Hindistan Cevizi Yağının Harika 7 Faydası

Hindistan cevizi yağı güzellik için, beslenme amaçlı ve hatta bazı hastalıklarla mücadele ederken bile kullanabileceğiniz çok yönlü bir üründür. Bu yağın inanılmaz faydalarından 7 tanesini keşfedin.

Çiğ halde yediyseniz ya da pişirdiyseniz Hindistan cevizinin lezzetli aromasını ve tadını biliyorsunuzdur. Bununla birlikte muhtemelen bilmediğiniz şey ise Hindistan cevizinin hem sağlığınız hem de güzelliğiniz için çok fazla yararının olduğudur.

Aslında geleneksel Ayurveda tıbbına göre bu yağ özellikle sağlık için hep önemli bir ürün olmuştur.

Dünyadaki en sağlıklı yağ olarak bilinen Hindistan cevizi yağının sayısız faydası olduğunu iddia etmek yersiz olmaz.

Bilimsel zemin

1950’lerde Hindistan cevizi yağı “şişedeki eczane” olarak adlandırıldı. Bu yağ siz onu tükettikten sonra doğrudan karaciğeriniz tarafından bağırsaktan emilir.

Orada ketonlara dönüştürülür. Bunlar da vücudunuz tarafından enerji üretmek için yakıt olarak kullanılır.

Bu metabolizmanızın hızlanmasını sağlar ve kan dolaşımınızda daha az yağın gezinmesine neden olur, bu nedenle vücudunuzda daha az yağ toplarsınız.

Hindistan cevizi yağının yararları listelerce devam eder, ancak yeni başlayanlar için birkaçını sizinle paylaşacağız.

1. Hindistan cevizi yağı doğal bir antibiyotik ve antioksidandır

Bu yağ içerisindeki laurik asit şunlara karşı aynı antimikrobik ilaçlar gibi davranır:

  • Birçok cilt ve kan enfeksiyonundan sorumlu olan stafilokok bakterileri
  • Çeşitli mantar hastalıkları
  • Viral hastalıklar
  • Yaygın maya mantarının etkileri

2013 yılında Kerala Üniversitesi (Hindistan) tarafından yürütülen çeşitli araştırmalar sızma Hindistan cevizi yağından yapılmış zengin bir diyetin oksidatif stresi azaltmada faydalı olduğunu kanıtladı.

Oksidatif stres, hücresel hasarlardan Alzheimer’a ve hatta kansere kadar birçok hastalıktan sorumludur.

2. Beyin hastalıklarıyla savaşır

Hindistan cevizi yağı Alzheimer gibi beyin hastalıklarına karşı iyileştirici etkilere sahiptir. Hindistan cevizi yağı bileşimi, hastalığı henüz hafif seyreden kişilerde hızlı iyileşmeye neden olur.

Okumaya devam...  Şarap ve Sağlık

Yağın içindeki yağ asitlerinin bilişsel zayıflamayı azaltma özelliğiyle ilgili yoğun bir çalışma yürütülmektedir.

3. Epilepsiye karşı faydası vardır

Ketojenik bir diyet yüksek yağ içeriği, yeterli miktarda protein ve düşük karbonhidrat alımı ile karakterizedir. Bu diyet, epilepsili çocuklarda nöbetleri% 75’e kadar azaltabilir.

Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli trigliseritler (TCM), keton konsantrasyonunu artırır; bu, epilepsi belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

5. Kilo vermenize destek olur ve metabolik sendromu azaltır

Eğer forma girmek istiyorsanız Hindistan cevizi yağının metabolik faydalarından yararlanmanın tam zamanı.

Hindistan cevizi yağında bulunan TCM’ler, günlük enerji harcamalarını % 5’e kadar artırabilir. Bu bir günde yaklaşık 120 daha fazla kalori yakmak anlamına geliyor.

Öte yandan metabolik sendromun ne olduğunu bilmiyorsanız bunun aslında kalp hastalığından, diyabetten ya da felç gibi diğer sağlık problemlerinden muzdarip olma ihtimalinizi artırabilecek bir risk faktörü grubu olduğunu bilmelisiniz.

6. Doğal bir nemlendirici olarak kullanılabilir

Zaten çoktan fark etmiş olacağınız üzere Hindistan cevizi yağı birçok özelliği sayesinde pek çok güzellik ürünün içerisinde bulunur.

Hindistan cevizi yağı cildinizi yumuşak, ışıltılı ve sağlıklı bir hale getirebilir. Aynı zamanda cilde kolaylıkla nüfuz eder ve çok güzel bir koku bırakır.

Mükemmel bir nemlendirici olmasının yanı sıra, egzama ve sedef hastalığının tedavisinde de oldukça kullanışlıdır.

7. Doğal yollarla sağlıklı bir saça sahip olmanıza yardımcı olur

Bahsettiğimiz gibi, Hindistan cevizi yağı harika bir nemlendirici maddedir. Eğer saç kremi olarak kullanırsanız saçlarınızda ipeksi ve sağlıklı bir parlaklık hissi bırakacaktır.

Bu yağda bulunan laurik asit saç proteinleri için yüksek duyarlılığa sahiptir. Bu nedenle saçlarınız onu foliküllerden bile kolaylıkla emecektir.

2003 yılında yapılan bir araştırmada Hindistan cevizi yağının bir başka yararı daha bulundu, bu yağın saç proteinlerinde meydana gelen kaybı azalttığını keşfettiler. 

Okumaya devam...  Enginar Çayının Faydaları Nelerdir?

İster saçınızı yıkamadan önce, ister yıkama esnasında yahut sonrasında kullanın; kompozisyonu ve düşük molekül ağırlığı sayesinde yine aynı yararları elde edeceksiniz.

Bu yağı saçınızda uygulamak için önce ilk olarak ocağı ısıtın. Isınan sıvı yağdan biraz alın ve parmak uçlarınızı kullanarak köklerden uçlara doğru uygulayın. Hafifçe masaj yapın ve gece boyunca bekletin.

Ertesi gün saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın. İlk uygulamadan itibaren saç derinizin daha fazla beslendiğini görecek ve saçlarınızın her zamankinden daha güzel olduğunu keşfedeceksiniz. 

Bu bahsedilenler Hindistan cevizi yağının inanılmaz sağlıklı faydalarından sadece bazıları. Gördüğünüz gibi yalnızca mutfağınız için mükemmel bir seçim değil, aynı zamanda estetik konularda da size yararlar sağlamaktadır.

Bu yiyeceği bulmanız oldukça kolaydır, herhangi bir süper markette ya da aktarlarda bu ürünün birçok çeşidini bulabilirsiniz.

Ancak şunu unutmayın; sağlık ve güzellik rutininize Hindistan cevizi yağını eklerken diğer tüm sağlıklı alışkanlıklar da ona eşlik etmelidir.

 

Kaynak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*