KÜTAHYA DUMLUPINAR ŞEHİT MEHMETÇİK ANITI ÖYKÜSÜ

Afyon’dan İzmir’e kurtuluş günleri Ağustos ayı, Türk tarihinde adeta zaferler ayıdır. Türklerin Anadolu’ya girişi ve kurtuluşu Ağustos ayında gerçekleşmiş. 26 Ağustos 1071 günü Malazgirt Zaferi kazanılmış, Bizans İmparatoru Romanus Diogenes, Büyük Selçuklu Devleti’nin Türk hükümdarı Alparslan tarafından yenilmiş. Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşımız sırasında, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın komutasında başlatılmış.

Malazgirt Zaferi’nin 851. yıldönümünde; 26 Ağustos günü Afyon’dan başlayan taarruz, 30 Ağustos 1922 günü zaferle sonuçlanmış. Sonrasında Yunan Orduları Başkomutanı Trikopis’in esir edilmesi de önemli bir gelişme olarak tarihimizde yerini almış.

Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Paşa; 30 Ağustos 1922 günü saat 14.00’de Başkomutan olarak, Kütahya’nın Altıntaş ilçesine bağlı Çalköy’ün güneybatısında yer alan 1181 rakımlı Keyftepe’ye gelerek meydan muharebesini sevk ve idare etmiş. Bir gün sonra; 31 Ağustos günü savaş alanını gezerken Berberçam Tepesi çevresinde düşman topçularının atışı sırasında mermisinin açtığı çukura gömülü bir sancaktar görmüştür. Aziz şehidin toprağın üstünde katılaşmış kolu ile sancağı dimdik tutmasından etkilenen Başkomutan, savaştan sonra yapılacak anıt için bunun sembol alınmasını istemiştir.

Mustafa Kemal Paşa, verdiği direktifin takipçisi olarak bu kez Cumhurbaşkanı sıfatıyla 1924 yılında Başkomutan Meydan Muharebesi’nin ikinci yıldönümünde kalabalık bir heyetle; hükümet erkanıyla Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’nın temel atma törenine katılmıştır. Tarih, 30 Ağustos 1924’tür. Günümüzde bu sembol anıt Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin amblemidir.

Anıt 1927 yılında törenle açılmıştır. Törenin açılışını gerçekleştiren Atatürk şöyle konuşmuştur:

“Hiç şüphe etmemelidir ki, yeni Türk devletinin temeli burada atıldı… Ebedi hayatı burada taçlandırıldı. Bu sahada, bu semada dolaşan şehit ruhları devletimizin ebedi muhafızlarıdır. Burada temelini attığımız Şehit Asker Anıtı işte o ruhları, o ruhlarla beraber gazi arkadaşlarını, fedakâr ve kahraman Türk milletini temsil etmektedir. Bu anıt, Türk vatanına göz dikenlere Türk’ün 30 Ağustos günündeki ateşini, süngüsünü, savletini, kudret ve iradesindeki şiddeti hatırlatacaktır.”

Okumaya devam...  GÜNEŞİN ANNESİ

Tüm bu tarihçeleri niçin anlattım biliyor musunuz? Ulu önderimiz 95 yıl önce Afyon’da 26 Ağustos’ta başlattığı Büyük Taarruz’un 9 Eylül günü İzmir’de taçlandırdığı zaferi kazandığı topraklara iki yıl sonra anıt ve şehitlikleri gezmeye dönmüş olmasından büyük ibret ve dersler aldım. Acaba günümüzde ebedi başkomutanımızın yaptığı gibi, tüm devlet büyükleri ile o topraklarda her 30 Ağustos’ta görkemli anma törenleri düzenlense, ne kadar güzel olur değil mi?

***

Ege Belediyeler Birliği, 20 yıl önce (1997) İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Dr. Burhan Özfatura başkanlığında Kütahya Simav Eynal Kaplıcaları’nda toplanmıştı. Toplantıya katılan belediye başkanları ile Uşak – Kula üzerinden İzmir’e dönüyorduk. Yolculuğumuzda Büyük Taarruz’un yaşandığı yerleri izleyerek yol alıyor, sohbet ediyorduk. İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü, saygıdeğer büyüğümüz Haluk Narbay Ağabeyim ilginç bir projesinden söz etti:

“Alaattin, Afyon’dan İzmir’e 26 Ağustos’tan 9 Eylül gününe kadar Kurtuluş Savaşımızın geçtiği bu güzergahtaki şehir ve beldeler ayrı ayrı anma törenleri düzenliyorlar. Hepsi aynı his ve heyecanı yaşıyorlar. Ancak bu güzergahta ki tüm devlet protokolu birbirlerinin törenlerine katılsalar ne güzel bir tablo olurdu değil mi? Mesela, Afyon 27 Ağustos’ta, Kütahya-Dumlupınar 30 Ağustos’ta, Uşak 1 Eylül’de, Kula 4 Eylül’de, Salihli 5 Eylül’de, Turgutlu 7 Eylül’de, Manisa ve Kemalpaşa 8 Eylül’de, İzmir’de de 9 Eylül’deki törenlere tüm bu güzergahtaki valilerimiz, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, yöresel halk oyunları ekiplerimiz katılım gösterseler fikrini geliştirmeliyiz.”

Bence bu projeyi Ege Belediyeler Birliği, İzmir Valiliği Basın ve Protokol Müdürlüğü ile Büyükşehir Basın ve Protokol Müdürlükleri de ele almalı. Bilmiyorum, siz ne dersiniz? Büyük zaferden 95 yıl sonra da olsa, büyük önder Atatürk’ün 1924 yılı 30 Ağustos gününde tüm devlet erkanını bu mübarek topraklara götürdüğü gibi Dumlupınar Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı önünde tüm Ege saygı duruşu fotoğrafında yer almalıdır.

Okumaya devam...  Güvercinlerimiz

 

Kaynak:http://www.kentyasam.com/afyondan-izmire-kurtulus-gunleri-yhbrdty-4038.html

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*