Email Adresiniz Bu Listede Yer Alıyorsa Şifrenizi Bir An Önce Değiştirmeniz Gerekebilir!

Email Adresiniz Bu Listede Yer Alıyorsa Şifrenizi Bir An Önce Değiştirmeniz Gerekebilir!

Bugüne kadar İnternet’e düşmüş en büyük spam mail veritabanlarından biri, sizin için son derece ürkütücü bir gerçeğe işaret ediyor olabilir.

Fransız siber güvenlik şirketi Benkow’un ele geçerdiği bu veritabanı çoğunlukla spam mail listelerini ve ele geçirilmiş şifreleri barındırıyor.

Güvenlik uzmanı Troy Hunt da 700 milyondan fazla email adresini barındıran bu veritabanından bir web sitesi oluşturdu: Have I Been Pwned?

Şimdilik mail’lerin %50’si siteye yüklenmiş durumda.  Siz de bu siteye girerek güvenliğinizin ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.

İşte o site! https://haveibeenpwned.com/

Sistem şöyle işliyor: Email adresinizle üye olduğunuz sitelerde bir zamanlar güvenlik açıkları yaşandıysa bunları size listeliyor.

Bu sitelerin ya da platformların bir zamanlar güvenlik açıkları yaşamaları, sizin bilgilerinizin de tehlikeye girebileceği anlamına geliyor. Yani “bu spam mail’ler, reklam mail’leri nereden geliyor ya?” diye sürekli düşünüyorsanız, bir nevi cevabınızı almış oluyorsunuz.

Deneyin. Eğer sizin sonuçlarınız da pek iç açıcı değilse, şifrenizi acilen değiştirmenizde fayda var.

Bu arada sitenin bilgiye erişim açısında illegal bir yapıda olduğunu ve yakın bir zamanda dünya çapında erişim engeline takılabileceğini belirtelim.

Bu sebeple bir an önce faydalanmanız akıllıca olabilir.

Hayatta olduğu gibi, İnternet’te de güvende kalmanız dileğiyle…

 

Kaynak: https://haveibeenpwned.com/

Okumaya devam...  Özel Bir Gün Olsun

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*