Önolog Nedir?

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Şarap, özel zamanları anımsatan, tadı kadar rengi ile de asilliği çağrıştıran bir içki türüdür. Şarabı özel kılan şey ise yapım aşamalarında fazla bilgiemekistemesidir. Oldukça zahmetli bir üretim sürecinden geçen şarap, bu yüzden yapımından satışa sunulmasına kadar büyük bir özveri gerektirmektedir.

Önolog ise şarap üretiminin tüm bu süreçlerinde, yani üzümün hangi bağ ortamında, ne kadar sürede, hangi toprakta, hangi gübre ile yetişmesi gerektiğine kadar inceleyen ve karar veren kişidir. Deyim yerindeyse bir önolog, ince eleyip sık dokur.

Fransızca‘dan gelen önolog kelimesinin anlamı; şarabın üretiminden satışına kadar olan süreçte rol alan kişidir. İngilizler ise önolog‘a “Wnemaker” derler. Fakat önologlar daha bilimsel olarak araştırma yapmaktadırlar.

Kelime ilk olarak Yunanca’da “oios-inos” yani “şarap” ile  “logos” yani “bilim” kelimelerinin birleşimi ile “şarap bilimi“, “şarap tadım uzmanı” olarak karşımıza çıkmıştır. 1955 yılında ise Önolog (oenologue) ismini alarak, bir meslek ismi olarak kabul edilmiştir.

Fransa-Bordo Bağ Evi Şatosu (Chateau)

Şarapçılığın hassas noktalardan bir tanesi de üzümün hangi aşamada şaraba dönüştürüleceğidir. İşte önolog burada kendisini gösterir. Olgunlaşan üzümlerin asit şeker oranlarını ölçerek tadına bakar, karar verir.

Şarabın doğru yorumlanması ancak bilgi ve tecrübe ile geliştiğinden önologluksürekli gelişime açık bir meslektir. Çünkü en ufak değişim bile şarabın tadını etkileyebilmektedir ve önolog ise bunu anlayabilmelidir. Bir önolog, ne kadar çok damağını kuvvetlendirirse  karşısında ki kişiye de ne sunabileceğini o kadar iyi bilir.

Bordeux Mahzen

Ülkemizde şarap tadım uzmanları genellikle alaylı olarak bilinmektedir. Türkiye’de ne yazık ki bu alanda eğitim veren okullar mevcut değildir. Fakat yurt dışında bu işi yapmak isteyenler için önoloji adı altında eğitim veren üniversiteler bile vardır. Özellikle şarap cenneti Fransa bu alanda oldukça iyi eğitim vermektedir. Dolayısıyla ülkemiz de bu alanda çoğunlukla yabancı ülkelerden danışmanlar ile çalışılmaktadır.

Bu yazımızı da okuyun:  Komik olmayın: Şarap alırken kesinlikle etmemeniz gereken 11 laf

Ünlü Fransız önolog Jean Luc Colin dışında Türkiye’de de bu işe gönül vermiş kişiler olarak Seba AçıkgözAslı Odman GiderAysun PirdelÇağlar Gökve Akın Gürbüz gibi isimleri sayabiliriz. 

Ekstra Bilgi: Ülkelerin şarap üretim sıralamasına bakıldığında ilk 3 sırayı Fransaİspanya ve İtalya almaktadır.

Kaynak:https://harbiyiyorum.com/onolog-nedir/

Benzer Yazılar

Hits: 83

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.