125 Yıllık Kişilik Testi: Bu Çizimde Gördüğünüz İlk Hayvan Karakterinizi Ele Verecek

Yukarıda gördüğünüz bu resim ilk olarak Alman Die Fliegenden Blatter dergisinde 1892 yılında yayınlandı. Bu çizim, o günden bu yana psikolojiden göstergebilime kadar uzanan bir çerçevede bilim dünyasını meşgul etmekte. Hatta ünlü filozof Ludwig Wittgenstein bu çizimi tek bir cismin iki farklı şekilde görülmesine kanıt olarak kendi teorilerinde dahi kullanmıştı. Buna göre tek bir gösterge iki farklı anlam taşıyabiliyorsa tek bir doğrudan bahsedilebilir mi?


L. Wittgenstein
Ancak yapılan son araştırma bu resmin felsefik boyutundan çok psikolojik boyutuna odaklanmış durumda. Buna göre bu resimde ilk gördüğünüz hayvan problemlere yaklaşım ve yaratıcılığınız konusunda birçok şey söylüyor. Ayrıca bu teste göre iki hayvanı birden görebilmeniz ve iki hayvan arasında geçiş yapabilme hızınız da karakteriniz hakkında birçok şey söylemekte. Peki siz ilk olarak ne görüyorsunuz;

1. Ördek

Yukarıdaki resimde kırmızı ile yuvarlak içine alınmış kısmı gaga olarak düşündüğünüzde bu resimde ilk olarak bir ördek göreceksiniz. Araştırmacılar resimde ilk olarak ördek görenlerin problem çözme konusunda daha önce denenmiş ve kesin yollara başvurduğunu ortaya çıkardı. İlk olarak ördek görenler ayrıca daha kurallı ve sorumluluklarına düşkün kişiler olarak tanımlanırken, risk almak yerine teamüllere uygun olarak hareket etme taraftarı oldukları ortaya çıktı. İlk olarak ördek görenlerin daha ciddi ve kuralcı olduklarını söyleyebiliriz.

2. Tavşan

Aynı şekilde kırmızı ile yuvarlak içine alınmış kısmı kulak olarak düşünürsek bu resimde bir tavşan olduğu ortaya çıkıyor. Araştırmada resimde ilk olarak tavşan gördüğünü beyan eden kişilerin daha özgür ruhlu ve problem çözme konusunda kendi yaratıcı yollarına daha çok güvenen kişiler ortaya çıktı. Ayrıca resimde ilk olarak tavşan gören bireyler risk alma konusunda kendilerine daha fazla güvenmekteler. Ancak esas beceri ikisini birlikte görme hızında;

Okumaya devam...  Saatlerde Çift Rakam Gördüğünüz Zaman Aşk Hayatımızla İlgili Anlamları

3. İki hayvanı birlikte görmek

Araştırmacıların ortaya koyduğu sonuçlara göre çok küçük bir kesim bu resimde aynı anda iki hayvanı birlikte görebiliyor. Ayrıca iki hayvanı hemen aynı anda görmeseler bile tavşan ve ördeği çok kısa sürede bir arada gören kişiler, yaratıcılık konusunda en önde olan grup olarak öne çıkıyor.

Araştırmacılar deneydeki deneklere rastgele cisimler verdikten sonra onlara uygun kullanım alanları yaratmaları konusunda denekleri serbest bıraktıklarında, ellerindeki nesneye en çok kullanım alanı yaratabilen grubun, resimdeki iki hayvanıda gören kesim olduğunu ortaya çıkardı. Yani iki hayvanıda aynı anda görebiliyor ya da hayvanlar arasında gayet hızlı bir biçimde geçiş yapıyorsanız, yaratıcı zekanız sandığınızdan çok daha yüksek.

 

Kaynak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*