Gezen Tavukların Yumurtasının Aslında Sandığınız Gibi Sağlıklı Olmadığı Gerçeği

Gezen Tavukların Yumurtasının Aslında Sandığınız Gibi Sağlıklı Olmadığı Gerçeği

Bütün dünya sağlıklı beslenme modasına kaptırmışken kendini, haliyle gezen tavuklar, köy yumurtaları vazgeçilmezlerimiz oluyor. Peki sağlıklı sandığınız gezen tavuk yumurtasının aslında öyle olmadığını biliyor muydunuz? Sözlük yazarı “adam arıza”, sizleri bu üzücü gerçekle yüzleştirmiş

Arkadaşlar; gezen tavuk, doğal tavuk gibi kavramlar tamamen ticari kaygılar güdülerek bir pazarlama stratejisi haline geldi. Normalde tanesi 20-30 kuruş olan yumurtayı bu sayede 1 liralara kadar satmak mümkün olabiliyor.

Şimdi doğal ve gezen tavuk şudur:

Tavuklar kümeslerinden çıkartılır. Hayvanlar sağda solda gördükleri şeyleri yerler. Şimdi diyeceksiniz ki zaten öyle benim aldığım yer. Tamam da bak bakalım kaç hayvan var 1 kümeste? İnsanlar ufak bir araziyi kapatıp, çadır kümes kuruyor; içeride 250- 1000 arası hayvan var. Peki bunların devlet kontrollü veteriner denetimi var mı? Yok. Hayvanların aşıları, aşı takvimleri kontrol ediliyor mu? Yok.Yumurtlayan hayvanların, yumurtalarının üzerine üretim tarihi yazılıyor mu? Hayır. Zaten yem olarak da normal markette aldığınız yumurtaları doğuran tavuklara verilen yemlerden veriliyor? Şimdi bu hayvan gezen tavuk-doğal tavuk mu oldu? Yumurtası çok mu lezzetli oluyor. Geçiniz. Lezzet tamamen kullanılan yeme bağlıdır. Kullanılan yem, yumurtanın renginden, içindeki sarının rengine kadar her şeyi değiştirebilir.

Burda köyde yetişenleri ayırıyorum. Köyde bir insanın 20-30 tavuğu olur, adam bunları salar ve tavuklar kendi kendine bir şeyler yer. Akşamda diğer hayvanlardan korumak için kümeslerine kapatır. Arada sırada kendi ektiği mahsüllerden ( mısır – buğday vs) yem atar hayvana. Ama dışarıdan rasyonu ( yemi oluşturan ögeler) ortalama 2900 kalori olan hazır yem kullanmaz. Ayrıca burda yumurta sayısı çok fazla olmayacağı için ( 100 tavuk ticari kümeslerde ortalama %85 verimlilik ile yumurtlar, bu şekilde yetişenlerde oran %50-60 lardadır) bu arkadaşın elinde yumurta kalmaz. Bu da bayat yumurta satışının önüne geçer. Bu yüzden bu arkadaşlardan aldığınız yumurta daha lezzetli gelebilir ama lezzet bunlarla alakalı değildir.

Okumaya devam...  Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Yani eğer bu şekilde bir tanıdığınız varsa, evet burdan doğal yumurta almanız mümkün. Fakat gezen tavuk yumurtası- doğal yumurta olarak direk satış yerlerinden aldıklarınız markette gördüğünüz yumurtalar ile aynı, hatta daha kötü ve ne olduğu belli olmayan koşullardan elde ediliyor. 

(Marketteki gezen yumurtalarda, bu entry de ki arkadaşın bahsettiği şekilde, büyük firmalar tarafından üretilip, piyasaya sunulur. Benim bahsettiğim bilgilerin tamamı, sağda solda gördüğünüz gezen tavuk, doğal tavuk yumurtası adı altında üretim yapan ve kapasite olarak 250- 2500 arasında olan ve bakanlıklar tarafından denetime tabii olmayan kesimdir.)

” Bir kümes içinde gezen tavuk ile kafeste beslenen tavuk arasında yumurta özellikleri bakımından hiç bir fark yoktur. Çünkü, ikisi de aynı yemi yer ve gezmenin yumurta üzerinde olumlu ya da olumsuz hiç bir etkisi bulunmaz. Kafeste yetiştirilen tavuklar hareket etmedikleri için enerjilerini daha çok yumurta verimine harcarlar ve gaitaları ızgaradan alta düştüğü için yumurtaları temiz olur. Bu konuda bir anımı anlatmak istiyorum. Ziyaret ettiğim büyük bir yumurta tavukçuluğu işletmesinin teknik elemanına gaita(gübre) ile bulaşık yumurtaları ne yaptıklarını sorduğumda aldığım cevap, az sayıda çıkan gaita ile bulaşık yumurtaları bazı kişilerin kendilerinden 10 kuruşa satın aldığı ve altında saman bulunan sepetlere koyup pazarda köy yumurtası diye 90 kuruşa sattıkları şeklinde oldu.” 

Bu kümeslerde ki civciv ve yarkalar ( yarka; 16 haftayı doldurmuş, yumurtlamaya hazır olan tavuğa denir) zaten endüstriyel üreticilerden elde ediliyor. Bu civciv ve yarkalar hibrit ırklardır . Yani genetiği ile oynamadan, doğal seleksiyon ile ana damızlık firmaları tarafından yetiştirilir ve tüm dünyaya satılır. Türkiye’de de diğer devletlerin yaptığı gibi, yurtdışından damızlık sürüler getirilir ve buradan çıkan döllü yumurtalardan kuluçkada civciv çıkarılır. Bu çıkan civcivler ticari kümeslere satılır ve 16 hafta sonunda gerçek kümeslerine taşınır. Burda da yumurtlamaya ve yaklaşık 90 hafta sürecek hayat yolculuklarına devam ederler. Gezen tavukçuluk ile uğraşanlarda yine bu ticari firmalardan tercih ettikleri ırkı alırlar ve kümeslerine koyarlar. Yani yem ile beraber kullanılan civciv ırklarıda aynı.

Okumaya devam...  Günde 1 kadeh şarap beyni koruyor

Yani kısaca; kullanılan yem de, ırkta aynı. Tavuğun gezmesi bir şey değiştirmiyor. Sağlık açısından, besin değerleri açısından hiç bir farkı yok. Sadece duygusal açıdan, evet hayvanlar dışarıda daha rahat bir ortamda büyüyor diyebiliriz. Yumurtaya – stres vs hiç bir şey geçmez arkadaşlar. 

Çok teknik detaya girmeden kısa kısa geçerek bu kadar özetleyebildim. Konular biraz kopuk oldu

Bir çoğunuz, yumurtanın oluşması için horoz ve tavuğun çiftleşmesi gerekiyor sanıyorsunuz. evet bu şekilde olmuyor. Sağlıklı bir tavuk 24,5 saatte bir defa yumurta verir ve horoza ihtiyacı yoktur. Horozla çiftleştiğinde kuluçkalık ( döllü yumurta) ortaya çıkar ve ancak bu yumurtalardan civciv çıkabilir. Diğerleri marketlerden aldığınız sofralık yumurta olur.

 

Kaynak:https://seyler.eksisozluk.com/gezen-tavuklarin-yumurtasinin-aslinda-sandiginiz-gibi-saglikli-olmadigi-gercegi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*