Daha güçlü kemikler için bir kadeh şarap

Daha güçlü kemikler için bir kadeh şarap

Yiyecek ve kemik kırılması riski arasındaki ilişkiyi inceleyen İngiliz araştırmacılar, makul ölçüde içilen şarabın omurga kemiklerinin daha sağlamlaştırdığını buldu.

Bira ve diğer alkollü içkiler ise, aynı etkiyi göstermiyor.

Sayısı binden fazla 50’li yaşlarının ortasındaki ikiz kadınlar üzerinde yapılan çalışma İngiltere’de gerçekleştirildi.

Kemik erimesi İngiltere’de tahmini olarak 3 milyondan fazla insanı etkiliyor. 3 kadından ve 12 erkekten biri hayatlarının bir döneminde bu hastalığa yakalanıyor.

Steroit ilaçlar, sigara ve alkol tüketimi çok olan kadınlarda kemik erimesi riskinin daha fazla olduğu görülürken, bu hastalığın aileden miras kalmasının da muhtemel olduğu söyleniyor.

Gönüllülerin yeme ve içme alışkanlıkları ölçüldükten sonra şarap içenlerin içmeyenlere oranla kemik yapılarının daha sağlam olduğu görüldü.

Araştırmacılar, meyve ve sebzenin kemikler için faydalı bir yararını bulamazken, İngiliz usulü balık ve patates, fırınlanmış fasulye ve ızgara etin kemiklere zarar verdiğini keşfetti.

Raporda, yeterli miktarda tüketilen şarabın içinde kemikleri güçlendirici yüksek oranda mineral bulduğu belirtildi.

Şarabın kemikleri nasıl bu kadar güçlendirdiği tam olarak bulunamazken, son yapılan araştırmalar şarap içindeki ‘polyphenol’ isimli kimyasaldan kaynaklanabileceği yönünde.

 

Kaynak:CNN

Okumaya devam...  En Çok Yediğimiz 15 Yemeğe Hangi Şaraplar Yakışıyor?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*