Gülün Sevgisi

Gülün Sevgisi

Bir demet gülü birini mutlu etmek için gül vermek değil, gülü sana yakıştırdığım için veriyorum demek gerek.
Sevgi bir çiçeği görünce koparmayı istemek,
Sonra solacağını düşünüp toprağında sevmektir.
Sevgi çağlayarak akan bir sudan avuçlarınla,
Kana kana su içmektir.
Sevgi sıcacıktır sevdiğini ısıtan,
Sevgi sevdiğini sevmektir ve
Saçlarını koklamak ve de uyuduğunu bilmektir sevginin ve de gayrı uyurken izlemektir sevgiyi.
Bir ve tek olmak güzeldir sananlar varsa alsınlar kupalarını, şiltlerini, madalyalarını, kariyerlerini ve daha neleri varsa, mutluluğu sadece işte, güçte, başarıda arıyorlarsa varsın yaşasınlar o büyük mutluluklarını.
Mutluluk elinden tutmaktır, mutluluk elinle bir parça yediğinden koparıp ağzına sokmaktır, mutluluk su vermektir hem dudakları ıslanır hem kalbi, mutluluk sarılmaktır, mutluluk aradığında kafanı çevirip onu orada bulacağını bilmektir, mutluluk gözlerinin gülmesi ile ses tonunun değişmesidir, mutluluk en çok da sevdiğine seni seviyorum dediğinde karşılığında bende demesini değil, bende seni seviyorum demesidir ve bunu duyduğun anda hissettiğindir. Sevgiyi yaşama tutunur gibi güçlü sevmek, elini tuttuğun zaman kendine sararak kuvvetlice hiç bitmeyecek kadar güçlü öpmektir, sevgi içini titrete titrete yaşamaktır.
İçten sevgi temiz su kaynağı gibidir, önce kaynar sonra akar, sonrada yolunu bulur onu avuçlarına alan ellere kavuşur, akan su asla kir tutmaz.
Ya Sevmekten korkan insan, acaba kendini hiç mi tanımaz yada çok iyi mi tanır?!! Sevgiyi bir erkek bir dişiye yani iki şeye bağlamamak gerek, sevgi bir hayvanı bir kediyi sevmekte olur, yaratılanı yaratandan dolayı sevmekte olur ya da mini minnacık elleri olan bir bebekte olur ya da sevilmeyi hak eden gözlerimizin gördüğü dahası kalbimizin hissettiği her şey olur ve sevgi vicdanında sahibi vicdan ise güzel insanın sahibidir.
Sevgi dua gibidir bunu bazen uzak doğu inançlarında görürüz iyilik et iyilik edersek iyilik buluruz iyiliğin de özü sevgidir ve tüm canlılar hayatlarımızın ortağıdır, sevgi bir cevherdir insanın içindeki güçtür sevgi, sevebilen insan sevilendir de ve her zaman büyük bir evet diyerek sevelim ve sevemeyenlerin kötülüklerinden sevdiklerimizle el ele olarak korunalım.
Bence iç güdülerimizi sayarlarken en eksik bırakılan şeyin sevgi ve sevebilme duygusunun olduğunu düşünüyorum ve sevginin insanları hem güzelleştirdiğini hem gençleştirdiğini en önemlisi sevgi olduğu zaman bir insanda ve sevebilme yeteneğini tanıdığı zaman bir insan artık daha güçlüdür çünkü artık yalnız değildir hem sevgisinin gücü vardır dahası sevdiğinin gücü vardır.
Tedavi olan bir hasta neyden alır gücünü yada uzaklarda olan biri hasretinin acısını ne ile azaltır, umut eder sevgi ile sevgi umut demektir umut çıkmaz yolların ucundaki ışıktır, umutsuzluktan çöken bir insana verebileceğimiz en güzel ilaçta sevgidir.
Sevgide, aşkta ya varlığı mutlu edecek ya da mutsuz edecek duygular vardır olmalıda, korkup gerimi çekileceksin yoksa mutluluğu binlerce yılda oluşan bir taş gibi tırnaklarınla kaza kaza bulacaksın ve gerekirse bunun için uykusuz kalacaksın, gerekirse özlemden acı çekeceksin, gerekirse soğukta, sıcakta yollara düşeceksin, ve açık açık seni seviyorum demeyi bileceksin, ve özlediğini ve seni istiyorum demeyi her fırsatta içinden dışından yazarak yüzüne ve de arkasından bağıra çağıra söyleyeceksin, aşkta gurur olmaz denmesinin sebebi bu olsa gerek.
Hayatın tüm güzel yanlarını yaşayabilmek için güzel insanlarla karşılaşmak güzel bir şanstır da, sevgide sevilende insan için şanstır. Hani herkesin sevdiği gözüne güzel görünür ya herkesin annesi dünyanın en iyi annesi değilmidir yada en güzel annesi, hani bilirim Anadolu’da bir söz vardır çok severim eski sözleri gürk yavrusunu ezmez diye acaba gürk yavrusunu niye ezmez?!! tabi ki sevdiği için.
Şiirlerde ki gibi bir sevgiyi dahası bir sevgiyi bulunca sıkı sıkı sarılmak gerek, yağmur yağınca sırılsıklam ıslanınca sevdiğine bir güneş olmak yada sobanın üstüne elleri tutmak gibi, en güzeli ellerini ellerine arasına alıp kalbinde kurutmak gerek, ya güneşte altında sıcaktan kavrulacak olsa gölge olup korumak, kar yağıyorsa kardan adam yapmak ve üşüyünce sarılıp yatmak kalbiyle ısınmak gerek, onu görünce hiçbir şeyi düşünmeden sarılmak gerek sevgiye.
Sevgi nelere kadirdir denir ya evet çok doğru sevgi çok şeye kadirdir, sevgi kötü olmaya ve kötülük yapmayada engel olarak çok şeye kadirdir ve sert kalpleri bir bir yumuşatarak da sevgi çok şeye kadir, biri kötü bir şey yada yanlış bir şey yapacak olsa vicdanı, vicdanın temeli olan sevgi buna engel olur, yani sevgi bazen engelleyicidir, bir şey yapacak iken sevdiklerin gelir gözünün önüne onları düşününce yapamazsın ya onlardan uzak kalmayı yada onların senden uzak kalmasını göze alamamaktır bazen sevgi, bir yavru kedi yada köpek görünce bırakın yavru bile olmasa bir kase süt koymak sevgiden o sevgi iyiliğin işaretindendir.
Kimseye bir bardak su dahi vermeyen bir kişinin, birini seviyor olunca kişinin etrafında pervane olması farklı bir kişiliğe bürünmesi sevginin nelere kadir olduğundan değildir, sadece bencil duygularındandır ve eninde sonunda yine kimseye yine bir bardak su vermesi kısmet olmayacaktır, yine zaman biraz zamanla, oysa bir kahvenin kırk yıl hatırı bile olması denmesinin sebebi de içten bir hürmet değil midir, hürmet saygı ve sevebilmeden gelmez mi?!! Bu hayatta ne yaparsan onu götürür olmakta iyinin güzelliğindendir.
Yine diyorum, gülün güzelliği manasındadır, bir demet gülü birini gül verip mutlu etmek için değil, gülü sana yakıştırdığım için veriyorum demek gerek.
Gülün güzelliği sevdiği yerde açmasındandır, her çiçek sevdiği toprakta yeşerir, senin sevgin benim sevgimde büyüsün sevdiğim dediğimizde sevgiyi bilmişizdir.
Bir kenara çekilip sessizce arınıyorum her şeyden sevdiğimle,
Sevgi gün gelir doğum gününü hatırlayıp kutlayanların olduğudur, gün gelir arkandan sen uzakta olsan da hatırlayandır, sevgi gün gelir sen bu hayattan geçip gittiğinde arkandan yıllar geçse de ağlayandır, sevgi seni düşününce yüzünde tebessüm edilmesidir.
Hayat çok sınavlarla doludur bu ilk kez anne karnından ayrılınca başlar, sonra ayrı yatakta uyumaya başlayınca yine bir sınav olur karşımızda, sonra yürümeye başlarız ve dışarı çıkarız hayat sınavında zorluğun verdiği sınavların yanında mutluluğun verdiği sınavlarda çok acılı olabilir korkmayalım bunlar bizi olgun ve güçlüde yapar yada ellerinden hayatın yada sevginin güçlü güçlü tutmamızda sağlar eğer bir sevginiz varsa elinden hadi sıkı sıkı tutun bu oğlunuz, kızınız, ananız, babanız yada beslediğiniz bir canlı olur yada sevdiğiniz kadın olsun elini öyle güçlü kavrayın ki hiç düşmeyeceğini bilsin ve sevgi hayat bizi zor ve acılı zamanlarda bazen umutsuzluk günlerinde hayat ile sınarken ölümü değil ölümden vazgeçmeyi istemekle de olur adı sevginin.
Kalplerin sevgiyi bazen filmlerde bazen şarkılarda bazen rüyalarda bulması bazen dileğin ötesinde olması, bir güzel filmden sonra bazen ağlamak ve sevgiyi yeniden sevmek de güzeldir, bir film izledikten sonra hiç ağlayamayan insanların ağladığını gördüm, filmleri bir kez daha sevdim.
Fırsat değil doğru zamandır bazen hayat, ama güzel bir yemeği ve güzel bir sevgiyi paylaşmakta bazen karşımıza çıkacak bir fırsattır ve belki bir daha karşımıza çıkmayacak bir fırsattır bu anı yada yaşadığımız bu anları yastığımıza başımızı koyduğumuzda bir kez daha düşünsek ya yada bir mum ışığında sigara içiyorsan tüttür, yada bir kadeh elinde yada senin en sevgin an bir bardak çay ise onun yanında bir kez daha düşünüp şükredeceğin sevginin varlığını hatırlamak belki nefes almak kadar önemli ve fırsat işte hayatımızda.
Hayatı yaşamaktan bahsediyorum ya sevgi ile ya sevgiyi sadece duyarak, sevgi kalbe yazılmalı kağıda dökülmeli dahası dillerden dökülmeli ve sevgiyi ferman gibi sarıp koynumuza koymalı, sevginin sonu ve sevilmenin sonu yoktur biterse eğer bir sevgi o sevgi senin sevgin değilmiş zaten derim o başkasından devredilenmiş, Sevginin saati hayata annenin karnına düştüğü gün başlar ve zamanıda gelince başka bir sevgi ile daha farklı sevgi yağmuru ile gönüle dolmasıdır sevgi ve bu iki sevgide aynı sevgi değildir, adı sevgidir ama adı aynı seslenmesi aynı olsada aynı sevgi değildir ama yazılışıda söylenişide aynıdır tatları farklı iki sevgi, her tadı ayrı güzel, tüm sevgiler aynı kalbte pişer. Sevgi matematikteki sonsuz doğru gibidir ve ne yakıta, ne ateşe, ne güce ihtiyacı vardır sadece bir kalp ister, onunda atması.
Kalp paylaşmayı asla sevmez o kalp ki kendiside bir kalp iken kendisini değil sevdiğinin kalbi ile atar. Bir kalp sevildiğini de sevginin gerçeğini de bilir, sevilmek hani elinden tutup kendine çekip sarılınca içine çekmek ve onu içinde hissederken o haz ile başka bir şeyi düşünememektir, yanındayken de özlemektir sevgi ve bu çok sevaptır kalbin inandığına sevgi.
Sevgiyi yaşayıp ölmek kadar güzel bir şey yoktur, sevgi ile aşkı karşı karşıya getirirler oysa sadece kelimeleri farklıdır bana göre aşk ve sevgi bir bedenin iki kolu gibidir biriyle bedenine sararsın onu diğeriyle saçlarını aralayıp yüzünü tutarsın, biriyle onun elini tutarsın diğeri ile gerçek yaşamın, aşk ve sevgi işte ikisi de birbirinin güzel yanını ellerinle tutmaktır.
Sevilen bir canlı neden sevdiğini sahiplenir, hiç evcilleşmeyen bir kedi bile sevildiğini bilir gelir sadece sevenin yatağının üstünde uyur, sevgi bu hayatın bizlere verdiği sahip olunacak hayatın en güzel meyvedir ve sevgi için sadece bir kalp yeter ve de bunun için sadece sevginin hakkını verin.

Okumaya devam...  Yumruğunuzu Nasıl Sıktığınıza Bakarak Karakterinizi Söylüyoruz!

Dr.Taşkın Sarıkaya
20:59 05/06/2015

Kaynak:https://taskinsarikaya.wordpress.com/2015/06/05/gulun-sevgisi-2/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*