Günde Kaç Bardak Çay İçmek Gerekir? Çay İçme Zamanı

Günde Kaç Bardak Çay İçmek Gerekir? Çay İçme Zamanı

Çay İçme Miktarı ve Zamanı

Her gün ne kadar çay içmek gerekir, çay ne zaman içilir gibi sorular merak edildiği için sürekli sorulur. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu‘da bu soruyu merak edenler için gerekli açıklamaları yaptı. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu tarafından çayın sağlık için olan faydaları ve sağlık için doğru çay içme zamanı hakkında yapılan açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu hem sağlık açısından hemde lezzet bakımında çay içmek için meşrubatlaşmış çayları değil taze ve sıcak geleneksel çayları tercih etmek gerektiğini söylüyor. Çayın çok güçlü antioksidan kaynağı olması nedeniyle daha da önemli bir aldığını ve damarları koruyup, kalp krizi ve inme riskini azaltıp, kansere karşı da koruma sağlaması nedeniyle herkes tarafından tüketilmesi gereken bir içecektir.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu çay içme ritüeli hakkında da bilgiler verdi. Çayı içtikten yarım saat sonra çay içerisindeki antioksidanlar etkisini göstermeye başlıyor ve 1-1,5 saat sonra bu antioksidanların etkisi kayboluyor dedi. Bu yüzden günlük çay tüketimini gün içerisine yayılması konusunda uyarıyor. Peş peşe bir kaç bardak çay içmek yerine günün farklı saatlerinde çay içerek çayın bu antioksidan etkisinde gün içerisinde daha fazla faydalanmak gerekir. Günde bir kere çay içmek yerine sabah, öğlen ve akşam saatlerinde çay içmek daha faydalı olacaktır.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu son zamanlarda “Yemeğin üstüne çay içilmez!” sözünü de dikkate alınmaması gerektiğini söylüyor. Eğer bu efsane doğru olsaydı yemeğin üstüne çay içen AZERİ kardeşlerimiz ve Japonların tamamı demir eksikliği anemisine yakalanırdı diyor. Tersine yemeği takiben içilen çayın antioksidan gücü nedeniyle daha da faydalı olduğu bile düşünülebilir.

Çay içme miktarı hakkında Prof. Dr. Osman Müftüoğlu bir şey söylemedi ancak biz çok abartılmadığı sürece çayın zararlı olacağını düşünmüyoruz. Japonya’da bilim adamlarının özellikle yaşlılarda kemikleri güçlendirmek için günde ortalama 20 fincan siyah çay içmesini önerdiklerini biliyoruz.

Okumaya devam...  Cinsel Sorun Yaşayanlara İlaç Gibi...

 

 

Kaynak:http://www.renklinot.com/saglik/beslenme/gunde-kac-bardak-cay-icmek-gerekir-cay-icme-zamani.html

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*