Bunun Gerçekte Ne Resmi Olduğunu Farkedebildiniz mi?

Korku anlamlandıramadığımız şeyler karşısında biyolojik olarak verdiğimiz en belirgin tepkilerden biridir. Ancak her bireyin zihninin farklı şekillerde tanımladığı korkunun kaynağı neden bu denli bireyseldir? Neden bir kişinin ölesiye korktuğu şey başka birine gülünç gelir? İşte bu farklılıkların altına yatan psikolojik eğilimlerin sebeplerini, çoğu uzman bilinçaltında aramaktadır. Bu verilerden yola çıkarak düzenlenmiş bu farklı test size korkularımız ve onların gerçek doğası hakkında birçok şey öğretebilir.

Öncelikle aşağıdaki resmi incelediğinizde, size hoş gelmeyen birçok obje göreceksiniz. Belki küçük kızın tepesinde salınan örümcek sizi rahatsız etti. Belki de, tek gözlü ayıcıklar sizde hoş olmayan duygular uyandırdı. Peki ya o koca çileğe ne demeli? Gerçek şu ki, bu resmi inceleyen her birimiz, farklı nesneleri rahatsız edici bulacağız. Ancak bu görselin bize göstermeye çalıştığı şeyi pek azımız ilk bakışta farkedebileceğiz.

Şimdi sadece resmi iyice inceleyin ve size rahatsız edici gelen şeyin ne olduğunu anlamaya çalışın. Resmin gerçekte neyi tasvir ettiğini farketmeye çabalayın;

 

Tek gözlü ayıcıklar, dev bir çilek ve kelebek, örümcek, küçük kız, yerde biten mantarlar, ağaçlar ve suratı olan bir güneş… Resmi inceleyen her birey bunlardan en az bir kaçını rahatsız edici bulacaktır. Ancak bunların temsil ettiği esas değeri pek azımız anlıyoruz. Bu nesnelerin her biri aslında bizi gerçekten dert etmemiz gereken mutlaklıktan uzak tutmayı amaçlayan dikkat dağıtıcılardır. Çünkü bu resim aslında dev bir kurukafa portresidir. Aşağıda odaktan uzaklaştırılmış bir biçimde resmi tekrar inceleyin.

Kelebeği ve küçük kızın kafa kısmını kuru kafanın gözleri, çileği kurukafanın burnu ve küçük kızın bacaklarını ise dişleri olarak hayal edin. Çimlerin açık renkli kısmı ise kurukafanın çene kısmını temsil etmekte. Eğer birkaç denemeyle göremediyseniz kendinizi zorlayın. Belli bir süre sonra kurukafayı kesinlikle göreceksiniz. Peki sizin bu kurukafayı farketmeniz ne kadar sürdü?

Okumaya devam...  Söylenip Durmak Yerine Bu 9 Şeyi Uygulayın Ve Sıradan İnsanlardan Farklı Olun

Aslında bu görsel, ufak detaylardan korkarak ve çekinerek geçirdiğimiz hayatımızda gerçekten korkmamız gereken şeylerin, olayların perde arkasında saklı olduğunu bize hatırlatan küçük bir test. Son olarak size söylemek istediğim şu; Unutmayın, küçük detaylardan, sakınarak geçirdiğimiz gerçekliğimizin ardında yatan başka bir mana daha olabilir ve bu manayı keşfedecek yolculuğa “yalnız” çıkacaksınız… Sağlıkla kalın!

Can Eren

Kaynak:FİLOJİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*