Tuzla Yapabileceğiniz Mucizeler

Tuzla Yapabileceğiniz Mucizeler

Tuz, evdeki mucize malzemelerden biridir. Tuzu, lekelerin çıkarılmasından, temizliğe; şarap soğutmaktan, çamaşırlardaki rutubete kadar birçok konuda kullanabilirsiniz. Böylece kimyasal maddeleri de kullanmak zorunda kalmazsınız.

İşte tuzla yapabilecekleriniz:

1. Ütü temizliği yapabilirsiniz

Ev kadınların en büyük sorunlarından biri ütünün altının bir sure sonra siyahlaşmasıdır. Ütünün altında yapılan siyahlıklar, ütü yapreken, temiz çamaşırlarınıza geçer. Ütünüzün altını temizlemek için tuz kullanabilirsiniz. Bir bezim üzerine tuz dökün. Sıcak ütüyü birkaç kez üzerinden geçirin. Ütünüzün altını tertemiz olduğunu göreceksiniz.

2. Beyaz şarabınızı soğuk tutabilirsiniz

Beyaz şarap soğuk içilir. Ama bazen yeni aldığınız ve soğutmaya fırsat bulamadığınız beyaz şarabınızı servis etmeniz gerebiliyor. Bu noktada da imdada tuz yetişiyor. Şarap şişenizi, içine su, tuz ve buz bulunan kovanın içine yerleştirin. Şarap şişenizi birkaç kez kovanın içinde çevirin. Buz, su ve tuz şişenizi saracak ve uzun sure soğuk kalmasını sağlayacak.

3. Yumurtayı temizlemek için kullanabilirsiniz

Buzdolabından aldığınız yumurtayı yere düşürüp kırdınız mı? Kırılmış çiğ yumurtayı temizlemek hayli zordur. Bezle veya havlu kağıtla temizlemek vakit alır. Ama tuz bu konuda da size yardımcı.. Kırılan yumurtanın üzerine tuz dökün. 10-15 dakika bekleyin. Tuz yumurtayı komple cekecektir. Artık temizlemek çok daha kolay.

4. Bulaşık makinası deterjanı yapabilirsiniz

Kadınlar hep yıkanan bulaşıklarında deterjan kalıp kalmadığını merak eder. Hatta bazı kadınlar bulaşık makinasının yıkadığı tabak, bardakları tekrar durular. Siz de bu endişeyi taşıyorsanız, deterjanınızı kendiniz yapabilirsiniz. Deterjan haznesine bir iki damla deterjan, tuz ve karbonat koyun. Bulaşıklarınız pırıl pırıl çıkacaktır.

5. Yağlı tavaları temizlemek kolay

Yağlı tavaların temizlenmesi zordur. Bir süre sonra tavalarda kahverengi lekeler oluşur ve hiçbir şekilde çıkmaz. Çıkarmak için kullanmanız gereken malzeme tuzdur. Tavanızın içine bir miktar tuz ve su ekleyin. Hafif bir şekilde ısıtın. Sonra içindeki su ile yıkayın. Tavanızın yağlardan arınıp, tertemiz olduğunu göreceksiniz.

Okumaya devam...  Affet Beni

6. Kırmızı şarap lekesini çıkarabilirsiniz

Kırmızı şarap herhangi bir yere mi döküldü? Leke yapmaması için hemen harekete geçin! Lekenin üzerine tuz serpin. 5 dakika tuzun şarabı emmesini bekleyin. Ardından soğuk su ile ıslatılmış bir bezle silin. Bezi ıslattığınız suyun soğuk olmasına dikkat edin. Sıcak su lekenin kumaşa işlemesine neden olur.

7. Yağlı bez ve süngerlerinizi temizleyebilirsiniz

Bazen kullandığınız bez ve süngerler yağlanır. Ne kadar yıkarsanız yıkayın çıkmaz. Bez ve süngerlerinizin yağdan arınması için 2 bardak suyun içine , çeyrek fincan tuz koyun. Bezi veya süngeri bir gece içinde bekletin. Yağdan eser kalmadığını göreceksiniz.

8. Kesme tahtanızı dezenfekte edebilirsiniz

Özellikle ahşap kesme tahtaları bir süre sonra aşınır. Tahtanın bıçakla kesilen bölümlerinde mikrop ve organizmalar ürer. Size kolay bir dezenfekte önerisi. Sıcak su, tuz ve limon suyunu karıştırın ve tahtanızı bu su ile temizleyin. Emin olun çok başarılı bir temizleme yöntemidir.

9. Tıkanan lavabonuzu açabilirsiniz

Lavabonuz tıkandı ve kimyasal maddeler kullanmak istemiyorsanız, bu önerimizi deneyin. 1/4 oranında karbonat, çeyrek fincan tuzu lavaboya dökün. 15 dakika sonra yarım bardak sirkeyi üzerine dökün. 15 dakika sonra da sıcak su ilave edin. Lavabonuzun açıldığını göreceksiniz.

10. Çamaşırlarınızı rutubetten koruyabilirsiniz

Çamaşırlarınız dolabın içinde bazen evin durumundan bazen de nemli kaldırıldığı için rutubet kokar. Uzun süre kalırsa da küflenme olur. Bunu önlemek için tuz ile limon suyundan bir hamur yapın. Bir kese içinde bu hamuru çamaşırlarınızın arasına koyun. Rutubeti tamamen çektiğini göreceksiniz.

 

Kaynak:http://www.hayatkolay.com/hayat/pratik/tuzla-yapabileceginiz-mucizeler/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*