Urla Bağ Yolu, İzmir & Şarap Tadımı & Bağ Turu

Urla Bağ Yolu, İzmir & Şarap Tadımı & Bağ Turu

Bir gününüzü salkım salkım üzümlerin içinde gezinerek, o üzümün nasıl şaraba döndüğünü yerinde öğrenerek ve sonra da o şarabın tadına bakarak geçirmek ister misiniz? O zaman Urla Bağ Yolu tam size göre.

Roma İmparatorluğu zamanında Urla’nın şarabı o kadar meşhurmuş ki, kendi şarapları rekabet edemediği için Roma İmparatoru Domitianus Urla bağlarının yakılmasını emretmiş. Neyse sonra şaraba kıyamayanlar imparatoru vazgeçirmeyi başarmışlar. ?  Şimdi Urla’da yeniden şarapçılık ayağa kalkıyor. 5 üretici var. Tesislerini gezip, tadım yapabiliyorsunuz. (Haritada 7 göründüğüne aldanmayın, ikisi inşaat halinde)

Rota, şarap ve üretici bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz ama önce biraz şaraptan bahsetmek isteriz.

Türk Şarabı vs. Fransız Şarabı – “Benim Babam Senin Babanı Döver” ?

Şarabın dünya çapında başkenti sayılan Fransa’ya bile şarapçılık buradan ithal edilmiş! Şimdi dünyanın en saygın şarap üreticilerinin Fransa’da olduğuna bakmayın, Urlalılardan şarap yapmayı öğrenseler de, uzun bir müddet Fransız şarabı da vasatmış. Fransız şarabını köpek öldürenden, dünyanın en prestijli şaraplarına taşıyan şey şatoların şarapçılığa soyunması olmuş. Kendi bahçelerinde kurdukları bağlardan gelen üzümlerle, kendi şaraplarını yapmaya başladıklarında az, özenli ve efsane şaraplar çıkmaya başlamış. Yani butik şarapçılık Fransa’yı piramidin tepesine taşımış. Şu an Urla’da da butik şarap üreticileri de benzer yollar izliyorlar.

Hepsi senede 20 bin civarında şişe üretiyor, onlar da kapanın elinde kalıyor (Urla Şarapçılık hariç: 200 bin şişe üretiyor). Bu şarapları raflarda, marketlerde göremezsiniz. Anca özel restoran menülerine bulunuyor. Bir ihtimal de butik şarapevlerinde. En güzeli ise gezip, üreticisinden almak.

Buradaki şarabı size bir örnekle anlatalım: Dünyanın en pahalı kırmızı şaraplarından biri olan Petrus (şişesi 1500 dolardan satış görebiliyor) şarap uzmanlarından 100 üzerinden 83 puan alırken, Urlice‘nin şarabı 93 puan almış.

Okumaya devam...  Şahmeran

Az sonra öğreneceğiniz üzere, her biri kendini ve şarabını farklılaştırmış. Hepsinin farklı yarışmalardan ödüllerle dönmüş şarapları var.

Kimi tesis büyük, kimisi küçük, kimisi antik üzümler kullanıyor, kimisi dünya piyasalarına yeni sürülen üzümler… O yüzden her şarapevi, farklı bir deneyim. Hepsininbağlarını gezebilir, fermantasyon tanklarını inceleyebilir, mahzenlerine konuk olabilirsiniz. Hepsinde olmasa da şarap tadımı yapma imkanı da var. Hangilerinde yapıldığını aşağıda anlattık.

Urla Bağ Yolu Nedir? Nasıl İşler?

Urla’da şaraphaneler ve bağlar arasında, kendi keyfinize göre çizdiğiniz bir tur. Yol kelimesi geçince, insana bunun belli bir sıra ve yönde yapılan bir rota olduğu intibası verebiliyor ama öyle değil. Şarap üreticilerinin işaretli olduğu bir harita var. Ve bunun paralelinde, kendi kendinize gezebilmeniz için yollarda tabelalar var. Haritanızla yollardaki işaretlemeleri takip ederek gezebiliyorsunuz. İstediğiniz yerinden başlayabilir, istediğiniz kadarını yapıp dönebilirsiniz. İlla rota isteyenler için kendi önerimizi aşağıda anlattık.

Önemli: Bağ yolunda 7 şarap evi görünüyor. Haritada şu an aktifmiş gibi görünse de, bir şarapevinin henüz inşaatı tamamlanmamış. Limantepe’nin 2018’de açılması bekleniyor.

Şarap Tadımı Yasak Mı? Tadım Yapılabiliyor Mu?

Bu tamamen tesisin lisans durumuna bağlı. Turistik işletme ya da cafe / restoran olarak kayıt oldularsa tadım yapabiliyorlar. Tabi ki 18+ olmak lazım. Hangilerinde tadım olduğunu aşağıda işaretledik.

Şarap Tadımı Ücretleri

Küçük gruplara ücretsiz. Ancak kalabalık gruplar kişi başı 10 TL gibi ücretlendirilebiliyor.

Bağ Yolu Turu: Bölgedeki Üreticiler ve Şarapları

Biz, dairesel bir tur yapacak şekilde 6 şarap üreticisine de uğrayabileceğiniz bir rota önerdik. Ama bu rota 6 – 7  saatinizi alır, o da çok yaymazsanız: Urlice – USCA – MMG – Urla – Urla Bağevi – Mozaik . tam tersi bir daire de çizebilirsiniz.

Okumaya devam...  Ah bu "Zeigarnik".Ahhh...

 

Kaynak:https://www.bizevdeyokuz.com/urla-bag-yolu-sarap-tadimi-bag-turu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*