Sol Ayağım

Sol Ayağım

Kitap severler için şüphesiz her kitabın bir anlamı vardır ancak Christy Brown’un yazdığı Sol Ayağım kitabının bence anlamı çok çok fazladır. Hem fiziksel hem de ruhsal olarak bir sıkıntısı olmayan pek çok insanın toplumsal hayatta mazeretlerin gölgesine sığınarak sorumluluklardan kaçmaya çalıştıklarını görebiliyoruz. Sol Ayağım isimli kitap bana göre mazeretleri tamamen ortadan kaldırabilecek türden bir kitaptır.

*******************************************************************************************************

Yazar beyin felci ile doğar, sol ayağından başka organını kullanamaz, doktorlar onun fazla yaşayamayacağını söylerler. Ancak annesi doktorların ne dediğine bakmaksızın oğlunun fiziksel ve zihinsel gelişimi için mücadelesini sürdürür.

Yazar uzunca bir süre vücudunu hareket ettiremeden sadece çevresini gözlemleyerek yaşantısını sürdürür. Ancak bir gün ablasının ödev yaptığı bir esnada onu seyrederken o da ablası gibi ödev yapmaya özenir.

Tebeşiri alarak sol ayağı ile bir şeyler yapmaya çalışır. Bu olay yazarın annesi başta olmak üzere tüm aile fertleri arasında şok etkisi yaratır. Çünkü Christy’de iyileşme belirtileri belirmeye başlar. Annesi bundan sonra oğlu ile daha fazla ilgilenmeye başlar ve ilk olarak ona sol ayağı ile A harfini yazmayı öğretir.

Bundan sonra yazar sol ayağı ile tüm alfabeyi yazmayı öğrenir. Bu mücadelesinde en büyük destekçisi annesidir. Artık küçük Christy’nin kendine güveni gelmeye başlar. Artık sol ayağı ile bir şeyler yazıp çizmekte ancak bu yaptıkları  kendisine yeterli gelmez. Christy bunlardan başka yeni kelimeler öğrenmeye gayret eder. Nihayet yazar öğrendikleri ile yeni kelimeler yazmaya başlar. İlk yazdığı kelime ise ‘’anne’’ olmuştur.

Yazarın en faal olarak kullandığı organı sol ayağıdır. Tüm yaşantısını sol ayağı ile idame ettirmeye çalışır. Christy’nin bir de işlerini yaparken yararlandığı oyuncak bebek arabası vardır. O araba sayesinde her yere gidebilme, kardeşleri ile oynama imkanına kavuşur. Yazar bu oyuncak arabasına Henry adını verir.

Okumaya devam...  Handan

Yazar bu araba sayesinde engelleri aşabilmektedir. Ancak Christy’nin bu oyuncak arabası eskir ve bir gün kullanılamayacak bir şekilde kırılır. Bu olay yazar için tam bir felakettir, çünkü araba olmadan kardeşleri ile oynamaya gidemez, yazar bundan sonra kardeşlerini uzaktan izlemek durumunda kalır.

Annesi Christy’e yeni bir araba alır, fakat yazar eskiden olduğu gibi hayat dolu değildir. Christy yeni arabasına rağmen içine kapanır ve dışarı çıkmaz olur. Belki de bu tutumunda aynada kendisini görmesi ve pek beğenmemesi etkili olmuştur.

Yeni yıl geldiğinde annesi bütün çocuklarına hediyeler alır. Fakat Christy’nin hiçbir şey dikkatini çekmez. O kardeşlerinden birisinin boyalarını alarak boyama yapmaya başlar. Bu olay aile üyelerini çok mutlu eder. Christy tekrar hayata tutunmaya başlar.

Bundan sonra Chiristy için en büyük tutku resim yapmak olur. Çeşitli resimler yapmaya başlar. Bu arada yazar ilk aşk acısını da yaşar. Mahalledeki Jenny adındaki kıza aşık olur. Jenny’e bir not göndererek resmini yapmak istediğini söyler ve onu evlerine davet eder. Jenny bu olaya sevinir uzun süre Christy ile zaman geçirir, ancak daha sonra ondan uzaklaşır. Aşk konusunda beklentisi boşa çıkan yazar ciddi anlamda bir yıkım yaşar.

Yazar bundan sonra içine kapanır. Arık resim yapmaktan da zevk almaz bir hale gelir. Tedavi amacıyla bazı gayretlerde bulunur. Bu amaçla Fransa’ya gider, ancak Fransa’dan istediği verimi alamaz. Bir doktor tanıdıklarının tavsiyesi ile fizik tedavi gören yazar bu konuda da en fazla yardımı annesinden görür.

Christy Brown, sürekli olarak yeni arayışlar içindedir. Nihayet kitap yazmaya daha doğrusu kendi biyografisini yazmaya karar verir. Kitap yazma konusunda  doktorundan yardım alır ve çalışmalarına başlar. Nihayet yazar gayretinin de meyvesini almayı başarır ve kitabını annesine ithaf eder.

Okumaya devam...  Tanrı Misafiri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*