Uzmanlar Dünya Tarihinin En Tehlikeli Yerini Ortaya Çıkarıyor

Uzmanlar Dünya Tarihinin En Tehlikeli Yerini Ortaya Çıkarıyor

Tarihin en tehlikeli yeriyle ilgili büyük bir çalışma, bazı göz alıcı sonuçlar üretti! Antik Dünya, birçok korkunç yaratığa ev sahipliği yaptı. Peki ya ezme zemini…?

Detroit Mercy Üniversitesi, Portsmouth Üniversitesi’nden uzmanlar ve diğerleri, Kuzey Afrika’nın doğusunda, Fas’ın doğusunda Sahra Çölü’nün bir bölgesi olan Kem Kem Grubu fosillerini analiz ettiler. Amaçları, gerçekten yaşamı tehdit eden bir hedefi saptamaktı ve kesinlikle 100 milyon yıl önce (Kretase dönemi) buldular.

Ekip, mevcut araştırmalara dayanarak, dünyanın dört bir yanındaki müzelerdeki örneklere göz atmanın yanı sıra, yerleri ziyaret etti. Afrika’nın Dinozor Çağı’na hayat veren canlı ve tehlikeli bir resim çizildi. Detroit Mercy’den Dr. Nizar Ibrahim’in belirttiği gibi, Kem Kem Group “bir insanın zaman yolcusunun çok uzun sürmeyeceği bir yerdi”.

Kem Kem bölgesinin coğrafi konumu ve mostraları. Fotoğraf: Nizar Ibrahim, Paul C.Sereno, David J.Varricchio, David M. Martill, Didier B. Dutheil, David M. Unwin, Lahssen Baidder, Hans CE Larsson, Samir Zouhri, Abdelhadi Kaoukaya

Grubun o zamanlar bolca sahip olduğu unsurlardan biri sudur. EurekAlert web sitesi, çeşitli avcıları birden fazla şekilde besleyen “geniş bir nehir sisteminden” bahsediyor. Şiddetli sürüngenler ve vahşi balıklar vardı … ikincisi genellikle ilkinin çeneleri arasında dolanıyordu.

Bulguların yayınlandığı ZooKeys şöyle diyor: “Kem Kem omurgalı faunası, büyük gövdeli etoburlara … birkaç büyük gövdeli pterozora ve birkaç büyük krokodilformlara eğilimlidir.” “Büyük gövdeli etoburlara karşı benzer önyargıya sahip karşılaştırılabilir hiçbir modern karasal ekosistem yoktur” diye ekliyor. Jurassic Park’ta Ian Malcolm’dan alıntılamak için hayat gerçekten bir yol bulmuş gibi görünüyor. Bölge özeldi ama ölümcül! Şimdiye kadar kaydedilen en büyük dino avcılarından üçü Kem Kem çevresinde dolaşırken bulunabilir.

Aegisuchus witmeri, Kuzey Afrika’nın Geç Kretase’sinden dev, düz başlı, süslü bir crocodyliform. Orijinal sanat eseri Missouri Üniversitesi’nden Henry P. Tsai.

Bu dönemin gerçek film canavarları arasında, kılıç dişleriyle tanınan ve 8 m uzunluğunda korkunç bir uzunluk ölçen bir theropod olan Carcharodontosaurus vardı. Bildirilen en yüksek hızda 20 mil hızla hareket edebilir. Dikkatsiz bir av, bir Deltadromeus raptoruyla karşı karşıya gelebilir. Bu, Carcharodontosaurus ile aynı boyuttaydı – yırtıcılar şıklık ve hız ile ilişkilendirilse de, Deltadromeus’un bir emperyal tonun (veya 1050 kg) biraz üzerinde bir tahmini ağırlığı vardır. Üstlerine de düşerse, birisi o kadar tehlikede olacaktır, bu kısır pençelere düşmelerine aldırmayın!

Okumaya devam...  Sakallı Kadın ve Yengeç Adam
Carcharodontosaurus saharicus theropod dinozoru (Kem Kem yatakları, Üst Kretase; Gara es Sbaa, Kem Kem bölgesi, güneydoğu Fas). Fotoğraf James St. John CC, 2.0

Dinozorlardan ayrı olarak sınıflandırılan pterozorlar, IFL Science tarafından “temelde dev uçan timsahlar” olarak tanımlanıyor. Hareketli bir yemek nehre dalarak birinden saklanmak isterse, daha fazla tehdit beklenir. Örneğin, Portsmouth’tan Prof David Martill, EurekAlert tarafından alıntılandı ve “en korkutucu rostral dişlere sahip Onchopristis adında muazzam bir tatlı su testere köpekbalığı, dikenli hançerler gibiler, ama güzel bir şekilde parlaklar”.

Daha kısıtlı bir not olarak, tarihteki en tehlikeli yerin incelenmesi, paleontologların ve diğerlerinin Afrika’nın manzarasını yeni bir perspektiften görmelerine yardımcı oluyor. Ekibin bulgularının önemi bu, yerde bir isim değişikliği oldu. Bir zamanlar Kem Kem Yatakları olan şimdi Kem Grubu oldu. EurekAlert’e göre bu “iki farklı oluşumdan oluşur: Gara Sbaa Formasyonu ve Douira Formasyonu.”

Daha yakın zamanlarda tehlike dinozordan çok insandan geldi. Science Alert, “Sitenin varlığı uzun zamandır biliniyor ve sadece paleontologlar tarafından değil, aynı zamanda ticari fosil avcıları tarafından da biliniyor” diye yazıyor. Bu üzücü gerçek şu anlama geliyor: “Bu eski dinozorların, sürüngenlerin ve diğer canlıların çoğunun yağmalanmış kalıntıları artık özel koleksiyonlarda dünyanın dört bir yanına dağılmış durumda.”

Tarihin en tehlikeli yeriyle ilgili bu çalışma, Ernst Freiherr Stromer von Reichenbach’ın 1936’da yaptığı incelemeden bu yana türünün ilk örneğidir. Yaklaşık bir asırdır ancak bu son katliam kronolojisi hayal kırıklığına uğratmaz. Heyecan arayanlara Kretase’de hayatın nasıl olması gerektiğine dair bir fikir vermekle kalmaz, aynı zamanda antik tarihi de tüm ihtişamıyla tasvir eder …

Kaynak:1

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*