Dostoyevski’den kelimeleri dile getiren 10 muhteşem tespit

Suç ve Ceza, Karamazov Kardeşler, Yeraltından Notlar, Kumarbaz gibi zamanın ötesinde başyapıtlara imza atan büyük Rus yazar Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin hayata gözlerini açmasının üzerinden tam 194 yıl geçti. Sıradan insanlardan ölümsüz kahramanlar yaratan Dostoyevski, dünya edebiyatına en az kendi kadar şöhretli bir çok karakter kazandırdı. ’İnsanın değerini varlığı değil yokluğu gösterir. Unutma, yokluğu bir şey değiştirmeyenin, varlığı gereksizdir’ sözleriyle nesilden nesile milyonlarca insanın hayat mücadelesine ilham verdi. Bu büyük söz üstadını, doğumunun 194. yıl dönümünde, hayata ve insana dair kaleme aldığı 10 muhteşem sözü ile anıyoruz…

1- Eğer kirli bir ırmağı içine alıyorsan, bozulmadan kalabilmen için deniz olmalısın.2- Tabiata karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur.3- Aslında insanı en çok acıtan şey; hayal kırıklıkları değil. Yaşanması mümkünken, yaşayamadığı mutluluklardır.

4- Biri eğer gözlerini senden kaçırıyorsa… Emin ol ki o gözlerde sana ait bir şeyler vardır.

5- Hayatımızda en yüce, en güçlü ve faydalı dayanağımız, ana baba evinden kalma hatıralarımızdır.
6- İnsanların birbirlerini tanımaları için en iyi zaman ayrılmalarına yakın zamandır.
7- Sevmek; güzel birinde aşkı aramak değil. O kişide, bilmediğin bir zamanın beklenmedik bir anında, kendini bulmaktır.8- Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız.
9- Hayatta hep mutlu olursam, hayalini kuracak neyim kalır?
10- Bir insan umudunu yitirir ve amaçsız kalırsa, sırf can sıkıntısı bile onu bir hayvana çevirebilir.
Okumaya devam...  Hayatınız boyunca en çok peşinden gitmeniz gereken soru: “Ben bu hayatta ne istiyorum?”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*