Cami Kapısında Ölümsüzleştirilen 800 Yıllık İmkansız Aşkın Silüeti

Cami Kapısında Ölümsüzleştirilen 800 Yıllık İmkansız Aşkın Silüeti

Niğde Alaaddin Tepesi’ndeki Alaaddin Camisi, doğu kapısının üstündeki taş işlemede güneş ışınlarının yansımasıyla ortaya çıkan taçlı kadın başı silüetiyle ilgi görüyor. Şehir efsanesine göre işlemeyi bir aşk hikayesi doğurmuş.

Niğde’nin kent merkezindeki Alaaddin Tepesi’nde, 1223’de Zeyneddin Beşare tarafından iki kardeş ustaya inşa ettirilen tarihi caminin doğuya bakan kapısının üst kısmındaki taş işlemeye 09.00-11.00 saatlerinde düşen gölge, “taçlı kadın başı” silüeti oluşturuyor.

UNESCO’nun Dünya Kültür Geçici Miras Listesi’nde yer alan camiyi görmeye gelen turistler, kapıdaki kadın silüetine yoğun ilgi gösteriyor. Oldukça sade inşa edilen caminin giriş kapısında ve mihrabındaki süslemeler de ilgi odağı oluyor.

Şehir Efsanesine Göre Bir Aşk Hikayesinin Eseri

Halk arasında yaygın şehir efsanesine göre, camiyi inşa eden ustalarından birisinin, Niğde Sancak Beyi’nin kızına aşık olduğuna ve bu “imkansız” aşkını ölümsüzleştirmek için caminin kapısına beyin kızını tasvir eden silüeti yaptığına inanılıyor.

Listesi’ne alınan Alaaddin Camisi aradan geçen 800 yıla rağmen orijinalliğini koruyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Basri Akdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Alaaddin Tepesi’nin üzerindeki ve etrafındaki yapılarla Niğde’nin önemli turizm merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

Tepede ve çevresinde Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve beylikler dönemine ait pek çok eser bulunduğunu belirten Akdemir, “Alaaddin Tepesi’ne adını veren Alaaddin Camisi bir Selçuklu dönemi eseri. Niğde Sancak Beyi Zeyneddin Beşare tarafından Gazi ve Sıddık adındaki kardeşlere inşa ettirilmiş. Caminin yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bir özelliği var. Özellikle yaz aylarında saat 09.00-11.00 arasında giriş kapısının üzerinde güneş ışıklarıyla beliren ‘taçlı kadın başı’ silüeti yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.” dedi.

“Orijinalliğini Koruyor”

Alaaddin Camisi’nin sade bir işçiliği olmasına rağmen yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiğini ifade eden Akdemir, şunları kaydetti:

Okumaya devam...  ATLANTİS VE MU UYGARLIĞI

“Cami, tarihi şehrin yapılarına benzerlik gösterir. Sarı trakit taşından yapılmıştır. Sadece mihrapta ve giriş kapısında süslemeler görebiliyoruz. Cami kapısında beliren ‘taçlı kadın başı’ silüetiyle ilgili halk arasında pek çok efsane dolaşır. Bir efsaneye göre camiyi inşa eden ustalardan birisi Niğde Sancak Beyi’nin kızına aşıktır ve bu imkansız bir aşktır. Bu imkansız aşkını sonsuza kadar yaşatmak maksadıyla böyle bir eser ortaya çıkartır. Minare, kalınlığı itibariyle deniz fenerine benzer. Türk mimari yapısında Selçuklular’da birkaç örneği vardır. Değişik bir yapı olarak yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeker. Çeşitli onarımlarla günümüze kadar gelmiştir ama büyük ölçüde orijinalliğini korumaktadır.”

 

Kaynak ve Haber Sahibi

Abdullah Özkul – Anadolu Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*