Belirli İnsanlardan Hoşlanmamamız veya Nefret Etmemizin Sebebi Zeka Seviyemizle mi Alakalı?

Önyargılı yaklaştığımız insanlar arasında bir farklılık var mı? varsa bu farklılığın sebebi aslında ne? gibi sorulara da cevap veren Sözlük yazarı ” kalabalık adam” aydınlatıyor.

yapılan yeni bilimsel çalışmalara göre belirli insanlardan hoşlanmamanızın ya da nefret etmenizin sebebi, tamamen zeka seviyenizle alakalı. insanların zeka seviyesiyle, ön yargı seviyesi doğru orantılı.

geçmiş araştırmalar, kavramsal zeka yeteneği düşük olan kişilerin, ön yargıya daha meyilli olduğunu söylüyordu; ancak yeni yapılan bir araştırmada düşük ve yüksek zekalı insanların eşit oranda ön yargıya sahip olduğu ortaya çıktı. arada tek bir fark var: ön yargılı yaklaştığı kişiler.

5914 denek üzerinde yapılan araştırmayı sosyal psikolog mark brandt ve jarret crawford yönetti. yüksek kavramsal zekaya ve düşük kavramsal zekaya sahip kişiler, wordsum denilen, ıq ile bağlantılı olduğu söylenen teste tabi tutuldu.

testlerin sonucunda düşük kavramsal zekaya sahip olan kişilerin geleneksel olmayan, özgürlükçü gruplara karşı ön yargılı olduğu ortaya çıktı. aslında bu grupları da kendi kafalarında belirliyorlar ve insanları, cinsiyet, ırk, cinsel yönelim gibi gruplara ayırıyorlar.

kavramsal zekası yüksek olan kişiler ise bunun tam tersi bir tavırda bulunuyor. bu grup da, daha çok tutucu ve geleneksel kişilere karşı ön yargılı.

brandt ve crawford, insanların kendilerinden farklı olana karşı ön yargılı olduğunu söylüyor. yani insanlar, doğru olduğunu düşündükleri dünyanın sürekliliğini sağlamak için, doğru olmadığını düşündüklerini yanlış olarak görmek istiyor.

araştırmanın ilginç olan bir başka yanı ise, düşük zekalı grubun sınırlarını çok net bir şekilde belirlediği. onlara göre net sınır çekmek, karşı grupla aralarına mesafe koruyor. lgbti gibi gruplara “düşük tercihli” diyen bu grup, sınırları konusunda çok katı.

öte yandan yüksek zekaya sahip grup da, düşük zekaya sahip olan grubun davranışlarına karşı çok net bir tavır takınıyor.

Okumaya devam...  Ömer Hayyam ve eserleri

yani sonuç olarak bu dünyayı ya düşük zekalılar devralacak ya da yüksek zekalılar.

Kaynak:Eksi Sözlük

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*