Tavşanın gezintisi

Bir sonbahar günü ormanın birinde yaşayan yumoş adlı küçük bir tavşan varmış. Tüyleri o kadar yumuşakmış ki bu yüzden herkes ona yumoş diyormuş. Bir gün yumoş ormanda gezintiye çıkmış. Hoplaya zıplaya gezerken, otların arasında taşa benzeyen bir şey görmüş. Merak etmiş ve yanına gitmiş,şöyle bir dokunmuş. Oda ne taşa benzeyen şey kıpırdamaya başlamış. Birden kafası ve ayakları çıkıvermiş.

– Aaaa sen misin? Kaplumbağa kardeş uzaktan bakınca seni tanıyamamışım.biliyor musun ilk defa senin kabuğunu elledim. Ne kadar sertmiş,aynı taş gibi.

– Evet benim kabuğum çok serttir yumoş. Bir de kafamı ve ayaklarımı kabuğumun içine soktum mu herkes beni taş zanneder.

Yumoş kaplumbağa kardeşle konuştuktan sonra ormanda ki gezintiye devam etmiş. O kadar gezmiş ki çok yorulmuş. Bir ağacın altında dinlenmeye karar vermiş. Dinlenirken ağaçlardan düşen yaprakların arasında hışır hışır sesler duymuş. Ne olduğunu anlamak için biraz beklemiş. Sonunda o sesleri çıkaranın yılan kardeş olduğunu fark etmiş ve onu yanına çağırmış.

– Yılan kardeş, gelsene biraz sohbet edelim. Gezintiye çıkmıştım dinleneyim diye bu ağacın altına geldim. Biliyor musun ne oldu biraz önce ? Kaplumbağa kardeşle karşılaştım. Onu taşa benzetip dokundum. Birde baktım o kaplumbağa kardeşmiş. Ne kadar sert kabuğu varmış bunu yeni öğrendim.sen biliyor muydun onun kabuğunun sert olduğunu?

– Evet biliyordum. Peki sen benim derime hiç dokundun mu?

– Hayır hiç dokunmadım.

– O zaman dokunda bak bakalım derim nasılmış.

– Aaaa senin derin de ne kadar kayganmış. Aynı sabun gibi.

– Bak bir şey daha öğrendin. Aaa bak karşıdan kirpi kardeş geçiyor. Onun derisinin nasıl olduğunu biliyor musun?

– Evet onunkini biliyorum. Çünkü bir gün zıplarken onu görmeden üzerine zıplamışım. O kadar pürüzlü dikenli bir derisi vardı ki, o yumuşacık tüylerimin arasından geçip vücuduma battı ve canım çok yanmıştı.

Okumaya devam...  Tavşanlar

– Onun derisi çok dikenlidir.bundan sonra daha dikkatli hoplayıp zıplarsın. Ben artık gidiyorum yumoş.

– Peki yılan kardeş bugün çok şey öğrendim. Görüşmek üzere…

Yumoş orman gezintisinde bir çok şey öğreneceğini fark etmiş. Ve bundan sonra sık sık orman gezintisine çıkmaya karar vermiş.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*