Ah bu “Zeigarnik”.Ahhh…

Yarım kalan aşkları neden mi unutamayız.

Sebebi tamamen Zeigarnik etkisiymiş. Peki nedir bu zeigarnik etki dedikleri şey?

Rus Pskiyatr Bluma Zeigarnik tarafından bulunan bir etki olduğu için bu isim verilmiştir. Bakın bu durumu Blua Zeigarnik bize ne kadar da güzel açıklamış. Kısaca tamamlanmamış olaylar tamamlanan olaylara göre daha kolay hatırlanırmış.

Peki neden böyle?
Zeigarnik’e göre; terk edilmelerin sonunda kara sevdaya dönen aşklar, sen bitti demeden bitemeyecek ilişkilerin ve ilk göz ağrın, son aşkın gibi şiirselleşerek ölümsüzleşen aşkların sebebi tamamen yarım kalmışlık.
“Yarım kalmış, kesintiye uğramış işler tamamlanmış olanlarda daha kolay ve net hatırlanır”. Eğer bir iş (aşk veya ne dersen de) tamamlanmış veya sonuca ulaşmışsa bunun sonucunda bir rahatlama ve doymuşluk elde edilir. Dolayısıyla tamamlanmamış yaşantılar daha açık ve net anımsanır. Zaman her şeyin ilacı dediğimiz de de bu sözü yabana atmayın zeigarnikte zamanın unutturma ve duyarsızlaştırma etkisinin uzun vadede çok daha önemli ve baskın olduğunu vurguluyor.

Hani derler ya ”evlilik aşkı öldürüyor” aslında çok doğru. çünkü olaylar yaşanmış, sonuca varılmış, rahatlama ve doygunluk sağlanmış. Ama yinede evliliği canlı tutabilmek için girişim ve çabalarda bulunulursa evlilik ölmez.
Kaynak: http://www.nebiliyon.com/yarim-kalan-asklar-unutulmaz/

Okumaya devam...  Masalların cici kız saçmalıklarına inat “keseyim mi ulan bu saçı!”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*