Köyde Düğün

Bizim köyde yapılan düğünlere, bütün köy, kadınıyla çocuğuyla erkeğiyle kendiliğinden çağrılıdır. Hele çocuklar, küçük kızlar, hiçbir düğünü kaçırmazlar. Düğün evinde yiyip içmezlerse de çıkıp oynayanları, türkü söyleyenleri, gelini, gelinin çeyizlerini görürler.

Yine köyde düğün vardı. Biz de Emine teyzenin peşine takılıp gittik. Gelin kızın çeyiyzi, iplere asılmış, rüzgârda bayrak gibi sallanıyordu. Çeşit çeşit basma, pazen entariler, patiska gömlekler, fanilalar, işlemeli yastık yüzleri, karyola etekleri, ocaklık örtüleri, mendiller, avlunun dört bir yanında sonbaharın tatlı rüzgârıyla sallanıp duruyordu.

Avluda bahçeyi tıklım tıklım doldurmuş olan, kadınlar, genç kızlar, nineler, darbuka yardımıyla söylenen türkülere uyarak oynadılar. Çevreki evlerin damlarına çıkmış olan erkekler, özellikle gençler, delikanlılar onları seyrediyorlardı.

Erkeklerin kızları, ondan sonra da kızların, kadınların erkekleri oynarken seyretmesi çok olağan karşılanır. Yalıya inen dik yokuşta kadınlarla erkekler birlikte yürür, tarlalarda birlikte çalışırlar.

Biz de üç kardeş, düğün evine yakın bir dam üstüne çıktık. Aşağıda oynananları seyrettik. En çok çalınan oyun havası, bu gün radyolarda da söylenen bizim köyün bir türküsüydü.

Bu türkü, bir zeybek havasıdır. Genç kızlar utangaç utangaç oynayıp çabucak oturdular. Türkücü kadın bu havaya geçince, köyün yaşlı kadınları ayağa kalktılar. Elbiselerin eteklerini bellerine soktular. Birbirlerini gözeterek geniş, erkekçe, sağlam adımlarla ortada oynamaya başladılar. Bazen, yere diz vurarak efeler gibi coştular. Yaşlı kadınların köyümüzle oyunumuzla müziğimizle ve köyün insanı olmakla ne kadar övündükleri belli oluyordu. Harmandalı oyununu da böyle erkekçe ve efece davranışlarla oynadılar. Kimi delikanlıların arada bir aşka gelerek bağırdıkları, nara attıkları duyuluyordu. Bu eğlence, ertesi gün kızın gelin gideceği evin önünde yapıldı. Sokağa masalar kuruldu. Bir yandan davul, klarnet, gene zeybek havaları, harmandalılar çaldı. Erkekler efece hareketlerle diz vura vura oynadılar. Damlara oturmuş olan bizler de heyecanla onları izledik.

Okumaya devam...  Müzisyen

Afet ILGAZ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*