İnsan Vücudu Hakkında Öğrendikten Sonra Ufkunuzu Zirveye Çıkaracak Bilgiler

İnsan vücudu, bilim insanlarının yıllardır açıklamaya çalıştığı gizemlerle dolu karmaşık bir yapı. Sizler için derlediğimiz bu 10 bilgiyi okuduktan sonra vücudumuzun neler yapabileceğine hayret edeceksiniz. Keyifli okumalar!

1. Beynimiz 2.5 milyon GB’lık bilgiyi depolayabilecek kapasiteye sahip!

Bu hafızaya 300 yıl süren HD filmi kaydetmek anlamına geliyor! Beynin tam anlamıyla gelişimi ise 25 yılda tamamlanıyor.
2. Hayat sigortamız memeli dalış refleksi!

Vücudunuz suya girdiğinde havasız sağ kalma süresini uzatmak için metabolizmasını yavaşlatır ve bu duruma da memeli dalış refleksi denir. Balina, yunus, penguen, ayı balıkları gibi hayvanlarda gözlemlenen bu refleksin insanlarda da olduğu kabul edilmiştir.
3. Eğer bir bebek metal bir çubuğu kavrarsa yorulmadan uzun süre orada asılı kalabilir!

Yeni doğmuş bebekler boyutlarına göre oldukça güçlüler. Eğer bir bebek metal bir çubuğu kavrarsa yorulmadan uzun süre orada asılı kalabilir. Bu güçlü kavrama refleksi de evrim sürecinde maymunlara dayanıyor. 3 aylık olduklarında ise bebekler bu reflekslerini kaybediyorlar.
4. Damarlarımızı uç uca eklediğimizde dünyanın etrafını 2.5 kez dolaşabilir!

Ortalama olarak bir insandaki kılcal kan damarlarının toplam uzunluğu yaklaşık 40.000 kilometredir. Kılcal kan damarları dışındaki diğer damarların uzunluğu da toplamda 60.000 kilometreyi bulmaktadır. Yani sadece bir insanın vücudunda toplam damar uzunluğu 100.000 kilometre civarındadır. Damarlarımızı uç uca eklediğimizde dünyanın etrafını 2.5 kez dolaşabilir!
5. Erkeklerin memeleri de süt üretebilir!

Cinsiyet fark etmeksizin tüm insanlarda meme ucu, meme bezi ve süt borusu vardır. Bu da demek oluyor ki erkeklerin memeleri de süt üretebilir! Bu durum, yoğun strese bağlı hormonel düzensizlikler sonucu da gözlemlenebilir.

6. Rüyalarınız çocukken izlediğiniz televizyonun tipine göre şekilleniyor!

Rüyalarınız çocukken izlediğiniz televizyonun tipine göre şekilleniyor! Araştırmalara göre, siyah-beyaz televizyon izleyen neslin gördüğü rüyalar daha renksizken, renkli televizyon neslinin gördüğü rüyalar çok daha renkli oluyor.
7. Bir anne, çocuğunu kurtarmak için 1964 model Chevrolet Impala’yı havaya kaldırdı!

Okumaya devam...  Kırmızı Şarabı Sevmeniz İçin İyi Nedenler

1982 yılında Angela Cavallo adındaki bir kadın 1964 model Chevrolet Impala’nın altında kalan oğlunu arabanın altından kurtarmak için arabayı hiç kimsenin yardımı olmadan tek başına havaya kaldırdı! Adrenalin patlamasıyla Superwoman’a dönüşen kahraman anne, çocuğunun hayatını kurtarmıştı. Vücudumuzda 640 tane kas var ve insan vücudunun limiti gerçekten hayret verici!
8. Yetişkin bir insan vücudu günde yaklaşık 1.5 litre sümük, 1 litre salya, 3 litre mide suyu ve 3,5 litre bağırsak suyu üretiyor!

9. Sümük sandığınız şey aslında beyin omurilik sıvısı olabilir!

Sümük sandığınız şey aslında beyin omurilik sıvısı olabilir! Beyin sıvısı, berrak, renksizdir ve suya benzer ve bazen burnunuzdan akabilir. Yani aslında burun akıntısı sandığınız şey beyin omurilik sıvısı çıkabilir!
10. Siz bu cümleyi okurken bile vücudunuzda 22 milyon hücre ölüyor!


Yukarıda gördüğünüz bu fotoğrafta, bir akyuvar hücresi zararlı bakteriyi kovalıyor ve sonunda onu yok ediyor. “İstenmeyen” hücreleri alt etmekte bir numara olan vücudumuzda siz bu cümleyi okurken bile 22 milyon hücre ölüyor. Siz anlamadan 72 milyon yeni kan hücresi üretildi ve 174 bin ölü deri atıldı!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*