Çalışkan tavşan

Print

Çalışkan tavşan okula gitmeyi ve okumayı çok seviyormuş. Haylaz kirpide çok yaramazmış. Devamlı arkadaşları ile kavga eder ve okumayı hiç sevmezmiş. Bir gün haylaz kirpi ve yaramaz arkadaşları bir karar almışlar.

Haylaz kirpi arkadaşlarına: Arkadaşlar tavşanı da aramıza alıp onun okula gitmesini engelleyelim demiş.

O sırada karşıdan çalışkan tavşan geliyormuş. Tavşanın elinde her zaman olduğu gibi kitapları varmış. Haylaz kirpi ve arkadaşları hemen tavşanın önüne geçerek:

– Çalışkan tavşan oyun oynamak varken, haylazlık varken sen niye o kitapları eline alıp okuyorsun? Dedi.

– Niye okumayayım hem iki gün sorma okullar açılacak birazda hazırlık yapmış olurum hem sen okula gelip bilgi yarışmasına katılmayacak mısın? Diye sordu.

Tavşan yoluna devam ederken karşısına kendisi gibi çalışkan arkadaşı kaz çıkmıştı. Kaz ile tavşan birbirlerini uzun zamandan beri görmemişlerdi. Onun için uzun uzun konuşmaya başladılar. Çalışkan tavşan kaz a yolda gördüğü haylaz kirpinin söylediklerini anlatıyordu. Biraz ilerledikten sonra kaz evinin yolunu tutmuştu.

Tavşan akşam olduğu düşünerek evinin yolunu tuttu. Çalışkan tavşan okulların açılacağı çok sevinçliydi. Haylaz kirpi ise hiç sevinmiyordu.. O herkese çatıp yaramazlık yapmaktan ve okula gidenlerle alay etmekten hoşlanıyordu.

Okulların açıldığı ilk gün bilgi yarışması için tavşan ve kirpi seçilmişti. Yarışma için okulun bahçesinde yer ayarlanmıştı. Öğretmen tavşan ve kirpiyi yerlerine oturtarak soruları sormaya başladı. Çalışkan tavşan sorulan soruların hepsini bilmişti. Ama haylaz kirpi çalışmadığı için bir şey bilememişti. Haylaz kirpi öğretmeninin ve tavşanın karşısında çok utanmıştı. Yarışma bittikten sonra kirpi tavşanın yanına giderek bundan sonra hep çalışacağını söylemişti. O günden sonra haylaz kirpi de çok çalışmıştı.

Okumaya devam...  SEVEN ADAMLA PAPATYA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*