Kumarbaz

kumarbazAleksey İVANAVİÇ,25 yaşında özel öğretmendir. Açık sözlü, yaptığı işlerde kendine güvenen, kumara olan tutkusunu yenmeye çalışan birisidir. Çar ordusundan emekli bir generalin akrabasıdır. Aleksey İVANAVİÇ,General’in üvey kızı olan Polina’ya aşıktır.

Antonida Vasilyevna TARASYEVİÇEVA, Generalin halasıdır. Büyükanne diye anılır. Çok zengindir. Beş parasız olan General onun ölmesini beklemektedir. Çünkü büyükanne Rusya’da ölüm döşeğindedir. General, Çar ordusundan ayrılırken aldığı yedi yüz rubleyi rulette kaybetmiştir. Olay Almanya’da bir kaplıca kenti olan Ruletenburg’ta geçmektedir. Yüz Temel Eser ÖzetleriKitap ÖzetleriRoman ÖzetleriYüz Temel Eser, Özet

General, zengin bir Fransız soylusu olan Mlle. Blanche ile evlenmek istemektedir. Mlle. Blanche, göründüğü gibi zengin bir Fransız soylusu değildir. General’le büyükanneden gelecek miras için evlenmek istemektedir. Ama her şey beklenildiği gibi olmaz. Büyükanne iyileşir ve doktorun tavsiyesi üzerine Ruletenburg’e, Generalin yanına gelir. Ayrıca Generalin Büyükannenin ölümüyle ilgili olarak Rusya’ya çektiği tegraflardan haberi vardır. Büyükanne, Ruletenburg’e gelir gelmez rulet masasının başına geçer. Generale yaptıklarından dolayı çok kızgındır. Birkaç gün içinde parasının büyük bir bölümünü kumarda kaybeder. Generalin mirası alamayacağını anlayan Mlle. Blanche Ruletenburg’tan ayrılır. Mlle. Blanche ile birlikte bir Fransız markisi olan Degrieux’ta ayrılır. Degrieux da Polina’ya aşıktır.Polina’yı kendine bağlamak için Generale borç verdiği paranın büyük kısmını geri almaz.

Parasız kalan büyükanne, bir İngiliz genci olan Astley’den borç ister.Astley de Polina’yı sevmektedir. Astley,Polina’ya kendisiyle birlikte gelmeyi önerir. Polina onun bu teklifine şiddetle karşı çıkar.

Aleksey İVANAVİÇ, kumar tutkusunu yenmek istemektedir ama Polina’nın borçlarını ödemek için onun adına oynamaktadır. Tüm yaşanan kötü olaylardan sonra Polina da Aleksey İVANAVİÇ’e olan sevgisini belli eder.

Dostojevskij

Okumaya devam...  Aldatacağım

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*