Çinlilerin Binlerce Yıldır Sorular Sorarak Gelecekten Haber Aldıklarına İnandıkları Kehanetler Kitabı: I Ching

Çinlilerin Binlerce Yıldır Sorular Sorarak Gelecekten Haber Aldıklarına İnandıkları Kehanetler Kitabı: I Ching

Çıkış kaynağının ne olduğu tam bilinmese de en az 3bin yıldır var olduğu tahmin ediliyor. Kitaptaki bir çok kelime, I adı verilen ve 3500 yıllık özel bir alfabeye/dile ait. Rivayete göre Chou hanedanlığı kralları, ayaklanan birimleri devirmek, yönetimde uyum ve düzen sağlamak ve Tao ile bağlantıda kalabilmek için kitabı kullanmışlar. Günümüzde de para ile sorular sorarak alınacak kararlarla ilgili kitaptan yardım alınıyor.

Eee ching, yee ching veya yee ging olarak söylenen Çin falı. eskiden Çin de kitap henuz icat edilmediği bir zamanda, özlu atasozleri, ermiş ve aydın görüslü insanların görüşleri rulolar halindeki yazitlarda toplanır ve saklanırmış. Gelecek nesiller icin saklanan bu yazılara da ching adı verilmiş. Eee veya i kelimesi felaket, kötü olaylar ile ilgili olup, ching de, yee ile ilgili durumların nasıl engellenmesi gerektiğini bildiren akıllı yazı anlamını alıyor. Ve fakat batı dünyasına değişimlerin kitabı olarak yansiyor. Filozofi ve kehanetin bir karışımı olarak meydana çıkan i ching, batı dünyasında sihirli bir kavram olarak algılansa da, gerçekte bir cinli için, ching tanrılardan kendisine gönderilmiş rehber vazifesi gören, akıllı öğütlerden başka bir şey değildir.

 

Kaynak:https://seyler.eksisozluk.com/cinlilerin-binlerce-yildir-sorular-sorarak-gelecekten-haber-aldiklarina-inandiklari-kehanetler-kitabi-i-ching

Okumaya devam...  Bir Kaç Harf

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*