Lüzumsuz adam

luzumsuzadamHaftanın 7 günü aynı şeyleri yapan  Mansur Bey her zaman ki gibi kahvesine gider ve kahve sahibi Yahudi bayanla kapuçinolu fransızca sohbetine başlar. Daha sonra kütüphaneye giderek bir Fransızca dergi alır. Çünkü bu dergi yarınki sohbetine yardımcı olacaktır. Öğlene doğru işkembecisine gider ve ekşi ekşi limonlu işkembesini içer Bayram’ın dükkânında.

Akşam Fransızca dergisindeki bilmediği kelimeleri tercüme ederken uyuyakalır. Fakat saat 4.30’daki akşam gezintisi için uyanacaktır elbette. Gezinti sırasında akşam olduğunu pastahanesinin perdesi çekilince anlar. Portakalını alır ve meyhaneden çıkan insanları izlemeye başlar. Daha sonra karşı meyhaneye girer, her zamanki içkisini içer ve her zaman olduğu gibi zurnacı, zurnasının kamış düdüklerinden birini değiştirirken masasından kalkar.

Yedi seneden beri mahallesinden çıkmayan Hünsar Bey bir gün mahalesinden çıkmaya karar verir.

İstanbulun güzelliği onu büyülemiştir ve aklına ne gelir biliyor musunuz? Dükkânla, evi satıp, gazinodaki alnı dar kızı metres tutup, daha sonra bir Boğaziçi vapuruna binip, Bebek’le Arnavutköy önlerinde oturduğu tabureden kalkıp, kendisini denizin içine bırakıvermek.

Sait Faik ABASIYANIK

Okumaya devam...  Yaban

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*