Ankara’nın Başkent Olmasının 6 Nedeni

Ankara'nın Başkent Olmasının 6 Nedeni

13 Ekim Ankara’nın başkent olduğu gündür. Peki neden Ankara başkent seçilmiştir? İnfovidyo olarak bu seçimin arkasında yatan 6 önemli nedeni listeledik. Aynı zamanda infovidyo’nun listelerine de başlamış olduk.

Ankara’nın başkent olmasının altında yatan 6 önemli neden bulunuyor. Bunlar;

● Ankara’da doğal olarak meydana gelen Kuva-yı Milliye ruhunun Milli Mücadele’yi ateşleyen ve şekillendiren bir güç olması ve bunun Ankara’yı Milli Mücadele’de bir sembol haline getirmesi.
● Ankara’nın jeopolitik, stratejik ve coğrafi konumunun uygun olması, Anadolu’nun tam ortasında yer alması ve bu yönüyle güvenli olması, etrafının dağlarla çevrili olmasının İşgal edilmesini zorlaştırması.
● Ankara’nın, Anadolu’nun tam kalbinde olmasının yanında Batı Cephesi’ne de yakın olması. Batı Anadolu’dan ve İstanbul’dan gelen demir yollarının Ankara’ya kadar ulaşması, Bundan dolayı ulaşım ve haberleşme imkânının daha kolay olması.
● Ankara’nın daha önceden işgale uğramamış olması.
● Ankara’nın İstanbul’a yakın olması. Bu sayede İstanbul’daki gelişmeleri daha yakından takip etme imkânına sahip olması.
● Son zamanlarda bilhassa halk arasında İstanbul’un siyasal ve toplumsal çevresine karşı duyulan güvensizliğin iyiden iyiye artmış olması.

 

Kaynak:https://onedio.com/haber/ankara-nin-baskent-olusunun-6-nedeni-383601

Okumaya devam...  Sizi şaşırtacak 14 İnanılmaz Bilgi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*