SEVGİLİLER GÜNÜ – CANAN

sgunu

Allah (C.C.) buyurdu ki: “Benim için birbirini sevenler yok mu? Onlar için peygamberlerin ve şehitlerin imreneceği nurdan kürsüler vardır!” (Kutsi Hadis)

“Canan, bak öğrencimiz arıyor…”
“Geldim Canan…”

Öyle seslenirlerdi birbirlerine iki canan…
İki sevgi sembolü öğretmenlerim.

60’lı yıllarda Giresun’da Türkçe öğretmenim Feriha Hanım’la fizik öğretmenim Musa Bey evlenmişlerdi. Oradan tayinleri çıktıktan sonra da artık hiç görüşmemiştik yıllarca. Ta ki birkaç yıl öncesinde Telekom’un sitesinde anılarımda iz bırakan isimleri aramayı akıl edinceye kadar. Buldum telefon numaralarını, önce telefonla görüştük. Sonra İzmir’e gittiğimde evlerinde ziyaret ettim. Feriha öğretmenimin elini öptüm. Musa öğretmenim o an orada değil, yazlıklarındaydı. Telefonla görüştük kendileriyle. Mutlaka görüşmek istediğini söyledi. Bundan sonra her bayram, kandil ve kutlama günlerinde aradım. Musa öğretmenimin her görüşmemizde söylediği “İzmir’e gelirsen mutlaka beklerim” sözüydü… Ta ki, geçtiğimiz yıl Feriha öğretmenimden aldığım acı habere kadar. Artık onu görmek kısmet olmayacak.

Onların sevgisi kutsal bir sevgiydi…
Onlar bir ömür boyu “canan” idi birbirleriyle.

Nur içinde yat Musa Öğretmenim…
Allah size uzun ömürler versin Feriha Öğretmenim.

İnsanlar arasındaki sevgi bağını güçlendirmeye yönelik, yardımlaşmayı yoksulu korumayı ön gören her türlü kutlama günlerine sıcak bakarım. Bazıları bu tür günlere karşı olurlar. Sevgilerin yılın bir günü veya haftasıyla sınırlı kalmaması gerektiğidir düşünce…

Herkesin haklı olduğu yönler vardır şüphesiz…

Ancak şunu bilelim ki, yüce dinimiz de insanlar arasında sevgi bağının, yardımlaşmanın güçlenmesini ister. Küslükler olmasın, çocuklar, yoksullar sevindirilsin ister… Bunu pekiştirmek için de yılda 2 defa bayram bağışlanmıştır.

Oysaki yüce dinimizin istediği bu iyi davranışların yalnızca bayramlar için değil sürekli olmasıdır. Bayramlar bu yardımlaşma, sevindirme, kardeşlik unsurlarının yalnızca bayramla sınırlı kalması için değil, sürekli kılınması için bir yol, bir başlangıç oluşturulmayı amaçlamalıdır.

Anneler günü, babalar günü, öğretmenler günü ve bunun gibi günler de bu değerlerimize olan sevgi ve saygımızı sürekli kılmak amacında olmalıdır.

Bugün kutladığımız “Sevgililer Günü” de…

Bir ömür boyu birbirlerini sevip sayacak, birbirlerine “canan” diye seslenecek sevgilere yol açması dileğimle…
Tüm sevenlerin…
SEVGİLER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM…

Kadir Tozlu
14.02.2009

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.