Aşk Acısı Çekenlere ‘Dost’ Kıvamında Tavsiyeler

Sözlük yazarı ” jzff” samimiyetle ilişki sürecini, sonrasını ve aşk acısı çekilen kısımları birleştirip tavsiyelerini sıralamış.

(durumu olmayıp okuyamayanlar sondaki maddelere direkt bakabilirler ama sanırım tümünü okuyunca daha motive edici olur o maddeler. cünkü neden ve nasılı bilmeden anlamsız kalacaktır)

sizlere mahallenizin overlokçusu ayağınıza gelmiş hissi uyandıracak sekilde aşk acısı tecrubelerimi, hislerimi, öncesi ve sonrası gibi karşılastırmalar ile aktarmak istiyorum. umarım birilerine faydalı olur. ilginizi cekmiyorsa ilgisini cekecek bir aşk acısı icinde debelenirken sizi arayıp böhüüüü diye ağlayan bir arkadasınıza yönlendirebilirsiniz, onu fazla örselemeden bu yazıyı yollayın ve onu basınızdan savın. aksi halde çok fena tekrara düşen halleriyle sizi hayattan bezdirebilirler.

başlıyoruz.

öncelikle aşkın tanımını yapmak lazım. bu bir bilimsel yazı değil. tabi ki aşkın metabolizmik tanımını da yapmayacağım. ama aşk dediğimiz olay, bizim içimizi hoş eden diger bir insan ile olan, adı konamaz durumumuzdur. (yazar, mümkün olduğunca heteroseksüel bir erkek olduğunu belli etmemeye çalışacaktır. cunku bu yazıyı kadınlar ve escinseller de okuyacak)

aşık olduğumuz kişi ile vakit geçirmek bizim çok hoşumuza gider. dünyayı önemsemeyiz. dünyanın merkezi tam da onun ayağının altı gibi gelir. koca koca holding çalışanları mıç mıç sevgi pıtırcığına dönüşebilir. köyün bakkalından, amerikanın en zengin adamına, uganda baskanından, japonyadaki ilk okul öğretminine kadar herkes aşık olur.

nasıl aşık oldunduğu ise açıklanamazlardandır. zira bir ritüeli yoktur. o sebepledir ki, eski yunan mitolojisinde aşk tanrısı erosun ok atması sonucu aşık olma ihtimali bile akla yatkın durmaktadır. kimi zaman ihtiyaçtan hasıl olur, lan ben aşık olayım çünkü bu hatun iyi dersin ve aşık olursun. ama esas bu durum genelde aşk olarak görülmez nice baba yiğit ferhatlar ve mecnunlar tarafından.

esas aşk hiç beklemediğin anda, plansız nizamsız olan sevgi devinimidir. kaza geliyorum demez ya, aşkta geliyorum demez. üstelik ne zaman gideceği de belirsizdir.

şimdi konuyu fazla sarmala sarmadan sondan başlayalım. çünkü bu işin başının nasıl olduğunu bilemiyor isek, sonundan başlayıp başa doğru gidersek belki bir anlam çıkarabiliriz. (bkz: tümden gelim).

aşk acısı cekip kafanızı ütüleyen cok arkadasınız oldu mu bilmiyorum ama ben de çok fazla oldu. sebebi: benim o insanları, daha önce benzer şeyleri yaşadığımda duyduğum derin acılardan dolayı, onları o halde bırakmama isteğimden . bir durum vardır. engelli insanlar türkiye’de sokağa cıkamadıkları icin, sanki sayıları azmış gibi gelir ya bize. halbuki avrupada, her yerdeler. cunku ozgurce cıkıp dolasabiliyorlar.(sosyal mesaj verdim. engellilere hayatı güzelleştirelim) türkiye de de sayıları cok. siz gormeseniz de cok.

tıpkı onun gibi çevremizde gormezden geldiğimiz cok sayıda deli gibi aşk acısı ceken bir sürü insan var. hergün yenileri ekleniyor buna. ne mutlu ki aralarından bir çoğu da mutluluğa doğru yelken açarak terkediyor bu durumu.

aşk acısının tek gerçek sebebi var. sahiplendiğimiz kişinin artık hayatımızda olmayacak olması. birini sahiplenmek çok önemli bir şey insanoğlu icin. ailenizden birini, çocuğunuzu, anne-baba-kardeşinizi aynı kanı tasıdığınız icin sevmeniz normal belki, başkalarına oranla daha fazla tevazu gosterirsiniz. ama tanımadığınız, hayatınızın o zamanına kadar muhtemelen bir yabancı olan bir insanı ozelinize, en yakınınıza, koynunuza almanız zor bir durum olsa gerek. zor değilse bile. o kadar ozeli actıktan sonra gitmesi sırtımdan hancerlendim hissi verir. caresizlik hissi verir.

evet o artık yok.

burda ikiye ayrılıyor durum. birincisi bir ilişki yaşamışlar sonrasında ayrılmıslar gurubu ve hiç ilişki yaşamadan uzaktan uzaga sevenler.

ilişki yaşayıpta ayrılanların durumu en beteridir. her köşede bir anı kıstırır insanı. en aptal kahve fincanından, feci apaçi pop şarkısına, tatlı rüzgardan, trafik işaretlerine. bir gün bir kafeye gidersin arkadaslarınla, o donemdeki populer bir sarkı çalar, o şarkı ile sen sevgilinle tatile giderken arabada dalga gece gece bagıra cağıra sarkı solemişssindir. aklına o gelir.

arabayı kenara çekip , yıldızlara bakmak için arabanın üstünde sırt üstü elele tutuşup sarılmıssınızdır. her aksam gokyuzune bakınca o aklınıza gelir.

ya da bir daha hic gitmeyeceğiniz bir arkadaşının evinde, size tatlı bir kelam etmistir. o suratındaki eblek ifade aklınızdan hiç gitmez.

kokusu. kokusu hic cıkmaz beyninizden burnunuzdan icinizden. bazen yolda onun kullandığı parfümü sıkmış birisi gecer. feci ürperir mahvolursunuz.

Okumaya devam...  Çekiciliği Ve Başarıyı Arttıracak 9 Beden Dili Duruşu

bunun gibi milyarlarca şey eklenebilir buraya. bunun nedeni yoktur. yani o anının beyninize neden geldiğini kestiremezsiniz. insan beyni de nasıl bir şeyse olur olmadık yerde en pislik can acıtıcı şeyleri akla getirir.

buna çare olarak ortam değisikliği en iyi yapılabilecek seydir. ama buna herkesin imkanı yok. bir kız için yaşadığın ya da calıstığın semti,sehri ve hatta daha iyisi ülkeyi değistirmek herkes icin mümkün olmuyor. ama yapabiliyorsanız, durmayın. yoksa garbın afakını harbiden sarıyor celik zırhlı duvar. tabi ki bunun etkisi de sınırlı yine. misal o parfüm kokusuna yapcak bisiy yok. bi sekilde baska biri de aynı kokuyu kullanıyor. ama sehir değistirince de bazı sorunlar olabiliyor. gittiginiz markette yumurta alırken, onun bir alısveriste yumurta alırken yere düsürmesi aklınıza geliyor. ve o markete her gittiginizde onun yumurtayı düsürmesini bu markette hatırlamıstım diyerek anıdan anı cıkarıyorsun kendine.

siz tüm bu debdebeler icinde acı cekerken, sinirleniyorsunuz. bir yerde okumuştum. tecavuze ugrayan kadınların psikolojisini bozan esas neden tecavuze ugramalarından ziyade, klitorisin uyarılması sonucu bir şekilde bu durumdan zevk almaları ve bunu kendilerine yedirememeleriymiş. bana çok ilginc gelmişti. hiç o acıdan bakmamıştım. doğru mu cok emin de değilim, ama o pis insandan ben nasıl oldu da zevk aldım diye bilinçaltı bir travma yaratıyormuş. çok üzücü bir durum. bununla şimdi soyleyeceğimi kıstas almak aslında hiç hoş değil ama yine de teşbihte hata olmaz umarım. siz aşıkken karşı tarafın hiç umrunda olmaması zorumuza gidiyor. lan diyorsun, ben geberiyorum burda. onca şey yaşadık. yalanmıymış lan hepsi diyorsun. başlıyorsun kafada kurmaya. ve kafada kurmak kadar beter bir şeyi yok. bilinç kontrol edilemez ve engellenemez şekilde kendini burda tekrara giriyor. defalarca aynı şeyleri düsünmekten en sonunda bitap düşüyor. o enerjisizlik ile ne yapsan keyif alamıyorsun. içtiğin yedigin seyden tat alamıyorsun. aklın orda çünkü. bunun çozumune gelicez ama biraz da diger acıdan bakalım.

hic bir sey yaşamadığı halde, ya direk reddedilip, ya da platonik takılarak ask acısı cekenlerin durumu ise biraz daha az acılı aslında. cunku yasanmıs anı olmadığı icin sizi sıkıstıran bir şey yok. ama burdaki durum da, lan beni begenmedi, demek ki ben cirkinim’e kadar gidip ozguven yıkımına goturuyor işi. buna da detaylı bakmak lazım ama bu kişilerin yapabileceği en iyi şey, etrafa bakmaya başlayıp hemen bir ozguven hormonu hapı almaları. kendilerine bakmaları hem maddi hem manevi kişisel yatırımları ve umutlarını yitirmemeleri. unutmayın ki, neyin ne zaman geleceği belli olmaz. hiç olmazsa gelecekteki muhterem yenge ya da eniştemize, daha dolu bir insan olarak eşlik edin.

aşk acısına cozum ise esasen, bilinç. farkındalık.

dost acı soyler ya. yalakalık yapmaz. dan diye soyler. o hesap iste. kendinize yalan soylemeyin. cirkinseniz cirkinsiniz. o kişi sizi terkettiyse de etti. aldattıysa aldattı. bittiyse bitti. geriye donup deşmenin hic anlamı yok. anlamı yok değil de faydası yok diyeyim.

burda bir ilişki baslangıcına bakacak olursak, kişiler arasında illa her doğruyu yapan 2 kişi birbirine aşık olmaz. bazen en pis yanlışları yapsanız da o kişi sizi sever. bazen ağzınla kuş tutsan hatun sana bakmaz. o yüzden birine aşk ı ilan edecekseniz, çok fazla detay aramayın. ilişki baslangıclarınızın onemi var ama o kisi sizi zaten sevecekse, siz bir ton hata yapsanız bile size asık olmasını engelleyemezsiniz. evet doğru bazı artılar katarak kendinizi on plana cıkartıp onun gonlundeki puanınızı biraz arttırabilirsiniz ama bunu stratejik planlarla gelistiremezsiniz. olursa olur. olmazsa olmaz. o yüzden kendiniz olun. dan diye girişin olaya. aksi halde baslayan iliski ilerde ters takla acıyor. karsı taraf sen cok değistin diyor. yok lan ben değismedim. zaten buydum da, sana icimi acmam, yanında osurma cüretini kendimde bulma kısmına anca geldim.

tabi ki burdan su sonuc cıkmaz. bir kızla tanıstığınız. tokalastığınız anda dudaklara yapısırsanız tokadı basar. dan die osurursanız gecmis olsun. ama 3. bulusmada elini tutup eve bırakırken bi alt dudiş verir belki. iliskinin 3. ayında osurmanıza da müsade eder. isler bazı anlamda giris gelisme sonuc seklinde gitmeli evet ama o girisin icine cok cok cok caba atmanıza gerek yok. istisnalar vardır ama benim gorduğum zaten cok caba harcarsanız ilerde, onun hesabını soruyorsunuz. bilincli yada bilincaltı. gizliden gizliye, sen beni ugrastırmıstın diyip bi sekilde deftere yazıyorsunuz. ya da bilmiyorum lan . belki ben kinciydim 🙂

Okumaya devam...  Hayatının Bir Döneminde İki Aşkın Arasında Kalmış Kadınların Hislerini Özetleyen Bir Hikaye: Değiştiğine İnanmamak

davul dengi dengine vurur. zaten sosyal ortamlarınız iyi kotu ortaksa, anlasmamanız icin bir sebep yok. bir sansı da buldunuz ise ve olmadıysa orda takılıp kalmak cok mantıksız. kırılan bir bardağı cope atıp yenisini almak nası iyiyse burda da kişi sizi terketti ise, sonrasında ugrastınız ve iliskiyi de kurtaramadı iseniz, bunun farkına varın artık. dünyada milyarlarca insan var.

en cok duyduğum laf, onun gibisi gelmez.

bok gelmez.

daha iyisi geliyor lan. adriana limadan, brad pittden ayrılmadıysan mutlaka bulursun. haa zaten brad pittden ayrıldı isen, muhtelemen adamın isminden faydalanıp kapında 300 eleman bulursun. ben misal adriana limadan ayrılsam, sırf bunun goygoyundan cok ekmek yerim.(olum yazar saygı cercevesi icinde gidiyordu, iyce argoya döndü lan.)

daha iyisi geliyor iste. nasıl oluyor bilmiyorum. ama geliyor. doğru zaman da doğru yerde olmak lazım. bazen sans, bazen kader adı neyse iste.

iste tüm bunlar kafanın icinde bir yerde oluyor bitiyor. isim vermeden anlatamayacağım bu kısmı yine. misal ayşeyi seviyorsan, ayse ile hic tanısmasa idin zaten onsuz yasıyordun. bir minibus arkası lafı var. duanla yaşamadım ki bedduanla oleyim diye. hayat sizi hic tanıstırmasaydı nolurdu? buna ek şu da var. daha iyi bir kızla yarın tanısmayacağını nerden biliyorsun.

e simdi diceksin ki, benim gozum daha iyisinde değil. ayse’de. tamam da olum iste ayse yok artık. iyi ya da kotu gitti. bitti.

5000 yıldır insanoğlu doğuyor, büyüyor, yiyor, iciyor, sevisiyor, opusuyor, ürüyor, savasıyor, yaşlanıyor, kaza yapıyor, hasta oluyor, ölüyor filan falan.

5000 yıldır neler neler olmus. şu ask mevzuları hic degismemis. yozgatın bir ilcesinden hic cıkmasan o koyden bir kızla evlenmek cok normal değil mi? evet..

e olum o zaman cık o ilceden yozgata bak bir. yozgatta ne kızlar vardır.

onun bir tık üstü mardin, kütahya kızları. ankara, antalya, istanbul, izmir, hatta goruyorum ve arttırıyorum, ingiliz kızları. fransız kızları. latin kızları, baltık ve slav kızları var.

sen o kadar büyük dunyada bi yozgat koyundeki ayseye razıysan sana bisiy demem. tebrik ederim. aferin delüğanlı. esaslı adammıssın derim. ama kendini helak edip, aglamana kızarım.

işin dayandığı noktaya gelellm.

simdi ortalama bir örnek vereyim. bir büyüksehir ünisinde okuyorsunuz. ve birine aşık oldunuz. iliskiye basladınız. sonra o sehre okul bitince yerlestiniz. gel zaman git zaman sevgiliniz sizi terketti. bu sefer hatun tarafından anlatalım. tuncay sizi terketti ve kaldınız oyle ortada. karalar bagladınız. tuncayın sizi terkettiği aksam değil de bir sonraki aksam arkadasınız sizi zorla ikna etti, acılın diye bir galaya davete bisiye goturdu.zorla süsledi püsledi sizi. orda ne bilim sarp apakla tanıstınız.ornegi begendiginiz bir erkek model ya da oyuncu filanla değistirebilirsiniz. ya da tatlı biri de olabilir illa bilindik birine gerek yok. elemanda ilginc sekilde sizinle tanısınca bir hoş hissetti kendini. numaranızı istedi. verdiniz filan. sonra hos sohbet basladı. iki uc gün sonra çaylar kaveler falan filan bisiyler. aynısı erkek tarafında da olsun, dısarı cıktınız bi sekilde miss turkey 2013 güzeli ve arkadasları ile tesadüfü tanıstınız. yanlıslıkla arabalarına arkadan carptınız bir indiler kavga gürültü olmadı ama iste o sırada oldu oldu aralarda elektriklenme oldu diyelim. diyelim ki miss turkey size bakmadı da arkadası baktı. o da olumlu.

simdi soruyorum bu durumlar olsa tuncayı ya da ayseyi bir an olsun unutmaz mısınız? unutursunuz. hele ki yeni iliski yaşar pozisyona gelirseniz bu yeni kisiyle anında satarsınız eskisini.

yine eski laftır. civi civiyi soker.

er ya da gec iş yeni civiyi bulmaktır. bunun farkında olun. demiyorum ki ünlü birini bulun. misal diyorum gelse bi acabanız olmaz mı diyorum… eger ki acabanız oluyorsa benim teorimi etkiliyor iste. herkes bir sekilde eski iliskisinden daha iyisini istiyor.

cok yakısıklı biriyle ayrılan bir kız, daha yakısıklı adam bulamasa bile yeni sevgilisinde eskisinde sorun olarak gorduğu seyi yeni adamda istemez. o konuda daha dikkat eder. kendisini daha mutlu edecek kriterlere bakar. erkeklerde de boyledir. genelde dışsal ama bazen de icsel olarak daha iyi hatunu bulmak ister.

Okumaya devam...  Urla Bağ Yolu, İzmir & Şarap Tadımı & Bağ Turu

ama yine şöyle bir durum var. biraz zaman lazım. genelde hemen ertesi günü doğru kişiyi bulsanız bile mundar edebilirsiniz. doğru davranmanız pek olası değil. acınızı biraz demlendirmeniz iyi olacaktır. benim verdiğim ornekler acınızı hic yaşamadan, hatırlamadan da atlatabileceğinizi size gostermek. ve esas benzetmemin sonuna simdi geliyorum. kendisine tecavuz edilen kadının kızgınlığı gibi siz de esasen bir an evel yeni iliskinize baslayamadığınız icin kendi sosyal cevrenize kızgınsınızdır. yok abi onun gibi yok demenizin nedeni bu.

yok olum, yok kızım sosyal cevren. ot gibi yasıyorsun. kendi hayatından mutsuzsun. kendine bu yüzden kızıyorsun.

hani arada sarhos olup eski sevgiline yazıyorsun ya. onun nedeni arsivde fazla kız erkek olmamasından kaynaklı. yeni birinden cevap alamayınca lan kim vardı. hah tuncay vardı. simdi bi dürteyim onu. bakayım mesajıma ne dicek. ayse ye uyudun mu mesajı atayım bi bakayım. sinirle bi cevap verecek mi? halbuki kendini mesgul edecek yeni bir sosyal cevren olsa hatırlamaz deşmessin yaralarını.

yapılacaklar
1) yeni sosyal cevrelere gir. yeni insalarla tanıs. eve kapanıp kalma. duvarlar üstüne biner.
2) kafanı boşaltacak şeylere yonel. motorsiklet ya da spor gibi. hem saglıklı olursun. hem doğayla barısırsın. aman estruman deneme. duygu gerektirecek isler yapma. dansta iyidir. haa büyük bestekarsanız size engel olmayım. hayatınızı 100 kere kazanacak beste yaptırcaksa size calın anasını satayım.
3) mümkünse sarkı dinleme. hatta hareketli moral verici sarkılar dinle. aglamaklı sarkılardan katiyetle uzak dur
4) cok zor olsa bile, git kendine bak. trasını ol, makyajını yap. güzelseyler giyin. moralini yükseltir
5) unutma hayatında ilk terkedilen sen değilsin. son da olmayacaksın. bunun cozumu var. salla gitsin. yenisi gelecek merak etme
6) neden ve nasıl terkedildiğinin bir onemi yok. defalarca milyonlarca kez gordum, ama şu olsaydı belki geri donerdi diye düsünme. donmez. donmuyor. imkansızı yapsan bile yarin sana donmeyecek. illa gormek istiyorsan gor. kac arkadasa imkansızı imkanlı kıldırıcı seyler yapmasında yardımcı oldum. kızın kılı kıpırdamadı lan. etkilenmeyi bırak bir kuru tesekkür etmedi. giden gittiyse gidiyor iste
7) hep ask acısı yasayan oldugunuzda bunu anlaması zor ama terkettiginiz kimse yok mu? varsa onun sizi dondurme cabalarına nasıl cevap verdiniz? benim sahsen sogudum kız bana tekrar birlikte olma cabalarına girince gordum ki, ulan ben daha onceki kızlara ne kadar banal yaklasıp o cabaları yapıp komiklesmisim. hic bisiy yapmasam belki hatasını anlayacak donecek kız benim erken dondurme cabalarımla iyice havalara girmis. bense kendimi rezil etmekle kalmısım. ise yaramıyor iste. ask bittiyse iyice uzaklastım. askım devam ettiyse geri dondum. ama yine bitti. bitiyor bu meret.
8) ac gozunu. zaman ver kendine gececek. intihar hic bi sike yaramayacak. en fazla 2 gün üzülür karsıdaki. 3. gün baskasıyla koyun koyuna uyur merak etme. olan anana babana olur.

son olarak değinmek istediğim konu psikopatlar. geneli erkek oluyor. adam sevdigi icin ya benimsin ya kara topragıma kadar goturuyor isi. o insanları elestirmek yanlıs. cunku gozu ve suuru kapalı oluyor. size aşık birisi varsa, ve psikopatlasma ihtimali varsa, cevrenize haber verin, yakınlarınız bilsin. saklamayın fazla. o kisi sizinle konusmaya calışırsa, kötü şekilde reddetmeyin. derdini birazcıkta olsa dinleyin ki size tam düsman olmasın. tabi ki telefonu kapatmak istemeyecek ama bi sekilde yapabildiginiz kadar uzun 1-2 dakka izah edin. tatlı dille edin. ona moral verin. cunku hic yapmayacak adama neler yaptırır bu ask acısı.

ciddi soyluyorum. insan egosunun en kırılgan noktası. en kültürlüsünden en acemisine herkes değisiyor.

bu konuda bir expert sayılabilirim. ama bir sonraki aşk maceramda yine dev sıçıcam o ayrı. çok bilen cok yanılır olum. neyse ask acısına napılırdan sonra ask acısından nasıl korunuru da anlattığımıza göre bitti sanırım. bilmiyorum lan bitti mi acaba?

Kaynak:Eksi Sözlük

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*