Usandığınız Zaman Hayatınızı Kontrol Altına Almanın 6 Yolu

Hayattan bunaldıysanız ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, hedefleriniz üzerine düşünmek için bir dakika ayırın ve bunları uygulamak için kendinizi hazırlayın.

Hayat kolay değil. Her şey harika gittiğinde bile, bunaldığınız zamanlar yaşayabilirsiniz.

Önemli olan kötümserliğe izin vermemektir. Üzülmek, kızgın olmak ve depresyonda olmak doğaldır ve hatta sağlıklıdır. Doğal olmayan şeyler olduğu şekilde kalmalıdır.

Burada, bu zor anlarla başa çıkmanın ve ilerlemeye devam etmenin bazı yollarını sunmak istiyoruz. Bunun sihirli formüllerle değil, basit davranış ayarlamaları ile ilgili olduğunu göreceksiniz.

1. Cömert olun

Bunalmış hissettiğiniz zaman düşüncelerinizin eksiklik duyduğunuz alanlara ve sahip olmadığınız şeylere kaydığını zaten biliyorsunuzdur. Ancak, cömert olmak, ruhunuza gıda olur.

Yeterli zaman ya da paranız olmadığına ya da ya da evdeki sorunlarınıza odaklanmak yerine, başka birine yardım etmenin yolunu bulmaya çalışın.

Size tamamen yabancı olan birine bir şey vermenizi öneririz. Bunun için bir ton para vermek zorunda değilsiniz. Aslında para vermek zorunda da değilsiniz. Belki ağır alışveriş torbaları taşımaya çalışan ya da sokağı geçerken sorun yaşayan biriyle karşılaşırsınız. Onlara yardım edin!

İnsanlara yardım etmek, şu anda hayat aşırı görünse bile, başka birisi için her zaman bir şeyler yapabileceğinizi gösterecektir.

Size vereceği his inanın harika olacak.

2. Oturun ve insanları izleyin

Hayattan bunaldığınız zaman oluşan en büyük sorunlardan biri de bu dönemlerde içe dönüp kendi sorunlarınız üzerine düşünmenizdir. Bir dahaki sefere böyle hissettiğinizde, çok sayıda insanın dolaştığı ve geçtiği bir parka ya da kafeye gitmeyi deneyin.

Oturun ve insanları gözlemleyin. Ancak şunu unutmayın; “gözlemlemek” diyoruz, sadece bakmak değil. Başka bir deyişle, bir dakikanızı ayırın ve birini izleyip kim olduğunu hayal edin. O kişilerin yüzlerine bakıp hayatlarının nasıl olabileceğini düşünün.

Okumaya devam...  Bu Parmak Hareketlerini Yaptıktan Sonra Vücudunuzdaki Değişimlere İnanamayacaksınız!

Bu egzersiz, anda yaşamanıza, çocuklarınızın nasıl gülümsediğini ve onları mutlu eden şeyleri hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca üzgün ya da öfkeli insanlar göreceksiniz ve belki de bir şey yapamayacağınız tatsız bir duruma tanık olacaksınız.

Kimseyle konuşmak ya da sorunlarını çözmek zorunda değilsiniz. Bu salt gözlemsel egzersiz, sınırlarınızın ve ayrıcalıklarınızın daha fazla farkına varmanıza yardımcı olacaktır.

3. Evinize gidin ve rahatlayın

Şu aralar işiniz üstünüze üstünüze mi geliyor? İyi gitmeyen bir ilişkiniz mi var ya da eşinizle sürekli kavga mı ediyorsunuz? Yoksa ailenizle ilgili bir sorun mu yaşıyorsunuz? Eğer öyleyse, bir adım atarak durumdan uzaklaşın.

Bu kaçmak anlamına gelmez. Yalnız kalmak ve ruh halinizi kontrol altında tutmak için zaman ayırmak anlamına gelir. Yukarıdaki gibi bir durumda ne kadar çok kalırsanız, birisinin size gerçekten ima etmediği bir şey söyleme olasılığı o kadar fazla olur. 

Eve gidin, güzel bir fincan çay ya da kahve yapın, biraz uyuyun ya da belki banyonuzu doldurup içinde dinlenin. Daha sonra, olanları analiz edebilir ve neler olup bittiğini açıkça görebilirsiniz. Şu an yapmanız gereken olayları dinlendirmek.

Ertesi gün her şeyin daha az negatif olacağını ve daha iyi kararlar verebilecek durumda olduğunuzu göreceksiniz.

4. Kendinizi sevin

Sizin için iyi olmayan bir ilişki yüzünden bunalmış mı hissediyorsunuz? Arkadaşlarınız birdenbire yeterince iyi biri olmadığınıza karar vermiş gibi mi görünüyor? Tamam … Sonuç olarak, kendinizi sevmeniz gereken kişi sizsiniz.

Kendinizi bilinçli olarak sevmek için biraz zaman ayırın. Yararlı alışkanlıklar oluşturmak üzerine çalışın:

  • Sizi özel kılan ve kendinize olan sevginizi destekleyen şeyler için her gün not aldığınız bir şükran günlüğü tutun.
  • Her hafta kendi başınıza kalmak için zaman ayırın, kendinize masaj hediye edin ya da sevdiğiniz bir hobinin peşinden gidin.
  • Yatağa girmeden önce her gece aynada kendinize bakın ve şu üç sihirli kelimeyi söyleyin: “Seni seviyorum.
  • Kendini sevme eksikliği sizi incitecek durumları ve koşulları kabul etmenize neden olabilir. Bunun olmasına izin vermeyin.
Okumaya devam...  Bu 6 Özelliğe Dikkat Edin! İki Yüzlü Ve Şeytan Ruhlu Biriyle Karşı Karşıya Olduğunuzun 6 İşareti

5. Kendinizi eğitin

Nasıl başa çıkacağınızı bilmediğiniz durumlarda bunaltı duyduğunuz zamanlar vardır. Örneğin, belki ayın sonunda ne kadar çalıştığınızdan bağımsız olarak daima borcunuzu kaybedersiniz veya bu promosyona devredilmeye devam edin.

Bu gibi durumlarda, sorunun aslında duygularınız ya da becerilerinizle alakalı olup olmadığını anlamanız önemlidir. “Her şeyi biliyorum” diye düşünüp hata etmeyin.

Bunun yerine, kaçırdığınız becerileri kazanmanın yollarını arayınız.

Cevap, ihtiyacınız olan şeye bağlı olacaktır:

  • Paranızı nasıl yöneteceğinizi bilmiyorsanız kişisel bir finans dersi.
  • İş yerinde ilerlemenize yardımcı olacak bir beceri öğrenmek için bir ya da iki kurs.
  • Sizi rahatsız edici ilişkiler içinde tutan duygusal sorunları tanımlamak ve çözmek için psikolojik terapi.
  • Büyülü bir çözüm olmadığını ve bazen durup bir şeyler öğrenmek zorunda kalacağınızı unutmayın. Bir kere başlayınca, ilerlemeniz çok daha kolay olacak.

6. İlham alın

Evinizde pozitiflikle dolu bir alan bulun. Müteşekkir olmak ve ilham almak için zaman ayırmadığınızda, bunalmış ve kaybolmuş hissetmek kolaydır.

Asya’ya gitmek istiyor musunuz? Hayallerinizin evinini satın almak için yeterince para mı kazanmak istiyorsunuz? Eğer doğru odaklanmazsanız, hedeflerinize ulaşmaya çalışırken kendinizi kaybedersiniz.

Size ne için çabaladığınızı hatırlatması için bir not defteri, resimler ya da yazılar bularak odanın bu pozitif köşesine yerleştirin.

Bu şekilde, hayatla baş edemeyeceğinizi hissettiğinizde oraya gidip fikirlerinizi, planlarınızı ve etkinliklerinizi düzene sokabilirsiniz.

 

Kaynak:https://sagligabiradim.com/usandiginiz-zaman-hayati-kontrol-altina-almanin-6-yolu/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*