İki Kardeşin Düşmanlığından Doğan İki Dev Marka: Adidas İle Puma!

İki Kardeşin Düşmanlığından Doğan İki Dev Marka: Adidas İle Puma!

İki büyük Dünya markası olan Adidas ve Puma’nın iki kardeşe ait olduğunu biliyor muydunuz?

Bir zamanlar TRT’de Almanya’da oynanan kasaba oyunları yayınlanırdı. Ortaçağ kostümü giymiş kasaba sakinleri, takındıkları ciddi tavırlar ile büyük bir rekabet içerisinde, su üstünde şişme kaleler arasında toplarla ve simitlerle ilginç yarışmalar yaparlardı.

Adidas ile Puma rekabeti bu kasaba oyunlarını anımsatıyor. Dekor aynı, aktörler farklı. Bir kasaba, ortasından geçen bir dere ve iki rakip kampa ayrılmış kasaba sakinleri.

Birbirine düşman bu iki kardeş, Adi (Adolf) ve Rudi (Rudolf) Dassler. Annelerinin çamaşırhanesinde kurdukları Dassler Brothers Shoe Company’de Adi ayakkabıları tasarlayıp üretirken, daha dışa dönük bir karaktere sahip olan Rudi ise satışını gerçekleştirmektedir.

1936 olimpiyatlarında 4 altın madalya kazanan Jesse Owens bu iki kardeşin ayakkabılarından giymiştir ve Owens’ın zaferi, Dassler kardeşlerin ayakkabı satışını patlatmıştır. Ancak bu başarı iki kardeş arasında kutlamadan çok sürtüşmeye dönüşür. İki kardeşin sürtüşmesine ek olarak, iki kardeşin eşleri de birbirleriyle anlaşamıyordur.

Asıl patlak veren ve iki kardeşi küstüren olay ise, müttefikler İkinci Dünya Savaşı sırasında Herzogenaurach’ı bombalarken gerçekleşmiştir. Adi ve eşi, daha önceden Rudi ve karısının bulunduğu sığınağa geldiğinde, Adi müttefikleri kast ederek “kahrolasılar yine geldiler” der. Rudi bu sözün kendisini ve ailesini hedef aldığına inanır ve ipler kopar.

İki kez tutuklanan Rudi ilkinde, askerlik hizmetinden firar ettiği için Almanlar, ikincisinde ise Gestapo adına çalıştığı gerekçesiyle Müttefikler tarafından tutuklanır. Rudi savaş kampına gönderilirken, Adi, işine kaldığı yerden devam etmeye başlar.

1948 yılında bu ortak başlanılan ve kurulan şirket ikiye bölünür. Adi kendi şirketini, adı ve soyadının kombinasyonu olan ‘Adidas’ yaparken, Rudi de kardeşini taklit ederek ilk önce şirkete “Ruda” adını verir; ama sonradan “Puma”ya çevirir.

Okumaya devam...  Son Yemek

Herzogenaurach’ da iki kardeşin ayrılması ile kasaba halkı bile Adiciler ve Rudiciler olmak üzere ikiye ayrılır. Birinin uğradığı esnafa diğeri uğramaz. Savaş sonrasında yokluk işsizlik nedeni ile Adidas’la Puma kasabadaki tek başarılı işletmelerdir. Kasabanın kalkınmasını nerede ise sadece bu iki kardeş firma sağlar.

Önceleri, annelerinin evinde, elektrik olmadığı için bisikletten elde ettikleri enerjiyle deri keserek ayakkabıya dönüştüren Dassler kardeşler, Adolph (Adi) 1978 yılında öldüğünde tam 29 yıldır dargındırlar. Yıllar sonra Rudi öldüğünde o da nehrin diğer yakasına gömülür.

Bu azimli ve başarılı iki kardeş, bir tartışma sonrasında dargın olarak yıllarca birbirleri ile konuşmadan dünyaya gözlerini yumsalar da, bugün hala tüm dünya bu markaların hikayesini merakla konuşmaktadır. İki marka o günden bu zamana o kadar büyüdü ki; iyi marka olabilme yolunda yaşadıkları küskünlük başarılarının gerisinde kaldı ve 80 yıldır isimlerinden söz ettirmeyi başardılar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*