Zeki insanlarda görülen en belirgin özellikler

İnsanların en merak edilen özelliklerinden biri olan zeka üzerine düşünülmüş, araştırılmış, sayfalarca yazı yazılmıştır. Peki zeki insanlar kimlerdir? Nasıl anlaşılır? Zeki insanların özellikleri nelerdir?

Zeki insanlar idealist ve fantastik bileşimini bünyelerinde taşırlar
Zeki kimseler hem gerçek dünya ile bağlarını koparmazlar ve hem de hayal dünyası içinde yaşarlar.

Üstün zekalı insanların düşünceleri fantastiktir.
Üstün zekalı insanlar son derece inatçı yapılı kimselerdir. Başarısızlıkta asla yılmazlar ve asla pes etmezler. Örneğin Edison ampulü bulmadan önce binlerce sefer deneme yapmıştır ve asla pes etmemiştir Sonunda da başarıya ulaşmıştır.

Üstün zekalı insanlar lider ruhlu insanlardır
Zeki kişiler hem disiplinle ve hem de oyun oynar tarzda işlerine eğilirler. Yaptıkları işi büyük bir ciddiyetle yaparlar, ancak oyun havası da vererek yaptıkları işten büyük bir zevk alırlar.

Zeki insanlar için doğuştan lider insanlardır denilebilir. Genellikle öğrenciliklerinden itibaren lider ruhlu özellikleri belirginleşir. Küçük yaşlardan itibaren, okulda, arkadaşları arasında sürekli ön plana çıkarlar. Hemen her konuda söyleyecek birşeyleri vardır.

Konuşmaları ve istekleri sürekli emir kipindedir. İnsanların kendisini mutlaka dinlemesini isterler. Çevresindeki insanların durumlarına göre hareket ederek, sürekle onları elinde tutmayı başarırlar. Sevecen ve babacan tavırları vardır. Bazen konuşmalarında çevresine karşı kırıcı olsa bile hatasında ısrarcı olmamaya çalışırlar. Ancak tüm bunlara karşın hiç kimsenin onu idare etmesine müsade etmezler Onların hayatlarında “benim hiç kimseye ihtiyacım yok” tavırlarını okumak mümkündür.

Genellikle her konuda söyleyecekleri şeyler olduğu için her türlü insana hitap edebilirler.
Bazen dikkafalı ve hafif ukala tavırları ile dikkat çekici olurken sevecen ve hoşgörü dolu tavırlarıyla dikkat çeker.

Zeki insanların duyguları çok yoğundur. Mantıksal gelişim aynı zamanda duygusal gelişimi de etkileyecektir. Bu duruma göre çocuk kalmayı başarmış insanlar daha zekidir gibi bir sonuca ulaşabiliriz, çünkü çocuklar duygularını çok yoğun yaşarlar.

Okumaya devam...  Zamanında İstanbul Emniyetini Karıştırmış İlk Seri Katillerden Hrisantos'un Filmlere Konu Olmuş Hikayesi

Zeki insanlar naziktir

İnsancıl yönleri fazladır ve karşılarındakine değer verirler ve nezaket kurallarına uyarlar.. Hangi zeki insanı araştırırsanız araştırın, nazik olduğunu görürsünüz.

Mantıksal gelişim aynı zamanda duygusal gelişimi de etkiliyecektir. Bu duruma göre çocuk kalmayı başarmış insanlar daha zekidir gibi bir sonuca ulaşabiliriz, çünkü çocuklar duygularını çok yoğun yaşarlar.

Sanata ve zevkine düşkün insanlardır

Bu zamana kadar yaşamış sanatçıların büyük bir kısmı zeki insanlar arasından oluşmaktadır. Zeki insanlar, estetik kaygıları ve sevgileri yüksek olan insanlardır. İç görüleri ince insanlar oldukları için sanata da doğal olarak yatkınlıkları görülür.

Sanat onlar için hayatın estetiğidir. Giyiminde kuşamında objelerde, yaşamın tüm alanlarında zevkine ve estetik kaygılara çok dikkat ederler. İlgilendikleri sanatın her dalında başarıya ulaşırlar.

Fiziksel enerjileri yüksektir

Özelliklerinden bir tanesi çok büyük fiziksel enerjiye sahip olmalarıdır.Bu doğuştan gelen bir enerji modellemesi olmayıp, tamamen kendini adapte ettiği konuyu tamamlamak için saatlerce çalışması gerektiği bilincine sahip olmasıdır. Bunun sonucu olarakta irade ve kalp koordineli bir şekilde enerjiyi temin için çalışırlar.

 Bakışları ve anlayışları oldukça keskindir

Üstün zekalı insanların diğer bir özelliği ise hem zeki görünüşlü olmaları ve hem de doğal görünmeleridir.

Hem zekalarını belli ederler, hem disiplinlidirler ve hem de çocukça bir yapıyla hareket ederek oyun oynar tarzda işlerine eğilirler. Bu nedenden dolayı da “bu kişi gerçekten zeki mi?” diye sorgulanırlar.

Zeki kimseler hem gerçek dünya ile bağlarını koparmazlar ve idealist insanlardır, hem de hayal dünyası içinde yaşarlar.

Tüm zeki insanlar hayata ve olaylara diğer insanların baktıkları gibi bakmazlar. Onların gerçekleştirmek istedikleri idealleri vardır. Ve bu uğurda herşeyi göze alırlar. Yaptıkları işleri en ideal şekilde yapmak isterler. Kötünün iyisine ya da ikinciliğe asla razı olmayı yapıları gereği kabul etmezler. Her zaman ileriye dönük yaşarlar, fazla idealislikleri onları bazen hayalperest yapsa da çoğunlukla gerçekçi ve ayakları yere basan insanlardır.

Okumaya devam...  +18-Ülkelerin Cinsellik Algılarını ve Tuhaf Yasalarını Gösteren 12 Sansürsüz Bilgi

Ürettikleri şeyler gerçek dünyada kullanılacaktır, ancak olmayan şeyleri üretmek zorundadırlar. Normal insanlara göre üstün zekalı insanların düşünceleri fantastiktir, ancak bilimsel çalışmalar fantastik hayaller sonucu ortaya çıkmaktadır.

Üstün zekalı insanlar son derece karekter olarak inatçı yapılı kimselerdir. Başarısızlıkta asla yılmazlar ve asla pes etmezler. Birçok bilim insanı bu tür ortak özellikler taşımıştır.

Zeki insanlar mükemmelliyetçidirler

Zeki insanlar herşeyin en iyisini en güzelini isterler, hiçbir zaman en iyinin bir altına talip olmazlar. İlgilendikleri her konunun, o alandaki en iyisi ve en mükemmeli olsun isterler. Hatasızlığı ve kusursuzluğu severler.

Bazen bu konuda çok ısrarcı oldukları için çevresindeki insanları zaman zaman sıkabilirler. Her şeye rağmen onların elinden çıkan işler çoğunlukla düşünerek ve dikkatli hareket ettikleri için kusursuza yakındır.

Kaynak:https://indigodergisi.com/2017/03/zeki-insanlar-ozellikler/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*