Canavarlar Parkı

"Canavarlar Parkı", ürkütücü heykellerin ziyaretçileri şaşırttığı tuhaf bir Rönesans bahçesidir

Halk arasında Canavarlar Parkı (İtalyanca’da Parco dei Mostri) olarak adlandırılan ve Bomarzo Bahçesi olarak da adlandırılan Sacro Bosco (“Kutsal Koru”), İtalya’nın kuzeyindeki Lazio’daki Viterbo eyaletindeki Bomarzo’da bulunan Manierist bir anıtsal komplekstir. . Bahçeler 16. yüzyılda oluşturuldu. Orsini kalesinin altındaki bir vadinin dibinde bulunan ve doğal bitki örtüsü arasında heykeller ve küçük binalar ile doldurulmuş bir ağaçtan oluşurlar.

Kanatlı at Pegasus adında bir çeşme
Kanatlı at Pegasus adında bir çeşme
Sırtında kanatlı bir kadın olan bir kaplumbağa
Sırtında kanatlı bir kadın olan bir kaplumbağa
Uyuyan Su Perisi
Uyuyan Su Perisi

Parkın adı, bu ağırlıklı olarak çorak araziyi dolduran, bazıları ana kayaya oyulmuş, hayattan daha büyük heykellerden kaynaklanıyor. Bu eser, Vicino (1523-1585) adında, eşi Giulia Farnese’ye büyük bir bağlılık gösteren ve onu Papa VI. . Orsini’nin karısı öldüğünde bahçeleri o yarattı. Tasarım Pirro Ligorio’ya ve heykeller Simone Moschino’ya atfediliyor.

Çok başlı canavar bir köpek olan Cerberus
Çok başlı canavar bir köpek olan Cerberus
Bomarzo Bahçeleri - Proteus-Glaucus Başkanı
Bomarzo Bahçeleri – Proteus-Glaucus Başkanı
Hannibal'in fili bir Roma lejyonunu yakalar
Hannibal’in fili bir Roma lejyonunu yakalar

On dokuzuncu yüzyılda ve yirminci yüzyılın derinliklerinde bahçe aşırı büyüdü ve ihmal edildi, ancak 1970’lerde Bettini ailesi tarafından bir restorasyon programı uygulandı ve bugün özel mülkiyet olarak kalan bahçe önemli bir turistik cazibe merkezidir.

Bomarzo bahçelerinde Neptün heykeli
Bomarzo bahçelerinde Neptün heykeli

Bomarzo parkı memnun etmek için değil, şaşırtmak için tasarlanmıştı ve birçok Maniyerist sanat eseri gibi sembolizmi de gizemlidir: örnekler, bir Roma lejyonunu ya da Ceres heykelini parçalayan Hannibal’ın savaş fillerinden birinin büyük bir heykelidir. çıplak zeminde uzanırken, başında yeşil bir vazo vardı.

Dikilitaşlardaki bir yazıtın dediği gibi, pek çok canavar heykelin herhangi bir rasyonel planla bağlantısız olduğu ve bölgede neredeyse rastgele dağılmış göründüğü görülüyor, sol per sfogare il Core (“sadece kalbi serbest bırakmak için”).

Eğik Ev, Vicino Orsini ve karısının arkadaşı olan kardinal Cristoforo Madruzzo'ya adanmıştır
Eğik Ev, Vicino Orsini ve karısının arkadaşı olan kardinal Cristoforo Madruzzo’ya adanmıştır

İtalyanca’da Annibal Caro’nun (ilki 1564’te) imalı ayetleri, bazıları artık aşınmış olan Bitussi ve Cristoforo Madruzzo, heykellerin yanı sıra yazılmıştır.

Bahçenin düzeni ve tasarımının nedeni büyük ölçüde bilinmemektedir: Belki de Villa Farnese ve Villa Lante’deki büyük Rönesans bahçelerinin mükemmel simetrisi ve düzenine bir folyo olarak düşünüldüler. Resmi bir exedranın yanında, casina gibi eğimli bir gözetleme kulesi, sözde Casa Pendente (“Eğik Ev”) vardır.

Okumaya devam...  Varım

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*