8 Pişirme Suyunu Kesinlikle Dökmeyin

8 Pişirme Suyunu Kesinlikle Dökmeyin

Haşlanmış patateslerin suyundan turşu suyuna kadar bir çok yiyeceğin suyunu dökmeyip yeniden değerlendirebileceğinizi biliyor musunuz? Bu yiyeceklerin suları sadece vitamin ve mineralleri değil, aynı zamanda lezzet, derinlik ve yoğunluk katar. Haşladığınız makarna, nohut veya sebzelerin suyu mineral ve vitaminler açısından çok zengindir. Bu suları atıyorsanız bu yazımızı okuyun. Bunun gibi 8 farklı sıvının nasıl değerlendirilebileceğinizi anlattık.

Konserve veya kuru bakliyat suları
Konserve nohut suyu, yumurta akının yerine geçmek için birçok tarifte kullanılabilir. Kuru bakliyat suyu evde haşlanarak elde edilebilir.

Bu bakliyat sularını kullanabilirsiniz. Özellikle nohut suyu protein ve nişasta açısından zengindir. Bu proteinler yumurta akı gibi hareket edebilir. Yumurta akını kullanabileceğiniz herşeye nohut suyu ekleyebilirsiniz.

Turşu suyu
Kavanozunun içinde turşu suyu kaldıysa bunu salata sosu olarak değerlendirebilirsiniz. Turşu suyu çeşitli baharatlar bulundurduğu için satalarınıza derin bir lezzet verir. Özellikle patates salatası veya lâhana salatasına koyun. Salamura tarzı salata soslarına veya ızgara tavuk, balık ve tofu için marine etmeye de biraz kullanın.

Zeytinyağlı kavanozlar
Zeytin veya enginar gibi bazı yiyecekler kanavozlarda zeytinyağı içinde bulunur. Bu zeytinyağını da yemeklerinizde veya salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Mısır suyu
Mısırı kaynatıldıktan sonra, suyun soğumasını bekleyin ve ardından kavanozlarla buzdolabına koyun. Mineral ve vitamin açısından zengin olan bu suya baharatlar ekleyebilirsiniz. Yemeklerinize veya çorbalarınıza mısır suyunu ilave edebilirsiniz. Ayrıca bahçenizde veya evdeki bitkilerde gübre olarak kullanabilirsiniz.

Haşlanmış Sebze Suları
Kaynama, çoğu sebzeyi pişirmek için en sağlıklı yol değildir; çünkü önemli besinler süzülür, suyun içine gider. Bunun için sebze sularını kesinlikle atmayın, yemeklerde çorbalarda kullanın. İsterseniz çiceklerinize gübre olarak da kullanabilirsiniz Organik olarak yetiştirilen sebzeleri kullanın ve “atık” suyu buzdolabında plastik bir kapta saklayın. En fazla besleyici maddeyi veya donmayı sağlamak için mümkün olduğunca çabuk kullanın.

Okumaya devam...  İşte Alzheimerden Korunmanın 10 Yolu

Patates suyu
Patatesleri haşladıktan sonra, nişastalı suyu için düzinelerce kullanım şekli var. Patates püresi yaparken kullanabilir, benzer şekilde, ekmek, pizza ve bisküvi hamurunu geliştirmek için kullanın. Çorba ve sosları koyulaştırmak için kullanın.

Makarna suyu
Makarnayı haşladıktan nişasta bakımından zengin su da çok kullanışlıdır. Makarnalarınız ve soslarınızı birbirlerine yapıştıracaktır ve sosa ipeksi bir doku kazandıracaktır. Sosunuzu pişirirken biraz biraz makarna suyu ilave edin.

Somon konservesi
Orta derecede, ton balığı, somon ve diğer balıkların teneke kutularındaki sıvıları, kedi veya köpek için özel bir mama haline gelebilir . Sadece birkaç sağlık ipucu göz önünde bulundurun: Balık cıva gibi zararlı bileşikler içerebilir. Aynı zamanda, yüksek sodyumlu sıvıya batırılmış olma eğilimindedir; bu nedenle, düşük veya tuzsuz çeşitleri tercih edin. Ayrıca, BPA içermeyen tenekelerde balık satın alın ve aşırı yağlı sıvılardan kaçının.

 

Kaynak:Hayat Kolay

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*