Ağzına Sürmekle Tehdit Ettiğiniz Acı Biberin Pek de Bilinmeyen 12 Faydası

Ağzına Sürmekle Tehdit Ettiğiniz Acı Biberin Pek de Bilinmeyen 12 Faydası

1. E vitamini çok güçlü bir antioksidandır.

Bu özelliği ile yaşlanmaya karşı cildi koruyan önemli vitaminlerin başında gelir. Bağışıklık sistemini ciddi oranda güçlendirir. Böylelikle kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı vücudu korur. Alzheimer hastalığının da ilerlemesini önler. Ayrıca göz sağlığı için olmazsa olmazdır. Göz sağlığımızı koruyarak göz bozukluklarını engeller.

2. A vitamini tam bir göz dostudur.

 Gece görmemizi A vitaminine borçluyuz. Tavukkarası denilen gece körlüğünün baş düşmanıdır. Kemiklerin, dişlerin, saçların ve tırnakların sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Cildi güzelleştiren A vitamini aynı zamanda ülser hastalığının da doğal tedavi edicisidir. Hamilelerin bebeklerinin sağlıklı gelişimi için mutlaka A vitamini almaları gerekir.

3. Acı biberde ayrıca kan pıhtılaşmasında etkin olan K vitamini de bol miktarda vardır.

B2, B3 ve B6 vitaminleri de acı biberde bulunan diğer vitaminlerdir. Ayrıca taze, acı kırmızı biberde limondan 7 kat daha fazla C vitamini bulunur. 100 gram biberde yaklaşık 240 mg C vitamini vardır ki bu ortalama insan vücudunun ihtiyacının dört katıdır.

4. Hasta olan bölgeleri için sakinleştirici, iyileştirici etkisi vardır.

Acı biberin içinde bol miktarda “kapsaisin” adlı madde bulunur. Bu madde vücut için terapatik etki gösterir. Peki, nedir terapatik etki? Vücudun hassas, duyarlı ya da daha ileri boyutta hasta olan bölgeleri için sakinleştirici, iyileştirici etki göstermesi anlamına gelir.

5. Kanser hücrelerini ortadan kaldırır

Acı biber kapsaisin maddesinin iyileştirici etkisi nedeniyle vücuttaki hastalıkların tedavisinde sıkça kullanılan bir bitkidir. Özellikle kanser hücrelerinin ortadan kaldırılması adına etkilerinin olumlu yönde olduğu bilinmektedir.  Yapılan araştırmalar kapsaisin adlı maddenin hasta olan hücreleri “apoptosis evresi”nde öldürdüğünü ortaya çıkarmıştır. Özellikle bağırsak, akciğer kanserlerinde ve kan kanserlerinde etkili olmaktadır.

6. Acı biber, kan dolaşımını hızlandırır.

Bu yönüyle tansiyonu dengelemekte, tansiyon ve kan dolaşımının normal seyrettiği vücutlarda hipertansiyonu kontrol altında tutmaktadır. İşte bu sayede acı biber, tansiyon değerlerini normal seviyelerde tutmaya yardımcı olmaktadır.

Okumaya devam...  Çiğ Patatesin Cilde Faydaları: Buna Bayılacaksınız!

7. Acı biber, vücut ısısını arttırır. Kış aylarında yenen acı biber, fazla üşümeyi önler. Özellikle elleri ve ayakları ısınmayanlara acı biber yemeleri tavsiye edilir.

8. Bu biber türü eklem iltihabı sorununda olumlu etkilere sahiptir. Eklem iltihabının neden olduğu ağrıları azaltır. Buna ek olarak zona hastalığından sonra oluşan ağrıları hafifletmektedir.

9. Acı biberin metabolik hızı arttırdığı bilinmektedir. Hızlı metabolizma ise kalori yakmayı destekleyerek zayıflamaya yardımcı olur

10. Kırmızı acı biber bir C Vitamini deposudur. Öyle ki içinde bulunan C Vitamini limonda bulunan C Vitamininden çok daha fazladır.

11. Acı biber, başta E vitamini olmak üzere içerdiği antioksidanlarla bağışıklık sistemini güçlendirme etkisine sahiptir.

Bağışıklık sistemi güçlü bir vücut, hastalıklara karşı çok daha dirençlidir. Bu anlamda acı biber vücudu hastalıklara karşı dirençli kılar.

12. Tip 2 Diyabet oluşumuna karşı koruyucudur. Koruyucu olmasının yanında diyabetik nöropati tedavisinde kullanılmaktadır.

 

 

Kaynak:http://www.vikilist.com/agzina-surmekle-tehdit-ettiginiz-aci-biberin-pek-de-bilinmeyen-12-faydasi-2880

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*