Karaya En Uzak ve Dünya’nın En Yalnız Yeri: Nemo Noktası

Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor. Adını Jules Verne’in Denizler Altında 20 Bin Fersah kitabının kahramanı Kaptan Nemo’dan almış. Nemo’nun Latince anlamı “hiç kimse”. Buraya kimsenin pek uğramadığını düşünürsek konumuna gayet uygun bir isim.

Nemo Noktası, Pasifik Okyanusu’nda, 48°52.6′ Güney ve 123°23.6′ Batı koordinatlarında yer alır. Nemo Noktası kendisine en yakın üç adanın kıyısına 2688 km uzaktadır: Kuzeyde Ducie Adası, kuzeydoğuda Easter Adaları’ndan Motu Nui ve güneyde Antarktika yakınlarındaki Maher Adası.

Bu arada yanlış anlamayın, burada herhangi bir kara parçası yok, burası sadece bir nokta. Yani kafa dinlemeye gidebileceğiniz uygun bir yer değil.

1992 yılında, Hırvat-Kanadalı bir araştırma mühendisi olan Hrvoje Lukatela, “Hipparchus” adını verdiği jeo-uzaysal bir program kullanarak Nemo Noktası’nı tespit etti. Bunu yaparken Dünya’nın yüzeyinin 3 boyutlu olduğunu göz önüne alarak, söz konusu okyanus noktasının etrafındaki 3 ayrı kıyıdan eşit uzaklıkta olması gerektiğini varsaydı. Böylece yazılım, Dünya’daki farklı noktaları inceleyerek Nemo Noktası’nı tespit etti.

Uzay kurumları bu noktayı “Güney Pasifik Issız Bölgesi” adıyla anıyor. İnsana ve gemilere pek rastlanmadığı için özellikle Rus, Avrupa ve Japon uzay ajansları burayı uzun zamandır malzeme çöplüğü olarak kullanıyor.

Unutmayın eğer bir gün bu noktadan geçmeyi başarırsanız muhtemelen size en yakın olacak insan, yaklaşık 400 km üstünüzde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonunda bulunan astronotlar olacaktır.

Kaynak : http://www.volvooceanrace.com/en/news/8644_8-Point-Nemo-facts.html

                 http://www.bbc.com/turkce/vert-earth-37847251

Okumaya devam...  Vücut dilimiz Yalan Söylemez!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*