Olumlu ve Olumsuz Düşünme

Olumlu ve Olumsuz Düşünme

Uzun zaman önce Sripad adında bir tüccar vardı. Sıkı çalışmasıyla büyük bir servet biriktirdi. Evinde her şey vardı.

Bir gün ticaret yolculuğuna çıktı. Bir ormandan geçerken yorgun düştü ve bir süre dinlenmek istedi. Rahatlamak için bir ağacın altına oturdu.

Dinlenirken susadı ve bir bardak Su içmeyi arzuladı, ‘Eğer hemen susuzluğumu gidermek için biraz suyum olsa!’ Bir mucize oldu. Su dilediği anda, önünde bir sürahi belirdi. Susuzluğunu giderdi ve rahatlamış hissetti.

Bir süre sonra acıktı ve yemek diledi. Kendi kendine, ‘Bana şimdi bir tabak lezzetli yemek sağlasa, gerçekten şanslı olurum’ dedi.

Aklına gelir gelmez, önünde lezzetli bir yemek tabağı belirdi. Tamamen tatmin edecek şekilde yedi. Çok fazla yemek onu uykulu yaptı ve mırıldandı, ‘Bu pürüzlü yüzeyde nasıl uyuyabilirim? Neden benim için yumuşak bir yatak olmasın? ‘ Bu sözleri söylerken hemen önünde renkli ve rahat bir kadife yatak belirdi.

Sripad yatakta uyudu. Tüm arzuları anında yerine getirilirken, kendisini cennetteymiş gibi hissetti. Herhangi bir arzuyu yerine getirebilecek bir ağacın altında uyuduğunun pek farkında değildi. Sıradan bir ağaç değil, bir Kalpavriksha’ydı (herhangi bir arzuyu yerine getirecek güce sahip olduğu düşünülen bir ağaç).

Sripad kadife yatakta güzel bir uyku çekti. Uyandıktan sonra, ‘Aslanlar, kaplanlar ve kurtlar gibi her an gelip beni öldürebilecek vahşi hayvanlarla dolu ormanda yapayalnızım. Kendimi koruyamam. ‘

O öyle düşündüğü gibi, orada vahşi bir kaplan belirdi ve Sripad’a saldırdı. Zavallı Sripad o kadar korkmuştu ki koşamıyordu bile. Böylece olumsuz düşüncesi nedeniyle öldürüldü.

Bir erkeğin her zaman düşüncesiyle yönetildiği söylenir. Olumlu bir düşünce, olumlu sonuçlara götürür. Her durumdan mutluluk ve olumlu sonuç beklemektedir. Bu nedenle, her zaman pozitif olmalıyız.

Okumaya devam...  Artan Pilav

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*