Korkak tavşan

Ormanda yaşayan hayvanların en korkağı hangisidir? Düşünün bakalım bulabilecek misiniz? Buldunuz değil mi? Ormanın en korkak hayvanı tavşandır. Gerçekten de öyle. Gün boyunca fundalıklara sığınıp saklanır. Ancak geceleyin ortalara çıkar.

Tavşanın düşmanları çoktur. Kurt, köpek, tilki, kartal gibi birçok düşmanları vardır. Tavşan, bunlardan biriyle karşılaşmasın, kurtuluşu hemen kaçmakta bulur.

Tavşan, çimen ve yapraklarla beslenir. Kışın da körpecik ağaçların kabuklarını kemirir. Avcılar, onu derisi ve eti için avlarlar.

Tavşanlar, pek çabuk çoğalırlar. Ana tavşan, bir kerede beş altı, hatta daha fzla yavrular. Yavrular, önceleri analarını emerek beslenirler, sonraları da taze çimenlerle karınlarını doyururlar.

Tavşan için ormanın en korkak ve ürkek hayvanıdır, dedik. Birinin korkaklığını, ürkekliğini belirtmek için ona ‘’ tavşan gibi ürkek ‘’ demez miyiz? Onların korkaklığı üzerine şöyle bir masal da anlatırlar:

Bir varmış, bir yokmuş. Bir tavşan varmış. Bir gün bu tavşan kendini dereye atmaya karar vermiş. Çünkü korku içinde yaşamaktan iyice bıkmış usanmış. Kendi kendine:

Korku içinde yaşamanın tadı yok. İyisi mi kendimi bir dereye atayım, demiş. Kalkmış, dereye inmiş. Ama derenin kıyısına gelir gelmez, yüzlerce kurbağa tavşandan ürkerek suya sıçramış. Tavşan bunu görünce düşünmüş, kararını değiştirip şöyle demiş:
Benden de korkaklar var, öyleyse kendimi niye dereye atayım?
O günden sonra tavşanın kendine güveni artmış.

Okumaya devam...  Rapunzel

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*