sayesinde siz de Alzheimer hastalığından korunabilirsiniz.

Elma suyu için: Beyindeki “asetilkolin” üretimini artıran elma suyunun yapılan araştırmalarda hatırlama hızını ve doğruluğunu artırdığı belirlendi. Elma suyundaki bu madde Alzheimer tedavisinde kullanılan Aricept isimli ilaçta da bulunuyor. Bu nedenle günde 1 elma tüketin ya da suyunu için.

Tarçın: Şeker hastalığı konusunda bir uzman tarçın yemenin zayıf, etkisiz insülini güçlendirdiğini belirledi. Çünkü 80 milyon Amerikalı insülin direncine sahip. Son yapılan araştırma, kimyonun Alzheimer hastalığının başlangıcını durdurabildiğini gösterdi.

Bu nedenle yiyeceklerinize ve içeceklerinize tarçın ekleyin. Yarım ve bir çay kaşığı tarçın birçok kişi için yeterlidir. Tarçını gıda takviyesi olarak suda çözünür şekilde de alabilirsiniz.

Kahve: Bir zamanlar sağlıksız olarak düşünülen kahve şimdilerde beynin yaşlanması için bir tonik olarak kullanılıyor. Alzheimer’ı ilerleten çeşitli kronik hastalıkları yıldırıcı olarak işe yarıyor. Araştırmada, günde 3-5 fincan kahve içen kadın ve erkeklerde Alzheimer gelişme riskinin yüzde 65 oranında azaldığı belirlendi.

Bunun sırrı nedir? Anti-inflamatuar olan kahve, beyindeki kolesterolün hastalık etkisini engellemeye yardım ediyor. Ayrıca felç, depresyon, şeker hastalığı ve bunama riskini azaltıyor. Kahvede bulunan antioksidan ve kafein beyin biyokimyasındaki güçlü oyunculardır.

Eğitimli olmak: Yüksek eğitimin neden zihinsel çöküş ve Alzheimer’ karşı daha fazla direnç oluşturduğu konusunda birçok teori var. Üniversite, beyin hücrelerini daha iyi bağlantılar kurması için harekete geçiren konsantrasyon, odaklanma, okuma ve diğer zihinsel aktiviteleri teşvik ediyor. Ya da araştırmacılar, yüksek eğitimli kişilerin uzun süre beyin hasarıyla daha iyi başa çıktığını söylüyorlar.

Okumaya devam...  Sadece Parmaklarınızı Kullanarak 5 Dakikada Yapacağınız Bu Egzersiz Enerji Seviyenizi Düzenleyecek

Dışadönük olun: Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan araştırmada, yoğun bir sosyal yaşamın daha iyi zihinsel yetenekler anlamına geldiğini gösterdi. Hatırlama ve düşünme testlerinde yüksek puan alan kişilerin sık sık restorana gittiği ve spor etkinliklerine katıldıkları, gönüllü işler yaptıkları, akrabalarını, arkadaşlarını ziyaret ettikleri belirtiliyor. Sosyal aktivitelerle meşgul olmak beyin fonksiyonlarını geliştiriyor.

Göz muayenesi olun: Yaşınız ilerlese de gözleriniz iyi durumdaysa, bunama ihtimaliniz şaşırtıcı bir şekilde yüzde 63 oranında düşüyor. Michigan Üniversitesi Saglık Sistemi’nde yapılan çalışmaya göre eğer görüşünüz zayıfsa, muayene için göz doktoruna gidin ve gerekli tedavinizi yaptırın. Böylece yine bunama riskiniz yüzde 64 oranında düşecektir.

Akdeniz tarzı beslenin: Yeşil yapraklı sebzeler, zeytinyağı sizi Alzheimer’dan uzak tutacak. Akdeniz tarzı beslenme beyni hafıza gerilemesinden ve bunamadan koruyor. Bu nedenle Alzheimer riskinizi yarı yarıya azaltmak için yeşil yapraklı sebzeler, balık, meyveler, sert kabuklu yemişler, baklagiller tüketin.

Şekeri azaltın: Çok fazla şeker beyinde Alzheimer plakları oluşturuyor. Tüm şeker türlerinde azaltmaya gitmelisiniz. Şekerli meşrubatlardan uzak durun, 330 ml’lik teneke kutuda 8 çay kaşığı şeker bulunuyor. Bunun yerine taze sıkılmış meyve suyu, şekersiz buzlu çay ya da su için.

Dişlerinize dikkat edin: Kötü dişetleri beyninizi zehirleyebilir. Batı Virjinya Dişhekimliği Okulu’nun analizlerine göre, dişinde sorun olan ve dişeti hastalığı bulunan kişilerin hafıza ve kavrama, idrak testleri daha düşük çıkıyor. Dişlerinizi fırçalayarak, diş ipi kullanarak ve genel olarak diş eti hastalığını önleyerek diş etlerinizi ve dişlerinizi sağlıklı tutabilirsiniz. Böylece hafızanız da keskin olur.

Yürüyüş yapın: Yürüyüş yapmak zihninizi sakinleştirir ve kısa süreli hafızanızı geliştirir. Michigan Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, ağaçlıklı bir yolda yapılan yürüyüşün kısa süreli hafızayı yüzde 20 oranında artırdığı belirlendi. İnsan ister yaz sıcağında ister kış soğuğunda yürüsün, yürüyüşün faydası değişmiyor.

Okumaya devam...  Günde 4 şişe şarap içiyordu kaç yaşında öldüğüne inanamayacaksınız

 

Kaynak: Zaman Online

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*