Günde 1 kadeh şarap beyni koruyor

Günde 1 kadeh şarap beyni koruyor

İspanya’da yapılan bir araştırma, günde 1 kadeh kırmızı şarap içmenin beyni koruduğunu ortaya çıkardı. Şaraptaki resveratrol maddesinin, beyindeki sinir hücreleri ‘nöronların’ ölmesini engellediği belirtildi.

Tüm şaraplarda antioksidan bulunur. Şarapta bulunan antioksidan, resveratrol adı verilen kimyasaldan gelir. Bu, üzümün çekirdek ve kabuklarında bulunur. Kırmızı şaraptaki resveratrol yüzdesi yüksektir, çünkü üzüm çekirdek ve kabuğu, şarap yapımı esnasında üzüm suyu içinde mayalanır. Bu nedenle ürün şarap haline geldiğinde resveratrol seviyesi de ciddi biçimde artmış olur.

Resveratrol beyaz şarapta da bulunmasına rağmen, beyaz şarap yapımında çekirdek ve kabuklar çok daha önce ayıklandığından, resveratrol seviyesi çok daha düşüktür. Şarapta resveratrol dışında en az üç tane daha antioksidan madde bulunur: Saponin, kateşin ve guercetin.

Bağımsız radikaller adı verilen reaktif maddecikler salgılandıklarında, sağlıklı hücrelere zarar verirler. Antioksidanlarsa, hücrelerin zarar görmesini azaltır. Antioksidanlar ayrıca koroner kalp hastalıklarına da yol aöan LDL’yi (kötü kolesterol) azaltırlar. Bu, aslında ‘Fransız Paradoksu’ adı verilen durumu da aydınlatabilir. Fransız şaraplarında genelde diğer şaraplara nazaran daha fazla antioksidan bulunur. Yapılan bazı araştırmalar, Fransa’da, yağı ve kırmızı şarabı bol tüketen kişilerde, dünyanın başka yerlerinde benzeri şekilde beslenen insanlara oranla daha az kalp rahatsızlığı olduğunu göstermiştir

Yapılan bazı araştırmalar resveratolün kanseri önleyici özelliklerini de ortaya koymuştur. Ayrıca tümörün vücudun diğer taraflarına yayılmasını da önler. Resveratolün kanseri önleyici özellikleri üzerinde yeterince araştırma yapılmamış olmasına rağmen, ilk araştırmaların sonuçları umut vericidir. Yapılan bir araştırmada, resveratolün kanserli hücrelerin kendi kendilerini imha etmelerini sağladığı gözlemlenmiştir. Kanserli hücreler parçalara ayrıldıktan sonra, diğer hücreler tarafından temizlenmiştir. Bu etki, göğüs, deri ve kan kanseri üzerinde yapılan deneylerde elde edilmiştir. Bazı başka araştırmalarda da prostat kanseri hücrelerinin artışının durması gözlemlenmiştir. New York’taki State Üniversitesi araştırmacıları, haftada bir içilecek bir bardak şarabın kalın bağırsak kanserini önleyeceğini iddia etseler de, bu konuda resmi ve kesin bir açıklama yapılmamıştır.

Okumaya devam...  Zerdeçal Suyu İçmenin 8 Olağanüstü Faydası

Resveratolün kanı inceltici özelliği de mevcuttur. Böylece kalp krizi riski azalmış olur.

 

Kaynak:http://minirami.com/gunde-1-kadeh-sarap-beyni-koruyor/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*