Neşet Ertaş’ın Zeki Müren İle İlgili Anısı: Bir Gün Biri Geldi “Zeki Müren Seni Çağırıyor” Dedi

Neşet Ertaş'ın Zeki Müren İle İlgili Anısı: Bir Gün Biri Geldi "Zeki Müren Seni Çağırıyor" Dedi

Neşet Ertaş Zeki Müren’in filminde duyduğu bir şarkıyı sazıyla çalmasıyla başlamış hikaye. Ardından sanatın paşası Zeki Müren Neşet Ertaş’ı yanına çağırmış. Neşet Babanın ağzından o hikaye.

“Zeki Müren, halk müziğimizi nakış nakış işlemişti, telifini ödeyip, aAşık Ali İzzet’in mühür gözlüm şiirini satın almış, aranjman olarak okumuştu.

Şarkıyı Zeki Müren’in filminde seyrettim, sazı alıp, köylü yüreğimle ezgiledim, köy düğünlerinde söyledim. bi zaman geçti, son model bi araba geldi, Zeki Müren seni İzmir fuarı’na çağırıyor dedi.

Gittim, bir ay çaldım, telif hakları bana ait olan şarkıyı nasıl çalarsın diye tek kelime etmedi, bi gün biri geldi, Zeki Müren seni çağırıyor dedi, gittim, gazino patronuyla aynı masada oturuyor, ayağa kalkıp, ağabey hoş geldin dedi, önünde viski var, ne içersin dedi, rakı dedim, türküye başladı, tarif etmem imkânsız, ikinci dörtlüğü yakaladım, devam ettim, gene ayağa kalktı, “olamaz böyle ses” diyerek, başını duvarlara vurdu, rahmetliye çok şey borçluyum…”

Neşet Ertaş

 

Kaynak:https://seyler.eksisozluk.com/neset-ertasin-zeki-muren-ile-ilgili-anisi-bir-gun-biri-geldi-zeki-muren-seni-cagiriyor-dedi

Okumaya devam...  Müzik Yaparak Hitler’e Başkaldıran Edelvays Gençlerinin Hazin Öyküsü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*