Aşık Veysel ile Fikret Kızılok’un Hikayesi

Aşık Veysel ile Fikret Kızılok’un Hikayesi

Bir modern zaman filozofu, sazını derdine ortak eden büyük ozan Veysel Şatıroğlu… Yani Aşık Veysel. Sesiyle, sazıyla, sözüyle içimizde dokunan büyük ozanın gerçekten hayatına dokundukları oldu, onlardan biri de Fikret Kızılok.

Fikret Kızılok, henüz genç. Bir plak çıkarmak istiyor. Plağa iki şarkı seçmiş, büyük usta Aşık Veysel’den , Söyle Sazım ve Yumma Gözün Kör Gibi…

Gazeteci arkadaşı Arda Uskan ile Aşık Veysel’in Sivas-Sivrialan’daki köyüne gittiler. Arda Uskan röportaj yapacak, Kızılok da şarkıları için izin isteyecek. İki gün kalıyorlar o evde.

Aşık Veysel, bir gece gözlerinin nasıl kör olduğunu anlatıyor onlara:Tek gözüm zaten görmüyordu. Kırlangıç Uşağı diye seyyar doktorlar vardı. Onlar göz açarlardı, göz doktoruydular. Babam rahmetli, gösterdi, baktılar.

Sağ gözü ışık görüyor, üzerindeki perdeyi alırsak açılır. Akdağmadenine getir, orada tedavi edelim dediler. Onlar gittiler, bizde bir sevinç fakat fakirlik var. Babam para bulacak da götürecek, açtıracak! O arada öküzün önünden saman irisini, tozunu, toprağını temizlemek için ahıra girdik, öküz bağlıydı. Hayvan kafasını böylesine sallayınca boynuzunu tam gözümün üstüne vurdu. Sağ gözüm de aktı gitti. O ışık da kayboldu.

Aşık Veysel susuyor, Kızılok eline gitarını alıyor, çalıyor… Sonra bir cesaret büyük ozandan şarkılarını istiyor, cebinde 250 kuruş telif parası… Aşık Veysel gülümsüyor ve o parayı al şirketine götür, gazoz parası yapsınlar ama sen güzel söylüyorsun oğlum. İstediğin şarkımı kullanabilirsin diyor.

Bu sözlü anlaşmadan birkaç ay sonra Fikret Kızılok’un ilk plağı çıkıyor. Plak satış rekorları kırıyor ve Kızılok Altın Plak kazanıyor. Kazandığı Altın Plak’ı götürüp ustasına; Aşık Veysel’e hediye ediyor.

Aşık Veysel 21 Mart 1973’de hayatını kaybettiğinde Kızılok, Ustam öldü, toprak oldu. Ustamın parmaklarına değen bu sazın da toprak olması gerekir. Artık ona can veren parmaklar yok diyerek Veysel’in mezarı başında sazını kırıyor ve bir süre müziğe veda ediyor.

Okumaya devam...  KÜTAHYA DUMLUPINAR ŞEHİT MEHMETÇİK ANITI ÖYKÜSÜ

Kaynak: Arda Uskan- Yeni Aktüel Dergisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*