Konuşkan Berber

Konuşkan Berber

Bir zamanlar bir şehirde bir terzi varmış. Neşeli ve açık görüşlüydü. İnsanları evine çağırır ve onlara harika hikayeler anlatırdı. İnsanlar onun hikayelerini büyük bir ilgiyle dinledi.

Dükkanının yakınında bir berber dükkanı vardı. Berber çok konuşkandı. İnsanlar onun dedikodu alışkanlığını biliyorlardı ve sık sık dedikodularından hoşlanıyorlardı.

Bir gün terzi dükkânının önüne topal bir yabancı geldi. Yabancı, terzi dükkânının önüne geldi. Yabancı yorgundu ve dinlenmek istedi. Terzi ona acıdı ve dükkânında bir süre dinlenmesini istedi. Adam çok müteşekkirdi. Birdenbire berberi gördü ve çok üzüldü. Terziye, “Hayatımı mahvettiği için bu berbere kızıyorum. Ondan nefret ediyorum ve artık burada kalamam” dedi.

Terzi ona “Neden ona bu kadar kızgınsın?” Diye sordu.

Yabancı uzun bir nefes aldı ve hikayesini terziye anlattı: “Babam Bağdat’ın zengin bir iş adamıydı. Ölümünden sonra sahip olduğu tüm servetin tek varisi bendim. kadın gibi. ”

Bir gün yol boyunca ilerlerken bir evin penceresinin önünde duran güzel bir kız gördüm. İlk görüşte ona aşık oldum. Aynı zamanda onu kızın babası olarak tahmin ettim ve hızlıca oradan ayrıldım ama kızı unutamadım. Onunla evlenmek istedim. Sevgimi annemin bir arkadaşına açıkladım. “Kızı tanıyorum. Çok gururlu ve babası Bölge Mahkemesinin yargıcı. Onun kalbini asla kazanamayabilirsiniz. Ama merak etmeyin. Sana yardım edeceğim ve onunla konuşacağım.” Dedi.

Kızın yanına gitti ve ona arzumu ifade etti. Ama kız benimle tanışmak istemedi. Fakat epey ikna edildikten sonra, babası namaz kılmak için camiye gittikten sonra Cuma günü beni aradı.

Onunla tanışmak için çok mutlu ve hevesliydim. Cuma sabah erken kalktım. Bu berbere sakalımı tıraş etmesini istedim. İşini bir an önce bitirmesini istedim ama berber sürekli konuşuyordu. Onu azarladım ve “Acele et, birisiyle buluşmam lazım.” Dedim.

Ancak berber hiç umursamadı. Tıraşı arada bırakarak güneşi görmek için dışarı çıktı ve bir süre sonra geri döndü. “Bugün senin için iyi bir gün değil ve bu yüzden kimseyle buluşmak için dışarı çıkma” dedi.

Okumaya devam...  İnatçı keçiler

Ona “Saçmalamayı kes! İşini bitir ve defol git” diye bağırdım.

Ancak berber saçma bir şekilde devam etti ve “Ben sıradan bir berber değilim. Gelecek hakkında her şeyi biliyorum. Sana yardım etmek istiyorum.” Dedi.

Ona sordum, “Git ve bir daha asla gelme.”

Ancak berber gitmedi. Bir süre bekledi ve tekrar dedi ki, “Usta, buraya sadece beni aradığın zaman geldim. Sakalını tıraş edeceğim ve sonra seninle geleceğim.”

Sonra sakalımı tıraş etmeye başladı. Ama sürekli konuşmaya devam etti. Bana “Nereye gittiğini söyle” diye sordu.

Ona gerçeği söylemek istemedim. Bu yüzden arkadaşlarımla buluşacağım konusunda yalan söyledim. Hastaydım ve şimdi iyileşmiştim. Bu yüzden arkadaşlarıma davranmak istedim. Bu büyük bir şölen olacak. ”

Aniden tıraş olmayı bıraktı ve ciddi bir şekilde, “Usta, ben de bugün arkadaşlarımı bir ziyafete davet ettim. Onlardan biraz yiyecek satın almam gerektiğini unuttum.” Dedi.

“Çabuk ol, sana arkadaşların için yemek vereceğim. İşini çabuk bitir” dedim, acelem olduğu için.

Cevap beklemeden dans etmeye başladı ve “Evime gelin ve arkadaşlarımın arkadaşlığının tadını çıkarın. Sizi eğlendirecekler. Başka bir gün arkadaşlarınızı ziyaret edin.” Dedi.

Ona güldüm. Fazla konuşkandı. Ona “Evinize gitmekten çok mutlu olurum. Ama bugün bu mümkün değil çünkü arkadaşlarımla buluşmam gerekiyor. Başka bir zaman evinize geleceğim.” Dedim. Berber, “Evime gelmesen de önemli değil. Sana arkadaşlarına eşlik etmek isterim. Arkadaşlarıma yemek vereceğim.” Dedi. “Çabuk ol ve traş ol” diye ağladım. Sonunda sakalımı kazıdı. Ona dedim ki, “Hizmetçilerim sana arkadaşların için yemek verecek, sen de benim hizmetkarlarımı yanına alabilirsin ve hemen gidebilirsin.” O uzaklara gitti. Hazırlanıp kızla tanışmaya gittim. Onunla tanıştığıma memnun oldum. Berberin beni takip ettiği bilgim değildi. Yakında babasının her zamankinden daha erken döndüğünü fark ettik. Şaşırmıştı. Pencereden baktığımda, yolun karşısında oturan berberi gördüm.

Okumaya devam...  Yaşlı çiftçi ve küçük kuş

Bu sırada babası eve girdi. Bazı konularda hizmetçisine sinirlendi ve onu dövmeye başladı. Hizmetçi acı içinde ağladı.

Yüksek sesle ağlama, berbere dayak yediğimi düşündürdü, bu yüzden yardım için bağırdı. İnsanlar kızın evinin etrafında toplandı. Berber babasına neden ustasını yani beni dövdüğünü sordu. Baba hiçbir şey anlayamadı ve “Ne saçmalıyorsun? Senin efendin kim? Senin efendini tanımıyorum.” Dedi.

Berber, “Ustam kızın yanında. Birbirlerini sevdiklerini biliyor musun? Hizmetçilerinden ustamı dövmelerini istediğini sanıyordum. Her neyse, efendimi terk et.” Dedi.

Kızın babası, “Benim evimde kimse yok. İçeri gel ve kendin gör” dedi. Berber, toplanan insanlarla birlikte eve girdi ve her yerde beni aramaya başladı. Kendimi bir kutunun içine saklamıştım ama berber bunu fark etti. Kutuyu açtı ve beni orada buldu. Bağırdı ve halkın dikkatini çekti. Kutudan atladım ve evden koştum. Acelem olduğu için bir taşa çarpıp yere düştüm ve bacağımı kırdım. O zamandan beri sakatım. İnsanlar beni takip etmeye başladı ve onları durdurmak için arkama altın ve gümüş paralar attım. Diğerleri bozuk paraları toplamak için dursa da berber beni takip etmeye devam etti. Berberi arkamda görünce bir hana sığındım ve sahibinden berberin girmesine izin vermemesini rica ettim. Berberi kapıda durdurdu. O zamandan beri berberden nefret ediyorum. Hayatımı mahvetti.

Bundan sonra yabancı kalkıp gitti.

Daha sonra terzi berbere “Bu adam gerçeği mi hissediyor?” Diye sordu. Berber, “O haklıydı. Ona yardım etmeye çalıştım ama benden nefret etti. Aşk hikayesini kamuoyuna açıklamak istedim ve utançtan yargıç kızıyla evlenmesine izin verecekti. Ama beni anlamadı.” Dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*