Oraya 1865’ten beri giden geri dönmedi

Ölüler Şehri Dargavs

Rusya’daki “Ölüm şehri” Dargavs’a giden geri dönemiyor ! Rusya’nın Kuzey Osetya bölgesinden geçen 5 sıradağın birine kurulu olan şehir, hakkındaki şehir efsaneleri ve hikayelerin yanısıra, ulaşım zorluğundan dolayı da pek popüler bir gezi mekanı değil.

Bölgeye dar, virajlı ve puslu tepeleri aştıktan sonra varabiliyorsunuz.Sisli dağ havasının arasından görebildiğiniz kadarıyla şehir bir tepe üzerine kurulu beyaz evlerden oluşuyor.İşte şehre ününü kazandıran da bu evler.Beyaz evlere benzeyen bu yapılar, sayısız taş kriptolar aslında.Çocukken birbirimizi korkutmak için derdik ya “Olm, burası var ya eskiden mezarlıkmış”, aha orası işte burası.Eski Osetyalılar sevdiklerini bu kriptolara gömermiş, bina ne kadar yüksekse, içinde o kadar çok ölü gömülü demek.Bilinen en eski kripto ta 16.yy’a gidiyor.

 

Bölgeyi ziyaret  eden ender kişiler arasında bir kaç arkeolojist bulunuyor.Bulgular ise ilginç.Mesela yapılan kazılarda ölülerin kayık içinde gömüldüğü görüldü.Hiçbir yerinde akarsu bulunmayan yere kayıkların nereden geldiği gizemini korusada, efsaneye göre, ruhlar cennete gitmek için bir nehri geçmek zorundaymış, botlardan buradan gelmiş.Diğer bir ilginç detay her kriptonun önünde bir kuyu bulunması.İnanca göre, Osetyalılar ölülerini gömdükten sonra, kuyuya bir bozuk para atarlarmış.Eğer para dibe düşerse, ruhun cennete eriştiğine işaretmiş.

Sınırdışı kalan bazı binalar ise, suçluların kriptoları.Ayrıca bir başka hikayeye göre, ölünce onu gömecek kimsesi olmayanlar, ailesinin kriptosuna girip, ölümü beklerlermiş, ölmeden mezara girerlermiş yani.

Yerel halk burasının lanetli olduğundan uzak kalıp yaklaşmasa da bazı gizemli olaylar burada hala sürmekte. O dönemlerde civar köylerden birinde hiç çocuğu olmayan bir kadın sabah erken saatte hayvanlarını otlatmaya götürürken, Ölüm Evleri’nin yakınından geçer. Bu sırada bir çocuğun ağlama sesini duyar. Sesin bulunduğu mezara yaklaştığında sandık içerisinde ölü bir kadın ve kucağında yatan çocuğu görür. Çocuğu alıp evine götürür. Karısını bu konuda kimseyle konuşmaması için tembihler. Ancak bu sırrı uzun süre saklayamayan kadın, olanları komşusuna anlatır. Aradan zaman geçer, çocuk büyüyüp yürümeye başlayınca olay da iyice yayılır.

Okumaya devam...  Çiçekle Suyun Hikayesi

Bununla birlikte burayı gezmek için düzenlenen turistlik gezilerle gelen ve civarda kamp yapan bazı kişilerin kayıp raporları da mevcuttur. Çadırları ve eşyalarına dokunulmayan bu kişilere ne olduğu ise hala bir muammadır.

Ölüler şehri efsanelerin yer aldığı gizemli bir yerdir. Bir zamanlar eğer birileri bu şehre ulaşır ve orada kalırsa onun asla canlı çıkamayacağı inancı hala söylenmektedir.

Kaynaklar : 1 , 2

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*