Çay İçmeniz İçin Bir Sebep Daha! Çay Hafızayı Koruyor Olabilirmiş!

Çayı Türkiye halkı olarak ayrı severiz. Üzülür çay içeriz, dertlenir gene çay içeriz. Hatta dönem dönem doktorlardan “Çayı azalt” tavsiyesi de alırız. Fakat Singapur Ulusal Üniversite’sinin 957 Çinli üzerinde yaptığı araştırmada çayın hafıza konusunda olumlu etkisi olduğunu iddia eden bir araştırma ortaya çıkardı.

Araştırmanın sonuçlarına göre düzenli çay içmek alzheimer hastalarında %86’ya dek, normal bireylerde ise hafıza kaybı riskini %50’ye dek azaltıyor.

Journal of Nutrition Health & Aging‘de yayımlanan araştırmaya göre denekler 5 ve 6 yıl boyunca düzenli çay içmiş ve bilinçsel algı düzeylerini yılda 2 kez kontrol ettirmiş. Araştırmada dış etkenlerin de dikkate alınması için deneklerden yaşam şekli, sağlık durumu, fiziksel ve sosyal aktiviteleri konusunda da bilgi istenmiş.

Hafıza kaybı ve alzheimer hastalığı tedavilerinin pahalı olmasına rağmen sonuç vermediği çağımızda araştırmaya ilgi ise çok yoğun. Bu derece ucuz bir yolla %50 ila %86 oranında hafızayı koruyabilme ihtimali, Uzak Doğu insanının oldukça ilgisinin çekmiş durumda.

 

Kaynak:https://www.sabah.com.tr/galeri/saglik/cay-icmek-hafizayi-koruyor/2

Okumaya devam...  Günde 2 Yumurta Yemeye Başlayınca Vücudunuzda Neler Olur Biliyor musunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*