Pamuk Prenses Hikayesini Bir de Böyle Okuyun !

Pamuk Prenses Hikayesini Bir de Böyle Okuyun !

Oh, Pamuk Prenses, o klasik, biraz retro olsa da, kötülüğe karşı zafer kazanan iyi peri masalı. Kibirli, zalim ve kıskanç bir üvey anne tarafından sürgün edilen ve yedi sevimli cücenin yardımıyla nihayetinde sonsuz gerçek aşkı bulan masum bir genç güzelin tatlı bir hikayesi. Walt Disney, 1937’de masalı ilk uzun metrajlı müzikal uzun metrajlı film haline getirdi. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler , bugüne kadar tüm zamanların en iyi 10 filminden biri (enflasyona göre ayarlanmış), nesiller boyu sevilen.

Amerikalı animatör birkaç korkunç ayrıntıyı dışarıda bıraktı. Disney’in tanınmış Pamuk Prenses’i, çok daha acımasız olan orijinal Alman Kardeşler Grimm masalının sterilize edilmiş bir versiyonudur.

Jacob ve Wilhelm Grimm aslında Pamuk Prenses ya da Külkedisi, Rapunzel ya da (ve şimdi Disney’in) isimleriyle ilişkili başka bir hikaye kitabı prensesinin hikayesini bulamadılar. Grimmler, zengin bir sözlü geleneğin parçası olan halk masallarını toplayan, nesilden nesile geçen ve zaman geçirmek için hikayeler anlatan kadın nesillerine aktarılan halk masallarını toplayan Alman bilim adamları, araştırmacılar ve yazarlardı. 1812’de koleksiyonu Fidanlık ve Ev Masalları olarak yayınladılar .

Cüceler Pamuk Prenses'i uyurken bulur
Cüceler Pamuk Prenses’i uyurken bulur

Başlığına rağmen, kitap başlangıçta çocuklara yönelik değildi. Metin şiddet, ensest, seks ve belki de en ölümcül olanı – dipnotları içeriyordu. Örneğin Külkedisi hikayesinde üvey kardeşler cam terliğe sığabilmek için ayak parmaklarını ve topuklarını keserler.

Orijinal hikayenin adı geçen “Küçük Pamuk Prenses” te Kötü Kraliçe, bir avcıdan, filmde olduğu gibi Pamuk Prenses’i öldürmek için ormana götürmesini ister. (Orijinal versiyonda, çocuk da Disney’in 14’ünün aksine sadece 7 yaşında. Her ikisi de evlilik düşünecek kadar büyük görünmüyor.)

Grimm versiyonunda Kraliçe, avcıya Pamuk Prenses’in iç organlarını geri getirmesini emrederek “Onu öldürün ve öldüğünün kanıtı olarak ciğerlerini ve karaciğerini bana geri getirin” diyor.

Okumaya devam...  Hasan Fehmi: Meşrutiyet’te faili meçhul bir gazeteci

Bunun yerine bir yaban domuzu öldürür ve Kraliçenin Pamuk Prenses’e ait olduğunu düşündüğü ciğerlerini ve ciğerini Kraliçeye geri getirir ve hemen yer.

Kraliçe Pamuk Prenses'i ziyaret ediyor
Kraliçe Pamuk Prenses’i ziyaret ediyor

Grimm kardeşlerin yazdığı gibi, “Aşçı onları tuzla kaynatmak zorunda kaldı ve kötü kadın Pamuk Prenses’in ciğerlerini ve karaciğerini yediğini varsayarak onları yedi”.

Kraliçe, Grimm versiyonunda Pamuk Prenses’i üç ayrı kez kandırıyor. İlk kez, Pamuk Prenses’i çok sıkı bir korse denedi, Pamuk Prenses bayılıyor. (Cüceler onu bağcıkları keserek kurtarırlar.) İkinci kez Pamuk Prenses’i genç kızın saçına soktuğu zehirli bir tarak satarak bayılır. (Cüceler onu çıkarır.) Kraliçe onu üçüncü kez Disney filminde gördüğümüz aynı zehirli elmayı kandırır.

Bayılmış ve öldüğü sanılan Pamuk Prenses, hem kitapta hem de filmde cam bir tabutun içine yerleştirilir. Prens, Grimm versiyonunda geldiğinde, onunla hiç tanışmamış olmasına rağmen ölen güzelliği elinden almakta ısrar ediyor. Cüceler tereddütle aynı fikirdedir, ancak tabutunu evlerinden çıkarırken, onlardan biri tökezler. Tabuttaki istirahat yerinden itilen Pamuk Prenses boğazına takılan elmayı tükürür ve hemen canlanır. Prens’in öpücüğünün etkisi olmadan.

Filmde ve folklorda, Pamuk Prenses ve Prens birbirlerine aşık olurlar ve evlenirler (orijinal masalda Kar’ın sadece 7 yaşında olduğunu boşverin). Filmde yedi cüceler, Kötü Kraliçeyi ormana doğru kovalar ve burada, uygun bir yıldırım çarpmasıyla bir uçurumdan düşerek ölümüne düşer.

Cüceler Pamuk Prenses'i uyarıyor
Cüceler Pamuk Prenses’i uyarıyor

Kitap versiyonunda Kraliçe, ölümüne dans etmenin cezası ile karşılaştığı düğünlerine katılır. (Belki de bu sonuncusu, Bruno Mars’ın “Evlenmek” in 1812 versiyonuna göre, durmaksızın dans etmeye zorlanan 19.yüzyıl soylu bir kadın tarafından düşünülmüştür .)

Kraliçe’nin ölümünün daha Grimm versiyonu şu şekildedir: “Yanan kömürlere bir çift demir ayakkabı koydular. Maşa ile ortaya çıkarıldılar ve onun önüne yerleştirildiler. Kızgın ayakkabılara adım atmaya ve yere düşene kadar dans etmeye zorlandı. “

Disney’in neden bu çirkin görüntüyü temizlemek istediğini anlayabilirsiniz!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*